Zeludac
Zeludacna kiselina. Radila sam nalaze za helyco bactery, ultrazvucni pregled i sve je u redu, ali ja konstantno imam kiselinu. Koliko god da promenim nacin ishrane, smanjim unos kofeina, cigarete, alkohol ne pijem, ne pomaze. Pomazu mi jedino Pantoprazol tablete i to 20mg dnevno. Zanima me koliko ja dugo njih mogu da pijem i postoji li neko dugorocnije resenje? Hvala unapred na odgovoru.
31.1.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Pantoprazol je kod odraslih osoba indiciran za simptomatsku terapiju gastroezofagealne refluksne bolesti, dugotrajno liječenje i profilaksu recidiva refluksnog ezofagitisa (stanje koje nastaje zbog erozija sluznice jednjaka zbog vraćanja kiseline iz želuca u jednjak) te prevenciju gastroduodenalnih ulkusa izazvanih neselektivnim nesteroidnim antireumaticima (NSAR) kod rizičnih bolesnika kojima je potrebno kontinuirano liječenje s NSAR-ima. Preporučena doza je jedna tableta od 20 mg dnevno. Nestanak simptoma se općenito postiže za dva do četiri tjedna. Ako to nije dovoljno, simptomi se u pravilu povlače u sljedeća četiri tjedna terapije. Kad se simptomi povuku, njihovo se ponovno pojavljivanje može kontrolirati uzimanjem 20 mg pantoprazola dnevno prema potrebi (“on-demand”). Povratak na redovitu terapiju je opravdan ako se zadovoljavajuća kontrola simptoma ne može održavati terapijom prema potrebi. Za dugotrajno liječenje i profilaksu recidiva refluksnog ezofagitisa, preporučena doza održavanja je jedna tableta od 20 mg dnevno, što se može povećati na 40 mg pantoprazola dnevno ukoliko dođe do recidiva. Nakon saniranja recidiva doza se ponovno može smanjiti na 20 mg pantoprazola. Za prevenciju gastroduodenalnih ulkusa izazvanih neselektivnim nesteroidnim antireumaticima (NSAR) kod rizičnih bolesnika kojima je potrebno kontinuirano liječenje sa NSAR-ima preporučena doza je jedna tableta lijeka od 20 mg dnevno
Bolesnici na dugotrajnoj terapiji, naročito duljoj od godine dana, moraju biti pod redovitim nadzorom. Za pantoprazol se, kao i za druge inhibitore protonske pumpe, može očekivati da povećava broj bakterija normalno prisutnih u gornjem dijelu gastrointestinalnog trakta, što može dovesti do blago povećanog rizika od gastrointestinalnih infekcija uzrokovanih bakterijama kao što su Salmonella, Campylobacter ili C. difficile. Pri terapiji više od 3 mjeseca i tijekom godine dana, mogu se pojaviti ozbiljne manifestacije manjka magnezija (hipomagnezemija) kao što su umor, tetanija, delirij, konvulzije, omaglica i ventrikularna aritmija, čiji nastup može biti podmukao i može ga se previdjeti. U većine pogođenih bolesnika, hipomagnezemija se poboljšala nakon nadoknade magnezija i prekida terapije inhibitorom protonske pumpe. ovo treba imati na umu ukoliko istodobno uzimate neki od lijekova koji smanjuju razinu magnezija u tijelu kao što su diuretici i neki drugi lijekovi, pa po potebi razgovarajte o tome sa svojim liječnikom. Lijekovi koji spadaju u grupu inhibitora protonske pumpe u koju spada i pantoprazol, ako se primjenjuju u visokim dozama i tijekom duljeg vremenskog perioda (>1 godine), mogu umjereno povećati rizik od frakture kuka, zapešća i kralježnice, uglavnom u starijih bolesnika ili ako su prisutni drugi poznati čimbenici rizika. Bolesnici koji su pod rizikom od nastanka osteoporoze moraju primiti skrb u skladu s važećim kliničkim smjernicama te imati primjeren unos vitamina D i kalcija.
Pantoprazol je koristan lijek, primjenjujte ga racionalno uz određenu dozu opreza ukoliko kod vas postoji potencijalni rizik za neki od navedenih poremećaja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.