zabrinut
Lijep pozdrav, zanima me da li je moguć prijenos bolesti poput hepatitisa ili AIDS-a na ovaj način: treniram borilački sport u kojem se ne koriste rukavice pa tako 3 osobe i ja udaramo po istoj vreći za boks. Ja sam prošli trening imao nekoliko mjesta na šaci na kojima mi je pukla koža zbog suhih ruku( kao male ranice, ali mislim da bez krvi, više manje se je to oporavilo nakon 2-3 mazanja kremom za ruke).
Sad me zanima da li je realno da bi na taj način mogao si prenijeti hepatitis ili AIDS pošto sam udarao u istu vreću u koju su i ostali udarali ( s time da uopće neznam da li su te osobe imale također oštećene šake niti ne znam da li imaju koju bolest)?
Primjetio sam da sam počeo obraćati pažnju na takve stvari nakon što sam odslušao predavanja o tim bolestima te u zadnje vrijeme ponekad izbjegavam hvatanje za kvake na javnim mjestima, a također češće i perem ruke zbog čega mi i jesu postale suhe te mi ponekad pukne koža na njima.
Zanima me da li smatrate da bi se s obzirom na opisano trebao testirati na hepatitis i AIDS ili sam možda previše paranoičan?
21.11.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Popis centara, privatnih poliklinika te državnih klinika i zavoda za anonimno testiranje i savjetovanje na HIV i hepatitis te spolno prenosive bolesti možete naći na web adresi: https://huhiv.hr/gdje-se-testirati-u-hr/. Također se možete informirati putem mobilne aplikacije Spolno zdravlje koju možete besplatno preuzeti. Na navedenoj stranici naći ćete mnogo informacija i vjerojatno pronaći odgovore na većinu svojih pitanja ili nedoumica. Izdvojit ću situacije koje su bez rizika za prijenos bolesti kao što su AIDS, hepatitis i druge spolno prenosive bolesti: uobičajeni kontakt s kožom kao rukovanje, grljenje, poljubac u obraz itd.; kontakt s predmetima u javnim telefonskim govornicama, u autobusu i vlaku, novac, itd.; korištenje javnih zahoda, bazena, tuševa, sauna, kašljanje, kihanje, kontakt kože sa suzama ili slinom; intimni kontakt: milovanje, ljubljenje usnica, peting; masturbacija; liječenje u bolnicama, ambulantama i kod stomatologa, ako se primjenjuju uobičajene higijenske mjere; masaže, fizioterapija, frizerski i kozmetički tretman, bušenje ušiju, ako se primjenjuju uobičajeni higijenski standardi; davanje krvi i drugih organa; oguljotine i ujedi domaćih životinja (pas, mačka, itd.); ujedi insekata; skrb za zaražene HIV-om i oboljele od AIDS-a ako se primjenjuju uobičajeni higijenski standardi.
Dobro ste i sami primijetili da je suhoća kože na rukama u određenoj mjeri posljedica čestog pranja ruku. Naime, pranjem i upotrebom sapuna i drugih sredstava za pranje ili dezinfekciju, uklanjamo zaštitni masni sloj kože što je ujedno i obrambena barijera kože i osiguranje njene elastičnosti. Ragade i oštećenja kože mogu postati mjesto ulaska uzročnika bolesti te izazvati bakterijsku ili gljivičnu infekciju kože. Potražite savjet u ljekarnama ili kod dermatovenerologa o tome kako ćete na optimalan način održavati čistoću kože i pružiti najbolju njegu svojim rukama koje su zbog sporta i drugih dnevnih aktivnosti izloženi vanjskim utjecajima. Suha i oštećena koža stvara neuogodu a potencijalno može biti uzrokom kožne, a u izuzetnim slučajevima i sistemske bolesti. Povećani rizik prijenosa patogenih uzročnika preko kože prisutan je u kolektivima gdje se zadržava i koje koristi više ljudi, kao što su na primjer sportske svlačionice. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.