Voda u plućima
Poštovani!
Moja momentalna dg: Effusio pleurae dex. in progress.
Thoracentesis facta
Neo bronci lobi inf.lat. dex. in obs
Infiltr. nodosa pulm. dex.
Lymphadenopathia mediast.
CT pluća je bio veoma loš i rečeno mi je da imam karcinom.Nakon 3 mjeseca sam trebala raditi biopsiju.Nakon vađenja vode,CT je pokazao da nema tumora i otpustili su me s onkologije.
Od tada je prošlo 2.5 mjeseca,no voda se i dalje stvara,koju,kad mi bude loše od nje,rješavam pukcijom.UZV srca,bubrega,gušterače,slezene je u redu.Ne znaju od kuda voda.Pijem Fursemid sa kalijem 2x dnevno.
Imate li kakav savjet i prijedlog što učiniti?Bojim se da se tumor ne vrati.
Hvala
14.3.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Liječnici koriste širok spektar dijagnostičkih postupaka i testova u dijagnosticiranju raka pluća. To uključuje sljedeće: anamnezu i fizikalni pregled, rendgensku snimku pluća, CT (kompjuterizirana tomografija), MSCT ili spiralni CT, magnetsku rezonanciju (MR), pozitronsku emisijsku tomografiju (PET), sken kostiju ili scintigrafiju kostiju, citologiju sputuma ili iskašljaja, bronhoskopiju, iglenu biopsiju, torakocentezu. Ako nijedna od spomenutih metoda nije dovela do dijagnoze, do tumorskog tkiva mora se doći kirurškom biopsijom. To može uključivati medijastinoskopiju (ispitivanje prsnog koša između pluća, sredoprsja, kroz kirurški umetnuti sondu za biopsiju tumorske mase ili limfnih čvorova koji mogu sadržavati metastaze) ili torakotomije (kirurško otvaranje prsnog koša radi uklanjanja ili biopsije tumora). Torakotomijom se rijetko može u cijelosti ukloniti rak pluća, a oba postupka i medijastinoskopija i torakotomija nose rizik velikih kirurških zahvata (komplikacije kao što su krvarenje, infekcija i rizici povezani s anestezijom i lijekovima). Ovi postupci se izvode u operacijskoj sali, a pacijent mora biti hospitaliziran. Iako rutinski krvni testovi sami ne mogu dijagnosticirati rak pluća, oni mogu otkriti biokemijske ili metaboličke abnormalnosti u tijelu koji prate rak. Dijagnoza raka pluća uvijek zahtijeva potvrdu malignih stanica od strane patologa, čak i kada su simptomi i sve pretrage jasno ukazale da se radi o raku pluća. Također, ne-tumorske stanice povremeno mogu proći promjene u reakciji na upale ili ozljede zbog čega ponekad izgledaju kao stanice raka.
Kod vas prvenstveno treba razjasniti radi li se o dijagnozi raka pluća ili o nekom drugom poremećaju organa u grudnom košu (srce, pluća i drugo). Rak pluća je potencijalno vrlo ozbiljna dijagnoza i ne može nastati i jednostavno nestati. O tome će ovisiti daljnji postupci i eventualno potrebno liječenje. Obratite se svom liječniku koji će vas vjerojatno uputiti na dodatne pretrage. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.