Ulkus ( čir ) na dvanaesniku, 23 godine imam
Poštovani,
06.12.2017. sam napravio gastroskopiju na kojoj su mi pronašli čir od 8 mm na dvanaesniku. Propisana mi je terapija ( Corona tablete protiv kiseline i spasmex u slučaju bolova ). 2 mjeseca je terapija trebala trajati, međutim ja i dan danas imam bolove. Bolovi nisu toliko intenzivni i jaki, ali mi narušavaju svakodnevni ritam. Svaki dan u popodnevnim satima i po noći ponekad osjećam bolove. Recite mi koji je Vaš savjet za dalje i da li je ovo nešto zabrinjavajuće u
pitanju?
Hvala unaprijed na odgovoru.
Lp
16.1.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Prvi korak kod liječenja čira na dvanaesniku je primjenjivanje određene mjere samopomoći. Potrebno je riješiti se loših navika poput pušenja, alkohola i nezdrave prehrane. Važno je provesti dijetu – tri glavna obroka i nekoliko međuobroka najbolje je rješenje. U dijeti trebaju postojati mali, ali česti obroci puni visokokvalitetnih proteina. Oni se mogu naći u različitoj hrani, kao naprimjer u jajima, mlijeku, mliječnim proizvodima, mesu soji i povrću. Voće je također preporučljivo, ali je izrazito važno naglasiti da treba biti bez kore. Ona je prilično teška za želudac i otežava probavu. Od pića, preporučaju se sve vrste čajeva, pića s mlijekom, slabija (bijela) kava, kakao i domaći sokovi od voća, odnosno povrća. Idealno rješenje kod ovakve vrste dijete jest da sve namirnice budu svježe, kuhane ili pirjane. Zabranjeno je jesti začinjenu hranu, prerađena jela, industrijske juhe, konzervirane namirnice, svinjetinu, sušeno meso, kiseli kupus, grah, mahunarke, proizvode s bijelim brašnom i kvascem te sve vrste alkoholnih pića.
Bakterija Helicobacter pylori u čak 90 % slučajeva izaziva čir na dvanaesniku. Izlučuje enzime koji su otporni na želučanu klorovodičnu kiselinu koja se zbog toga zadržava u želucu. Ukoliko se kod vas dokaže infekcij aovom bakterijom, potrebno je provesti liječenje kombinacijom antibiotika. Međutim, čir uzrokuju i drugi različiti faktori poput prekomjernog stresa, lučenja kiseline u želucu, a često i problemi vezani uz krvotok. Pušači imaju veći rizik od oboljenja, a neki lijekovi također mogu uzrokovati nastanak čira. Naime, korištenje raznih lijekova protiv bolova ili kroničnih bolesti šteti sluznici te mogu uzrokovati upalu. Ako se nastali čir ne liječi, može doći do ozbiljnijih posljedica. Ako čir zahvati stražnju stijenku dvanaesnika, bolovi se šire i u područje leđa. Isprva će vam liječnik možda dati samo dodatne savjete o načinu ishrane i navikama u jelu, te propisati pogodniji antacid. Ako vam to ne pomogne, vjerojatna je alternativa lijek koji smanjuje proizvodnju želučane kiseline. Prilikom uzimanja takvih lijekova neobično je važno držati se točno liječnikovih uputa: ako naglo prestanete uzimati lijek, čir bi se mogao vratiti.
Jednom kad se čir pojavi, nemoguće ga je u potpunosti ukloniti, stoga budite uporni. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.