Glavobolja
Poštovani
Prije 4 dana u večernjem terminu mi se prvi puta pojavila takva vrsta glavobolje. Pulsirajuća bol u čelu, točnije u desnoj obrvi. Nakon što sam prespavao tu noć, ujutro je bol nestala. Slijedeći dan u popodnevnim satima bol se opet vratila u još jačem izdanju. Toliko je jaka bila da nisam mogao napraviti bilo kakav pokret a da me još jaće ne zaboli. Otišao sam na hitnu i tamo su mi dali injekcije protiv bolova (tramal, paracetamol i još neke). Nakon jedno sat vremena ležanja na hitnoj, bol je u potpunosti nestala. Otpustili su me sa hitne i propisali tablete Zaldijar i rekli da uzimam po potrebi. Taj dan vise nisam osjecao glavobolju. Slijedeci dan u jutarnjim satima glavobolja je opet pocela. Popio sam Zaldijar, međutim nije imao nikakvo djelovanje. Bol je trajala sve do popodnevnih sati kada je sama od sebe nestala. Taj dan se vise nije ni vracala. Sutradan sam odmah ujutro otisao obiteljskom lijecniku i rekao cijelu situaciju. Nakon pregleda, lijecnik je rekao da sumnja na migrenu i zakazao mi je termin za vađenje krvi. To je sutra ujutro. Imam li razloga za zabrinutost? Samo da napomenem da sam prethodno te boli imao upalu uha za koju su mi propisane kapi i upala je izljecena. Cudno mi je da bol traje vec gotovo tjedan dana i nikako da prestane. Znaci pulsirajuca jaka bol u desnoj obrvi, cak i na dodir se osjeti bol. Nigdje nisam udario ili nesto takvo. Pa molim da mi napisete vase misljenje jeli bi to moglo biti opasno. Hvala unaprijed i lijep pozdrav!
4.4.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Do glavobolje dolazi zbog različitih uzroka, poput stresa i dehidracije, upale sinusa te gripe i infekcija, već spomenutog napora očiju zbog gledanja u računalo ili zbog toga što su osobi potrebne naočale za vid, a uzročnik može biti i vanjski utjecaj, poput neprozračenog ili zadimljenog prostora. Napadaj migrene obično traje nekoliko sati, ali u većini slučajeva završava unutar 24 sata. Može trajati i tri dana. Učestalost javljanja migrenskih glavobolja vrlo je različita, od nekoliko puta mjesečno do tek nekoliko puta tijekom života.
Kod migrene si možete pokušati samostalno pomoći i akupresurom, na način da palcem pritišćete između obrva 7-10 sekundi. Po potrebi koristite prepisane analgetike, a možete si pomoći i analgeticima u propisnoj dozi koje možete kupiti u ljekarni bez recepta, o čemu vas može savjetovati ljekarnik ili vaš liječnik. Većina migrenskih glavobolja reagira dobro na analgetike (acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol) no u većine bolesnika je peristaltika crijeva smanjena, tako da lijekovi teško iz probave stižu u krv. Preporuča se primjena lako topljivih lijekova ili lijekova u obliku šumećih tableta. Ako ovi najčešći analgetici nisu učinkoviti mogu se primijeniti nesteroidni antiinflamatorni lijekovi (ibuprofen i drugi). Po potrebi liječnik će vam prepisati i lijekove za prevenciju migrene. Slijedite savjete svog liječnika koji će procijeniti treba li provesti dodatnu dijagnostiku kako bi se isključili drugi uzroci nastanka glavobolja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.