Zaprasen urin, ceste i bolne uroinfekcije
Poštovanje, već duže vrijeme imam problema sa mokrenjem kao i sa boli prilikom istog. Često mi se javljaju uroinfekcije, gotovo svaki mjesec. Dobijem antibiotik, bude mi bolje par dana i onda se ponovno javi isti problem. Napravila sam masu urinokultura i svaka se pokaze urednom jer svaku do sad sam isla raditi nakon antibiotika, po preporuci lijecnika. Slali su me od ginekologa do urologa i svaki doktor kaze da je s njihove strane u redu. Na zadnjem ginekoloskom pregledu mi je receno da mi je mjehur pun “prasine/snijega” a na nalazima urina “izgled: zaprasen”. Ne znam ni sta to znaci niti ista. Znam samo da imam bolove u donjem trbuhu, pogotovo sa desne strane i da su mi u urinu kao bijele pahuljice. Temperatura se javi ponekad i to do 38°. Papa test je napravljen i uredan je, bilo je nekih upala ali, rijecima ginekologa, to je rijeseno. Ne znam da li ima ikakve veze to sto mi je prije nekoliko godina izoliran beta hemoliticki streptokok grube b i da mi se mokraca malo vracala u bubrege i sestra je kao mala imala refluks 4. stupnja.. Sto se partnera tice vec san u duljoj vezi, on nema nikakvih problema slicnim mojima. Hvala Vam na odgovoru i lijep pozdrav!
5.5.2020
Odgovara
prim. dr. sc. Ante Reljić dr. med., spec. urologije, subspec. urolitijaze i urološke onkologije Dakle, bakteriološki pregled urina treba raditi u vrijeme aktivne upale, a prije upotrebe antibiotika. Nakon uzimanja antibiotika on će biti vrlo vjerojatno negativan ali to ne znači da je infekcija izlijelena – tkivo treba vremena da se oporavi pa to i simptomima da se povuku. Sad već cijelo ovo stanje traje dosta dugo pa se na ultrazvuku može vidjeti tzv. efekt prašine (jasno je da u mjehur nije ušla ni prašina ni snijeg) koji je posljedica stvaranja taloga odljuštenih stanica tokom, vjerojatno nepotpuno sanirane, upale. U nalazu urina termin “zaprašen urin” koristi se za opisivanje vrlo oskudne koliline proteina u urinu što također može biti posljedica, sad već kronične, upale.
Prije svega savjetujem uzimati stalno 2 litre tekućine, a za bol, ako je potrebno, iburofen 600. Kod aktivacije simptoma učiniti barem 1x urinokulturu PRIJE početka terapije. Antibitok uzimati, prema antibiogramu, barem 10 dana a potom neki uroantiseptik (npr. Ninur, ali opet prema antibiogramu) još barem tri tjedna. Potebno je učiniti i ultrazvuk bubrega.
Pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.