Zeludac
Postovani već sam vam pisala. Imam već u navrat tjedan i nesto problem za želucem. Kiselina mi se vraća u jednjaku i imam jako tesku stolicu ili kad je imam, imam proljev uglavnom zute boje. Imam osjećaj da moram na momente jako duboko udahnuti kao da nemam zraka. Radila sam ekg, ultrazvuk srca, rtg srca i pluća, kompletnu krvnu sliku, vadila mokraću svi nalazi su uredni osim sto su malo leukociti poviseni. Na nalazu rtg pluća i srca piše da se očituje skolioza. Mene sada zanima od čega bi mi to moglo biti, posto su svi nalazi uredni, dali moze biti na psihičkoj bazi? Dobila sam tablete famosan i normabel od 5mg,dali se ta dva lijeka mogu kombinirati skupa? Htjela sam napraviti gastroskopiju, međutim rečeno mi je da se prvo mora napravit testiranje na bakteriju H. pylori.
4.5.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Oba lijeka koja vam je propisao vaš liječnik su mjere simptomatske terapije. Jedan ima za cilj smanjiti lučenje želučane kiseline u želucu i prevenirati simptome koje su posljedica erozije sluznice uzrokovane gastroezofagealnim refluksom, dok drugi lijek ima za cilj opusiti muskulaturu i smanjiti psihički pristisak zbog tjeskobnog stanja u kojem se nalazite. Uvijek se treba pridržavati pravila da različite lijekove uzimate sa čašom vode i u razmaku od 2 sata, bez obzora o kojim se lijekovima radi.
Infekcija bakterijom Helicobacter pylori obično dugo vremena ne izaziva značajnije subjektivne smetnje pacijentima koji ju imaju, stoga se preporučaju preventivna testiranja na prisutnost Helicobacter pylori infenkcije. Postoji nekoliko testova koji služe za otkrivanje Helicobacter pylori infekcije i svaki od njih ima određene prednosti i nedostatke kao i točno određene indikacije kad ih treba raditi. U neinvazivne testove spadaju: serološko testiranje na Helicobacter pylori iz krvi koje nam govori da li je pacijent bio u kontaktu sa Helicobacter pylori-em. Ovaj test je najosjetljiviji od svih testova ali samo ako pacijent do tada nije liječen od Helicobacter pylori infekcije. Ukoliko je pacijent već liječen od Helicobacter pylori infekcije test može biti lažno pozitivan te ga u tim slučajevima izbjegavamo raditi. Izdisajni test na Helicobacter pylori indirektno određuje prisutnost Helicobacter pylori infekcije na način da se prvo uzme uzorak izdaha koji mjeri uobičajeni, a potom se popije C14 ili C13-urea. Premda pozitivan izdisajni test potvrđuje infekciju, negativan izdisajni test na Helicobacter pylori nažalost ne isključuje infekciju. Test na Helicobacter pylori iz stolice određuje prisutnost antigena, to jest dijela stanične membrane same bakterije u ispitivanom uzorku stolice određenog pacijenta. I premda je specifičnost testa dosta visoka, što znači da ako je test pozitivan onda je infekcija vrlo vjerojatna, osjetljivost testa je nešto slabija, odnosno negativan test sa sigurnošću ne isključuje bolest. U invazivne testove spadaju: brzi ureaza test koji se radi u sklopu gastroskopije, pri čemu se uz pomoć gastroskopa uzmu uzorci želučane sluznice i stave u otopinu koja sadrži ureu i specifičnu boju. Enzim ureaza iz Helicobacter pylori bakterije će hidrolizirati ureu u amoniak, čime će se povisiti pH otopine (otopina će postati lužnatija) a to će dovesti do promjene boje otopine. Test se radi uglavnom u gastroenterološkim jedinicama koje nemaju mogućnost patohistološke analize želučane sluznice. Patohistološki (PHD) test na Helicobacter pylori se smatra zlatnim standardom za otkrivanje i dokazivanje Helicobacter pylori infekcije u želudcu. Za vrijeme gastroskopije učini se biopsija želučane sluznice i uzmu se najmanje dva uzorka želučane sluznice za patohistološku analizu. Na taj način se osim informacije o eventualno prisutnoj infekciji Helicobacter pylori-em dobivaju i važne informacije o izgledu stanica želučane sluznice. Pomoću ovog testa vrši se i stupnjevanje jačine upalnog procesa što ima izravnu posljedicu na oblik i dužinu terapije. Najveća prednost ovog testa je zapravo da pomoću njega u isto vrijeme postavljamo i dijagnozu patohistoloških promjena želučane sluznice, odnosno procjenjujemo potencijalnu opasnost razvoja ili eventualnu prisutnost zloćudnog tumora želuca na mikroskopskoj razini.
Nadam se da će vam ove informacije pomoći u boljoj orijentaciji. Kako ste već podvrgnuti određenom dijagnostičkom postupku, najbolje je da slijedite savjete liječnika i specijalista koji će procijeniti potrebu dodatne dijagnostičke obrade i nastavka liječenja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.