Sumnja na Wilsonovu bolest

Dosadasnjim pregledima je utvrđen tremor ruku, i nekontroliran rad lijeve ruke (trzaji i ukocenost u ramenu), oftamolog vidi početak kayser fleischerovog prstena na desnom oku.

Molila bih vas da mi pojasnite nalaz MR CERVIKALNE KRALJEŽNICE, kod neurologa sam narucena tek za 15 dana, a on mi mora očitati nalaze, al dok čekam, možete li mi vi nešto više reći o tome:
MR cervikalne kralježnice (T1,T2 i STIR u sagitalnoj ravnini, T1 i T2 u transverzalnoj ravnini) prikazuje trupove cervikalnih kralježaka primjerene visine i položaja i intenziteta signala, održanu dorzalnu interkorporalnu liniju, alordozu.
Intervertebralni diskovi svih segmenata su održane visine, pokazuju promjene intenziteta signala u smislu početnih ili manjih degenerativnih promjena.
Hernijacije diskova ne nalazi se niti u jednom segmentu cervikalne kralježnice, a u razini C6-C7 segmenta nalazi se tek početni diskretan buling diska.
Sipinalni kanal je održane širine, neuralni otvori svih segmenata su primjerno široki.
Kralježnična moždina je primjerene morfologije i intenziteta signala, a u razini visine C6-C7 segmenta duži od oko 28 mm nazire se centralni kanal moždine koji u transverzalnoj ravnini mjeri oko 1×1 mm.
Kraniocervikalni prijelaz je primjerenog izgleda.
Hemangiom trupa Th3 kralješka.

(što znači -1.
Hernijacije diskova ne nalazi se niti u jednom segmentu cervikalne kralježnice, a u razini C6-C7 segmenta nalazi se tek početni diskretan buling diska.
– 2.Kralježnična moždina je primjerene morfologije i intenziteta signala, a u razini visine C6-C7 segmenta duži od oko 28 mm nazire se centralni kanal moždine koji u transverzalnoj ravnini mjeri oko 1×1 mm.
– 3.Hemangiom trupa Th3 kralješka. )

24.5.2018

Odgovara

Irena Matić-Trputec dr.med.

Na priloženom nalazu MR kralježnice ne nalazi se promjena koje bi izazvale posebnu pozornost i može se reći da je nalaz u granicama normale. Početne i manje degenerativne promjene vjerojatno su u skladu s vašom dobi. U razini 6. i 7. vratnog kralješka opisuje se pojava početnog diskretnog bulginga. Bulging je vrlo blagi oblik hernije (ispupčenja) diska, koji najčešće ne radi značajnije simptome, osim u bolesnika kod kojih iz nekog razloga postoji suženje koštanog kralježničnog kanala. U tom slučaju mogući su neurološki simptomi kao što su na primjer trnci u rukama i drugo. Kod 3. slabinskog kralješka opisuje se hemangiom, što je dobroćudna crvena oteklina ili izraslina koja nastaje od stanica koje oblažu unutarnju stranu krvne žile. Hemangiom razvijen u kralježnici može uzrokovati tegobe ukoliko dođe do pritiska na leđnu moždinu. Ovaj nalaz MR, neurolog će interpretirati zajedno s ostalim dijagnostičkim procedurama koje ste napravili ili  koje će vam biti preporučene. Za ukupnu procjenu vašeg zdrvstvenog stanja i eventualnu preporuku liječenja, bit će potrebno uzeti u obzir eventualnu pojavu neuroloških i drugih simptoma. Svako dobro!

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Cluster glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCluster glavobolja je primarna glavobolja iz skupine trigeminalnih autonomnih cefalalgija za koju su karakteristični napadaji u nakupinama (eng. cluster) s tendencijom periodičkog ponavljanja nakon slobodnog intervala. To znači da se glavobolja javlja svakodnevno, obično u noćnim satima kroz nekoliko tjedana ili mjeseci, nakon čega prestaje te se ponavlja ciklički u slično doba godine. Poznata je […]

Obiteljska medicina

Egzacerbacija astme

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaAstma je kronična (dugotrajna) bolest dišnog sustava koja uzrokuje otežano disanje zbog suženja i upale dišnih putova u plućima. Ljudi koji boluju od astme često osjećaju zaduhu, stezanje u prsima, kašalj i piskanje pri disanju. Ti se simptomi mogu pojaviti povremeno, a ponekad se i pogoršaju – osobito tijekom noći, rano ujutro, pri naporu ili […]

Obiteljska medicina

Možete li mi pojasniti nalaz krvne slike?

Obiteljska medicina

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Obiteljska medicina

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Obiteljska medicina

Akne

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteAkne (acne vulgaris) su polietiološka dermatoza koja se pojavljuje na seboroičkim područjima kože, a obilježena je nastankom komedona, upalnih lezija (papula, pustula, nodusa) i ožiljaka. Akne su jedna od najčešćih kroničnih upalnih dermatoza. Pogađa oba spola i pojavljuje se u oko 80% adolescenata. Obično započinje u dobi između 12. i 14. godine života i najčešće […]

Obiteljska medicina

Što znači ako su AST i ALT vrijednosti povišene?

Obiteljska medicina

CVI (cerebrovaskularni inzult, moždani udar)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteMoždani udar (MU) označava heterogenu grupu poremećaja koji su definirani kao iznenadni, lokalizirani poremećaj moždane cirkulacije koji izaziva neurološki ispad. Moždani udar može biti ishemični (80 %) a u pravilu nastaje uslijed tromboze ili embolije te hemoragični (20 %) koji nastaje uslijed puknuća krvne žile (subarahnoidalno ili intracerebralno krvarenje). Simptomi moždanog udara koji traju <1 […]