Nesanica

Kardiologija

Spavanje i kardiovaskularno zdravlje

Spavanje je fiziološki proces koji omogućava svakom čovjeku fizički i mentalni oporavak organizma tijekom dana. Kvalitetan san je veoma važan za održavanje kardiovaskularnog zdravlja. Dobar san trajanja 6 do 8 sati znatno smanjuje kardiovaskularni rizik. Tijelo ima svoj cirkadijalni ritam (24-satni unutarnji sat) koji regulira dnevno-noćni ciklus i pomaže u regulaciji fizičkog i mentalnog funkcioniranja. […]

Ljekarništvo

Putna ljekarna – 1. dio

Dolaskom lijepog vremena budi se i naša želja za putovanjem. Kako bi doživljaj bio bez stresa bitno je dobro se pripremiti. Putna ljekarna je bitna, pogotovo ukoliko se spremate na put u strane zemlje ili na dulje vrijeme. Što bi sve trebala sadržavati putna ljekarna? Važno je naglasiti da putna ljekarna sadrži lijekove i pomagala […]

Kardiologija

Nizak krvni tlak i umor – molim savjet

Neurologija

Parasomnije

Parasomnija može ometati kvalitetan san, povećati rizik od nezgoda i zdravstvenih problema zbog nedostatka sna.

Psihijatrija

Mutipla skleroza i psihički poremećaji – 3. dio

Također, neka istraživanja ukazuju na to da je na početku bolesti kvaliteta spavanja podjednaka kao kod osoba koji ne boluju od multiple skleroze.

Psihijatrija

Trebam li ovom lijeku “dati šansu”?

Neurologija

Zašto je spavanje bitno?

Spavanje je vrlo bitno u održavanju zdravlja našeg organizma. Sastavni je dio našeg života te jednako važno kao zdrava prehrana i tjelovježba. Današnji ubrzani način života često nam ne omogućuje dovoljno vremena za san što uzrokuje niz zdravstvenih poteškoća od kojih svakako treba izdvojiti smanjenu učinkovitost imunološkog sustava.

Psihijatrija

Nesanica

Nesanica je poremećaj spavanja, točnije poremećaj cirkadijalnog ritma budnost-spavanje, koji se očituje smetnjama usnivanja i/ili prosnivanja, nemogućnošću ponovnog usnivanja nakon buđenja noću…

Psihijatrija

Specifičnosti diferencijalne dijagnostike i terapije kod prvih epizoda psihotičnih poremećaja

Imajući u vidu model razvoja psihotičnih poremećaja od ranih nespecifičnih simptoma preko „DUP-a“ (trajanja neliječene psihoze) do postavljanja dijagnoze akutnog psihotičnog poremećaja, danas u svakodnevnoj kliničkoj praksi možemo identificirati brojne specifičnosti diferencijalno dijagnostičkih i terapijskih postupaka kod prvih epizoda psihotičnih poremećaja…

Neurologija

Nesanica – molim savjet

Psihijatrija

Poremećaji spavanja – 2. dio

Potrebno je naglasiti da osim kod primarne nesanice, kada je uzrok poremećaja nepoznat, postoje brojni uzroci nesanice, a uključuju različite psihičke i tjelesne poremećaje.