Polipi na žuči
Poštovani,
imam 38 godina i od 2015. godine pratim ultrazvučno polipe na žući, koji su tada slučajnim pregledom pronađeni. Nađena su 2 veličine do 7 mm. Jučer na kontroli je pronađen još 1, dok se jedan od prethodna 2 povećao sada na 8,3 mm. Preporučena je daljna uzv kontrola za 6 mj.
Da li to znači da su oni sada krenuli rasti ili je moguće da stagniraju? Ljubazno Vas molim Vaše mišljenje i preporuku! Hvala puno.
27.9.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Nakon što se na ultrazvuku trbuha uoči polip u žučnjaku te ako je veći od 10-12 mm ili ako u kontroli nakon 2-3 mjeseca značajno poraste, nužna je operacija žučnjaka. Polipi žučnjaka lokalizirana su zadebljanja sluznice žučnjaka, a mogu biti uzrokovani s dva medicinska stanja – kolesterolozom i adenomiomatozom stijenke žučnjaka. Ako se ne provede adekvatno liječenje kolesteroloza u 7,5 % bolesnika može dovesti do raka žučnog mjehura. Kao i kolesteroloza tako i adenomiomatoza može dovesti do raka žučnjaka. Dijagnoza se potavlja pregledom žučnjaka ultrazvukom. Pri tome treba pregeldati ultrazvukom sve čvrste organe u trbuhu – jetru, slezenu, gušteraču, oba bubrega, nadbubrežne žljezde, limfne čvorove oko aorte i velike krvne žile – aortu, šuplju venu i vene u jetri.
Općenito, u mladog bolesnika s polipima žučnoga mjehura manjim od 10 mm i bez simptoma nije potrebna nikakva terapija. U bolesnika s jasnim kolikama (grčevite boli zbog žučnih kamenaca ili upal ežučnjaka), opravdana je kolecistektomija (uklanjanje žučnjaka), osobito ako su uz polipe prisutni i žučni kamenci. Kolecistektomija je također indicirana u bolesnika s polipima većim od 10 mm, bez obzira jesu li simptomi prisutni ili nisu. U bolesnika s polipima manjim od 10 mm kolecistektomija je indicirana samo ako se radi o bolesnicima starijim od 50 godina i/ili ako su istodobno prisutni i žučni kamenci. Kad su polipi žučnoga mjehura manji od 10 mm i ako se radi o bolesnicima mlađim od 50 godina u kojih nije moguće dokazati žučne kamence, preporuča se strategija ‘pratiti i čekati’.
Polipi se mogu javiti i na drugim unutrašnjim organima, kao što su crijeva, bubrezi i drugo. Postoji i familijarna sklonost u pojavljivanju polipa na određenim organima, pa se u tom slučaju polipe može naći u obiteljima i kod ostalih srodnika. Osobito je važno isključiti pojavu polipa na debelom crijevu, pa preporučam da potražite savjet gastroenterologa koji će procijeniti eventualnu potrebu provođenja dodatne dijagnostičke obrade, kao što je na primjer kolonoskopija. U slučaju eventualnog nalaza polipa u debelom crijevu, treba odmah provesti njihovo kirurško odrstanjenje. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.