Hipohondrija

Poštovanje !

Imam 22 godine,ne pijem,ne pušim.

Imam velikih problema sa anksioznosti kada je u pitanju moje zdravlje.

Imao sam slične epizode i ranije samo je ovaj put poprilično intenzivno.

Vadio sam umnjake prošli mjesec i nakon tog zahvata imao sam određenu promjenu na sluznici,krenulo je.

Da li je upala neizvađenog korjena,da li je nešto pošlo po zlu,nije trebalo dugo da zaključim da imam rak.Nekoliko dana konstantnog zagledanja u usta,sve mi je sumljivo.Kažem mojima da pogledaju i oni kažu nema nista neočekivano.Nekako se iščupam iz toga i najednom kao za vraga počne me stezati grlo,opet rak grla,ma koliko god to ludo zvučalo u tom trenurku ja sam uvjeren da ga imam sve dok ne potrošim par dana da me i to prođe.

Nakon toga i tog ludila koje je trajalo 5-6 dana,uhavti me tresti groznica predvečer.I stvarno mi bude slabo.S tim što temperatura nije prelazila 37.2-3 ali je meni užasno.Zaključim tako da imam i leukemiju.I da zato imam problema s ranom na desnima,da zato imam problema s groznicom,mozak sam spaja neke crtice i pravi priču i iako je to pretpostavljam ako i jest tako ne znam kako se tome oduprijeti.

Provedem noć čitavu u panici i strahu od toga da je imam i da je to to.Ujutro kažem da želim otići izvaditi krv i tako presjeći to ludilo u kojem sam zaglavio.Dođu nalazi-nalazi odlični.I najednom sam ja super ali samo 2 dana,jučer me krene bolljeti nešto s lijeve strane stomaka.I opet ludilo teško.

Pročitam ja da manjak sna može utjecati na krvnu sliku jer noć prije vađenja nisam nikako spavao.S obzirom da su mi nalazi bili perfektno savršeni zaključim ja da ipak nemam razloga za brigu jer ne može utjecati u toliko značajnoj mjeri.

Ali evo ipak jutros opet imam 36.9 koje ja osjecam kao da je 38 opet mi srce brzo kuca,a to se na nepuna 2 dana potpuno povuklo dok me opet nije uhvatila panika.

Također kad sam u stresu imam osjecaj kao da imam ogromnu knedlu u grlu za koju i jesam mislio da je rak dok nisam pročitao da postoji nešto što se zove globus-sindrom.Kad se smirim nestane kad me uhvati panika praktično me guši.

Dakle od postoperativnog straha nakon vađenja umnjaka do leukemije i sad od jutros sumlja ide i na gušteraču jer ako su mi nalazi super a jesu jer čak i ja u njima ne mogu naci zamjerku,onda tesko moze biti slezena-a samim tim i leukemija.

Rekli su mi moji da ce vec sutra biti nesto novo kad ovo prođe,sad sam vec polako osvjestio da su u pravu.

Generalno nemam problema u zivotu,dobar sam student,i nemam nekih drugih problema.

Rođen sam kao nsdonošče i imam određenih dijagnoza zbog toga(strabizam,blago hodanje na prstima iako je to manje i još ponešto) 

Zbog tih stvari sam bio izuzetno nervozan od malena.Kada se trebalo slikati u školi samo ja nisam mogao ne trepnuti.Zbog strabizma sam često znao biti ismijavan(jedno oko gleda pravo drugo “šara”)Zbog toga što oči nisu radile kako treba imam jako skabu razvijenu orjentaciju u prostoru(u gradu u kojem sam išao u srednju školu i dans se mogu zagubiti)-to jest službena dijagnoza.

Moje nekakvo mišljenje je da sam ja sam zamrzio svoje tijelo koje na neki način ne prati moj um.Vjerovatno ne pomaže ni ova pandemija koja se otegnula preko svake mjere.

Vama hvala ako ćete ovo pročitati.

