Rak debelog crijeva
Postovani. Imam jedno pitanje… Naime. Majka mi je oboljela od karcinoma debelog crijeva. Operisana je prije malo vise od mjesec dana i krenula je sa terapijom. Kapacitben i kapetral tablete. Za sada ih podnosi dobro, bez nus pojava. Zanima me sljedece. Posto je patohistoloski nalaz pokazao da je tumor zahvatio i 6 limfnih zlijezda (od 12), kakve su prognoze?
Da napomenem da je radila ct prije operacije i da nisu pronadjene nikakve promjene i svaki organ je bio u redu. I prilikom operacije dr je rekao da je sve uredu s tim da joj je izvadjen desni jajnik i jajovod iz preventivnih razloga posto se nalazio sa iste strane kao i tumor i sto je u neposrednoj blizini njega bio. I jos da kazem da je prije nego je pocela primati hemoterapiju, vadila nalaz tumor markera i nalaz je u potpunosti uredan.
Hvala unaprijed. Veliki pozdrav
15.10.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Prognoza bolesnika s karcinomom ovisi o stupnju širenja karcinoma. Postoji više klasifikacija i načina stupnjevanje bolesti, a najčešće se stupanj širenja ocjenjuje po Dukesu. Iz nalaza je vidljivo da se tumor proširio na okolne limfne čvorove, ali ne i na druge dijelove tijela. Stadij III (C) označava da su zloćudne stanice zahvatile više od 4 okolna limfna čvora, a vjerojatno i okolno tkivo ili druge okolne organe u trbušnoj šupljini zahvaćajući i unutrašnjost trbušne stijenke. Prema podacima iz literature, u stadiju kada je rak smješten samo na sluznici crijeva, prognoza bolesti i 5-godišnja stopa preživljneja iznosi 95%, kad rak probije mišićni sloj (1/2 debljine stijenke crijeva) stopa preživljenja je 80%, a kad se proširio u okolne limfne čvorove stopa preživljenja je oko 30%.
Što je karcinom otkriven u ranijoj fazi, to je izlječenje bolje. Međutim, u jedne trećine operiranih bolesnika karcinom se može ponovno pojaviti, pogotovo u bolesnika s Dukes B i C stupnjem karcinoma. U tih je bolesnika potrebno provesti kemoterapiju. Citostatik koji je ordiniran vašoj majci je kapecitabin. Na tržištu postoje preparati pod zaštićenim nazivom Kapetral kao i generički preparat kapecitabin. Radi se o dva istovjetna lijeka koja sadržavaju aktivnu tvar kapecitabin.
Danas su dostupni i lijekovi koji zbog svog mehanizma djelovanja imaju i manje nuspojava od klasičnih kemoterapeutika. Spadaju u skupinu ciljane biološke terapije. To je najmodernija metoda liječenja raka crijeva, učinkovito uništava tumorske stanice uz osjetno manju štetnost za organizam u cijelosti. Naime, tumorima su za rast potrebni kisik i hranjive tvari. Nakon što naraste do određene veličine, tumoru je potrebna vlastita mreža krvnih žila. U tome važnu ulogu igra vaskularni endotelni čimbenik rasta (VEGF) koju proizvodi sam tumor. Pod utjecajem ovog čimbenika nastaju nove žile, što može dovesti do rasta tumora i pojave metastaza. Tijekom terapije protiv nastanka novih krvnih žila, kombinirane različitim kemoterapijama, putem infuzije ciljano se ubrizgava u organizam protutijelo koje se vezuje na VEGF molekulu i koje onemogućuje rast žila.
Obratite se onkologu koji provodi i nadzire liječenje vaše majke. O tijeku liječenja i oporavka, kao i u skladu s općim zdravljem i dobi pacijentice, onkolog će preporučiti optimalnu kemoterapijsku kombinaciju te po potrebi uvesti i druge oblike liječenja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.