Imam problema, budim se u snu u panici, što bi moglo biti?
Naime, već zadnja dva mj imam periode da se budim sa mučninama . Nagon na povraćanje . Tad osjetim i neki strah , nelagodu . Puls mi bude ubrzan . Covid sam preboljela krajem 12. mj sa blagim simptomima . Nakon tog sam pogledala kks i bila je ok . Štitnjača , šećer , željezo , sve je u redu. Nakon mj dana od tog kreće taj neki period koji sam navela . Traje tj dana, pa bude ok, pa ponovo epizoda , pa opet bude ok.
Javila sam se svojoj liječnici , koja me ne upućuje dalje na preglede ili na post covid pregled već kod psihologa . Krenula sam na razgovore . To je sve ok , pasu mi ti razgovori . Ali ja se i dalje budim ujutro oko 4..4.30 ( inače se budim oko 5.30) sa izrazito mokrim dlanovima, tabanima i pazusima . Mučnina . Povremeno i ubrzan puls . Takvo budjenje mi izaziva strah . Pokušavam se opustiti , opustiti disanjem . Uglavnom, dal postoji neki pregled koji bi trebala obaviti s obzirom da sam imala i covid kojeg sam se tad prepala ? Dal je ovo stanje povezano sa srcem.. hormonima ? Ili je zaista samo anksioznost ? Ovo znojenje dlanova i tabana imam oduvijek i to upravo i samo u ovo doba godine kad kreće toplije vrijeme .
Javljam se svojoj dr koja mi prepisuje normabel . Nisam ga ni jednom uzela jer mi ne treba i mislim da nije rješenje normabel već bi se trebala negdje konkretnije pregledati .,Naravno da me uhvati strah od takvog budjenja . Da napomenem , period kad sam imala covid jako sam se prepala jer smo mama, muž i ja paralelno imala a sa nama je u kući ostao / boravio i sin od 5 god koji nije razvio simptome ali po antitijelima zaključujem da je i on imao virus .
Da, kad imam taj period takvog budjenja , od tih mučnina nemam bas apetit pa slabo jedem . Malo sam i smrsala . Inače sam visoka i mršava pa se svaki gubitak jako primjeti.
Ako ista možete zaključiti iz ovoga, bila bi vam zahvalna.
21.2.2022
Odgovara
izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrijePoštovana,
prema simptomima koje opisujete moglo bi se raditi o tjeskobi ili možda i napadima panike. Tjeskoba je opisana kao moguća posljedica preboljenja zaraze korona virusom, a naravno sama situacija povećanog stresa (a ta je situacija za Vas kako opisujete to i predstavljala) može također dovesti do razvoja tjeskobe. U oba slučaja psihoterapijski pristup je od pomoći.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.