Nalaz krvi
Lijep pozdrav.Skoro 4 dana imala sam visoku temperaturu 39.7,Nakon preboljene viroze otisla sam izvaditi krv.Nalazi koji odstupaju su MCHC 347 i MPV 12.4 .Zeljezo mi je dosta nisko 6 i trombociti 126.MCHC i MPV su mi uvjek blago poviseni a trombociti uvjek u normali.Zanima me moze li viroza koju sam imala i lijekovi koje sam pila za snizavanje temperature izazvati smanjeni broj trombocita? Zeljezo je zadnji put prije pola godine bilo 13.treba li koristiti kakve dodatke ili mogu prirodnim putem povecati vrijednosti?hvala unaprijed
2.3.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Ponovite nalaz krvi nakon nekog vremena, usporedite nalaze i porazgovarajte o tome sa svojim liječnikom. Neki lijekovi koji se koriste za snižavanje temperature mogu u rijetkim slučajevima izazvati pad razine trombocita u krvi.
U početnom stadiju anemije, smanjuju se zalihe željeza u njegovim prirodnim skladištima u stanicama jetre, slezene i koštane srži, vrijednosti željeza u krvi i koncentracija hemoglobina obično je još uvijek normalna. Kasnije vrijednosti željeza u krvi padaju, a u uznapredovaloj slabokrvnosti one su snižene i u serumu i u zalihama, kao i vrijednosti hemoglobina, hematokrita, krvnog volumena eritrocita (MCV), sadržaja hemoglobina u eritrocitima (MCHC). Uz to povećan je kapacitet vezanja željeza u serumu (UIBC) i snižen transportni protein – FERITIN , čije su vrlo niske vrijednosti jedan od najpouzdanijih pokazatelja postojanja anemije zbog nedostatka željeza. Normalno uzimanje željeza hranom obično ne može nadoknaditi gubitak željeza ukoliko tijelo ima vrlo male rezerve željeza. Zato se izgubljeno željezo mora nadoknaditi pripravcima za oralnu primjenu u kombinaciji s vitaminom C. Važno je uvijek otkriti osnovni razlog nedostatka željeza i ako je moguće, ukloniti ga, jer ishod i prognoza sideropenične anemije uvelike zavisi o osnovnoj bolesti i uzroku koji ju je izazvao. Za nadoknadu se preporuča željezo u dvovalentnom obliku (tzv. fero obliku) a najčešće se daje u obliku tableta ili tekućih pripravaka: ferosulfat, feroglukonat, feroglicinsulfat i ferolaktat. Za dobru apsorpciju, a time i biorasploživost željeza u organizmu dnevnu dozu od 150-200 mg treba uzeti raspodijeljenu u 3-4 obroka, najbolje neposredno prije jela. U slučaju teškog podnošenja i nuspojava poput mučnine, bolova u trbuhu, povraćanja, proljeva, žgaravice ili zatvora stolice (opstipacije) željezo se može koristiti i uz jelo, te uzimati svaki drugi, tj. svaki treći dan, da se od njega ”odmori” sluznica probavnog sustava. Važno je i da dovoljno spavate jer željezo se dvostruko brže troši noću nego danju.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.