Dijagnoza: GERB,Gastritis erosiva i erozije u antrumu
Postovani,
prije 2 dana sam bila na Gastroskopiji i receno mi da imam dijagnoze GERB,Gastritis erosiva i erozije u antrumu..voljela bi kad bi mi mogli pojasniti ukratko sta je to.Zahvaljujem Vam unaprijed.
29.6.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je kronična bolest probavnog sustava uslijed koje se sadržaj želuca i dvanaesnika vraća u jednjak. Nadražujuće djelovanje sadržaja želuca i želučane kiseline u jednjaku uzrokuje tegobe, ali i znakove i simptome koji upućuju na GERB. Znakovi i simptomi uključuju refluks (vraćanje) kiseline te žgaravicu. Kada se ti simptomi javljaju najmanje dva puta tjedno te ometaju vaš svakodnevni život, postavlja se dijagnoza GERB-a. Kada gutamo, donji sfinkter (mišić) jednjaka se opušta kako bi se omogućilo hrani i tekućini da teče dalje kroz probavni sustav, a zatim se ponovno zatvara. Međutim, ako se taj sfinkter opušta nenormalno ili slabi, želučana kiselina se može lako vratiti u jednjak, uzrokujući tako žgaravicu. Kiselina može iritirati sluznicu jednjaka, a kao posljedica se može pojaviti upala (ezofagitis). Tijekom vremena, kiselina može nagrizati jednjak te izazvati komplikacije kao što su krvarenje ili problemi s disanjem.
Čimbenici koji doprinose refluksu su: prekomjerna težina, masna hrana, gazirana pića, kofein, alkohol, pušenje, lijekovi. Većina ljudi se lako nosi s nelagodama koje uzrokuje žgaravica jer promjene način života ili koriste lijekove. Lijekovi kod osoba koje boluju od GERB-a nude samo privremeno olakšanje, pa je ponekad potrebna i operacija. Najistaknutiji simptom GERB svakako je žgaravica koja može biti popraćena vraćanjem sadržaja u usnu šupljinu, ponekad se širi na grlo uz gorak okus u ustima. Gastroskopija je pregled primjenom endoskopa koji služi pregledu jednjaka, želuca i dvanaesnika, pri čemu se napravi biopsija promijenjenih područja kako bi se utvrdilo stanje promjena na sluznici. Erozivni gastritis je histološka dijagnoza koja se postavlja na temelju izgleda pregledavane probavne sluznice i u ovom slučaju označava eroziju (oštećenje) želučane sluznice uzrokovano nekim od mogućih uzroka ranije navedenim. Erozije u antrumu odnose se na oštećenja sluznice u donjem dijelu želuca. Erozije su mjesta krvarenja, pa ukoliko primijetite promjenu boje stolice ili se pronađu tragovi krvi u testovima stolice, to je vjerojatno iz razloga erozivnog gastritisa. Iz bioptičkog uzroka napravit će se i testiranje za otkrivanje bakterije Helicobacter pylori. H. pylori najčešći je uzrok neerozivnog nespecifičnog gastritisa, ali nije na odmet da se takva mogućnost razmotri i u vašem slučaju.
Kod vas više toga govori da treba detektirati i umanjiti, po mogućnosti i ukloniti, uzročni faktor koji dovodi do vraćanja želučane kiseline u jednjak. Pacijentima se savjetuje izbjegavanje jela najmanje 3 sata prije odlaska na spavanje, prestanak pušenja, izbjegavanje masne i prezačinjene hrane, kave, alkohola, mlijeka, čokolade, voćnih sokova, rajčice i peperminta. Kako biste otkrili vlastite uzroke želučanog refluksa, vodite dnevnik prehrane u koji ćete bilježiti što se jeli, u koje doba dana objedujete te kako je hrana utjecala na Vas. Pokušajte voditi dnevnik barem desetak dana. Kada detektirate namirnice koje pogoršavaju simptome GERB-a, moći ćete osmisliti plan prehrane kako biste ih zaobišli ili zamijenili drugim, vama neškodljivim namirnicama. Česte namirnice koje pogoršavaju simptome GERB-a su ržena i masna hrana teže se probavlja i zato se stvara više želučane kiseline koja uzrokuje refluks (prženi krumpirići, prženi luk, maslac i margarin, mlijeko, sir i vrhnje, masno meso i mesne prerađevine, deserti i grickalice bogati mastima (poput sladoleda i čipsa), gotovi umaci i preljevi. Iako je voće i povrće neizostavno u pravilnoj prehrani, osobe koje boluju od GERB-a trebaju izbjegavati kisele namirnice koje potiču želučani refluks. Zato je potrebno izbjegavati: naranče, limun, grejp, limetu, ananas, rajčice i umake od rajčice, ocat. Kofein je također jedan od mogućih uzročnika lučenja kiseline u želudac; smatra se da opušta mišić između jednjaka i želuca te time uzrokuje uspon kiseline u jednjak uz popratne neugodne simptome. Izbjegavajte namirnice kao što su: čokolada, kava, crni čajevi, energetska pića. Također, preporuča se izbjegavati snažno začinjenu hranu i alkohol u svim oblicima, a posebno pivo.
U tom smislu će i vaš liječnik na osnovu anamneze i obzirom na uspješnost liječenja preporučiti evenutalno potrebnu dodatnu dijagnostičku obradu ili liječenje. Liječenje žgaravice i drugih znakova i simptoma GERB-a obično počinje lijekovima koji kontroliraju kiselinu, odnosno neutraliziraju kiselinu u želucu. Ako ne osjetite olakšanje u roku nekoliko tjedana, liječnik će vam prepisati jače lijekove ili pak preporučiti operaciju. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.