Puno će mi značiti jer sam loše već jako dugo.

Zanima me može li stres izazvati blago povišenu temperaturu (37.3 max)

Zavrijeme epizoda tog straha i panike otkucaji srca skakali su mi na 109 u mirovanju a inače su na 70 ak 

I na koncu zanima što mi je činiti,ok ja ću na kraju zaključiti da nisam životno ugrožen ali ovo se već otelo kontroli i sprječava me u tome da budem produktivan.

Najljepša Vam hvala pa makar i samo pročitali ovo !

29.1.2021

Odgovara

izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrije

Poštovani,
stres između ostalog može dovesti i do nešto povišene tjelesne temperature.
Za smetnje koje ovdje opisujete preporuka je psihoterapijsko liječenje, pa bih Vam i ja to savjetovala.

Srdačan pozdrav!

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Bipolarni afektivni poremećaj 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Farmakološki tretmani Samo je pet lijekova — kariprazin, lumateperon, lurasidon, kombinacija olanzapina i fluoksetina i kvetiapin — odobreno za liječenje akutne faze bipolarnog poremećaja. Korištenje antipsihotika i antikonvulziva — od kojih oba pomažu stabilizirati raspoloženje — raste, ali litij ostaje prvi izbor za ovo stanje, unatoč svojoj starosti i nepotpunom razumijevanju njegovog djelovanja. Usprkos tome, […]

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Bipolarni poremećaj je čest i pogađa oko 3% osoba diljem svijeta. Unatoč visokoj prevalenciji, stručnjaci kažu kako se ovaj poremećaj ponekad nedovoljno razumije i dijagnosticira. Prošlo je više od 50 godina otkako je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila litij, zlatni standard za bipolarni poremećaj. No, litij, kao i desetak antikonvulziva i atipičnih […]

Psihijatrija

Utjecaj nesanice na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sve više literature ukazuje kako poremećaji spavanja utječu na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja. Iako se nesanica dugo smatrala simptomom depresije, čini se da ona utječe na tijek i odgovor na liječenje samog depresivnog poremećaja. Očekivalo bi se da će poremećaj spavanja nestati uz odgovarajuću terapiju antidepresivima zajedno s drugim simptomima depresivnog poremećaja. Iako se […]

Psihijatrija

Napadaji panike – što da radim da e to smiri?

Psihijatrija

Anksioznost i terapija – što da radim?

Psihijatrija

Rizici za razvoj psihijatrijski poremećaja kod osoba s insomnijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute O rizicima od razvoja psihijatrijskih poremećaja kod osoba s poremećajima spavanja manje se vodi računa nego o poremećajima spavanja povezanim s psihijatrijskim poremećajima. Ipak, postoje dokazi da su poremećaji spavanja povezani s povećanim rizikom od razvoja psihijatrijskih poremećaja. Vezano uz rizik od razvoja velikog depresivnog poremećaja, osobe s insomnijom, kao i osobe s hipersomnijom imaju […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta 6. Alkoholizam Uporaba alkohola može dovesti do dvije vrste problema: ovisnost i zlouporaba. Ovisnost je karakterizirana prilagodbom koja se javlja s ponovljenom konzumacijom alkohola što rezultira tolerancijom na učinke alkohola i simptomima ustezanja koji se javljaju nakon prekida konzumacije. Kod zlouporabe se problemi javljaju u životu zbog štetnih posljedica koje proizlaze iz od izravnih učinaka […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta 5. Shizofrenija Za razliku od prethodno navedenih psihijatrijskih poremećaja, spavanje nije temeljna značajka shizofrenije. Međutim, problemi sa spavanjem, uključujući poteškoće s uspavljivanjem i prosnivanjem (održavanjem sna bez buđenja) te smanjenu kvalitetu sna, česti su kod oboljelih od shizofrenije, iako ne postoje sustavni epidemiološki podaci o prevalenciji poremećaja spavanja u ovoj populaciji. Dodatna vrsta problema sa […]