Laboratorijski nalazi
Poštovani,
Dobar dan, nadam se da će te mi pomoći. Zbog novo nastale situacije vezane za korona virus. Zdravstvene ustanove skoro da su zatvorene. Jedini način na koji bi mogao uradit laboratorijski pretrage je da me hitnom pomoći dopreme u bolnicu. Pošto naravno nisam pacijent za hitnu pomoć. Odlučio sam uradit laboratorijski u privatnoj ordinaciji. E sad dolazimo do onog bitnog zanimaju me koje bi trebao uradit pretrage na krvi jer općenito imam manju razinu željeza u krvi i problem sa vitaminima b12. I trebao bi uradit kontrolu urina pošto imam peckanje prilikom mokrenja i boja je žućkasta. Molim vas samo koje bi parametre trebao označit na laboratorijskoj uputnicu. Unaprijed se zahvaljujem.
17.6.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
Potrebno je učiniti pretragu standardnih hematoloških parametara koju su objedinjeni u kompletnoj krvnoj slici (KKS), a pretrage željeza bi svakako trebale uključivati serumsko Fe, TIBC i feritin.
Problem s vitaminom B12 nije tako jednostavan i ukoliko je ndostatak tog vitamina uzroka vašoj anemji, tada bi bilo najbolje da pretrage radite po preporuci liječnika koji će korak po korak napraviti sve potrebno. Ukoliko ste već radili određene dijagnostičke pretrage zbog nedostatka vitamina B12, onda će vas vaš liječnik moći ciljnao uputiti da kontrolirate neke nalaze. Općenito govoreći, nedostatak vitamina B12 nastaje prije svega kao posljedica loše apsorpcije koja je rezultat nedovoljnog lučenja želučane kiseline ili unutarnjeg faktora (bjelančevina koja se nalazi u želucu i početnom dijelu tankog crijeva, a potrebna je za transport vitamina B12 iz hrane u krvni optok). Kod ljudi starijih od 60 godina nije rijetkost da se razvije atrofični gastritis, koji može nastati i kao posljedica nedostatka željeza, te prisutnosti bakterije Helicobacter pylori, što također treba ustanovti odgovarajućim testovima i zatim provesti eventualno potrebno ciljano liječenje. U slučaju smanjene sinteze želučane kiseline i unutarnjeg faktora, smanjuje se i apsorpcija vitamina B12. Bez želučane kiseline, vitamin B12 ne može se osloboditi iz konzumirane hrane niti vezati uz unutarnji faktor koji mu osigurava apsorpciju. U slučaju perniciozne anemije, kad se unutarnji faktor ne proizvodi zbog nasljedne nemogućnosti ili oštećenja želučane stijenke, B12 se daje putem injekcije. Kako je B12 nužan za prevođenje folata u njegov aktivan oblik, jedan od najočitijih nedostataka vitamina B12 je anemija uzrokovana nedostatkom folata. U tom slučaju anemiju će otkloniti terapija folatima ili vitaminom B12. Međutim, ako se uzima folat, a B12 je u deficitu, može doći do nepoželjnih neuroloških promjena. Razlog tome je u činjenici što je B12 važan za očuvanje strukture ovojnice, koja štiti živčana vlakana i pomaže njihov rast. Na taj način folat maskira nedostatak B12, koji rezultira paralizom živaca i mišića. Stoga je, prije uzimanja dodataka prehrani, potrebno objektivno sagledati situaciju te se posavjetovati sa stručnom osobom. Od dodatnih pretraga mogu se provesti markeri hemolize, odrđeni imunološki markeri a od dopunskih hematoloških pretraga, odrediti serumska vrijednost vitamina B12, vrijednost folata u serumu i eritrocitima, pregled želučanog soka, terapijski test s vitaminom b12 i drugi testovi po preporuci liječnika ili hemtologa. Kako biste kvalitetno pristupili rješavanju problema anemije, nužno je da se prethodno posavjetujete sa svojim liječnikom i napravite odgovarajući dijagnostičku obradu. Cijena ovih pretraga nije zanemariva. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.