Zoon balanitis

Promjene na muškom spolovilu ne moraju biti uvijek uvjetovane spolnim ponašanjem i biti ubrojene u spolno prenosive bolesti jer određene promjene na spolovilu nisu uvjetovane tim putem. U njih se ubraja balanitis koji se naziva Zoon balanitis.

Njega je 1952. godine opisao dermatolog Zoon i nazvao ga je “balanoposthite chronique circonscrite bénigne á plasmocytes” ili “balanitis chronica circumscripta plasmacellularis” i smatrao ga posebnim entitetom i promjenom na spolovilu.

No, kasnije su slične promjene opisane i na drugim dijelovima tijela pa je Garnier je 1954. izvijestio o sličnim lezijama na vulvi. Nikolowski je opisao identične lezije na oralnoj sluznici, a Kortnig ih je otkrio i na konjunktivi. Ove promjene se pojavljuju kao pojedinačni ili višestruki dobro ograničeni, narančasto-crveni, sjajni, vlažni, svjetlucavi makularni do blago uzdignuti plakovi.

U muškaraca Zoon balanitis djeluje kao crvenilo koje ne prolazi, vlažne i sjajne, glatke površine, bez mjehurića ili uzdignuća i hrapavosti. Uzrok nastajanja Zoon balanitisa do sada nije u potpunosti jasan, no pretpostavlja se da stalna iritacija prepucija, glavića kao i vlaženje površine glavića stoji u pozadini ove pojave jer se uvijek povlači nakon cirkumcizije, a pojava nije opisana u muškaraca koji bili prethodno obrezani.

Kada iritacija glavića prestane uobičajeno je da se crvenilo povlači. Postojala je i sumnja da crvenilo uzorkuju bakterije ili gljive ili HPV, no mikrobiološkom obradom nisu otkriveni u pozadini ovog crvenila i nalazi su bili negativni.

Zoon balanitis ne daje nikakve opće simptome jer ne peče, ne boli niti ne svrbi i učestalije se viđa u muškaraca starije životnoj dobi.

Neliječeni Zoon balanitis može trajati godinama i ne povlači se spontano. U ponekih pacijenata boljim higijenskim navikama dolazi do poboljšanja, a uvijek se povlači nakon cirkumcizije.

U pacijenta koji ne žele cirkumciziju nastoji se poboljšati ili izliječiti lokalnom terapijom. U tu svrhu se primjenjuju različiti lokalni preparati kao što su:

  • kortiksoteroidne kreme
  • imunomdulatori
  • antibiotske masti
  • inhibitori kalcineurina
  • fotodinamska teapija
  • CO2
  • erbium laser

Odgovor na lokalnu terapiju i poboljšanje razlikuje se od pacijenta do pacijenta pa u nekih dolazi do znatnog poboljšanja na primjenu antibiotske masti, no ponekad ne prolazi u cijelosti niti kod primjene niti jednog lijeka u loaklnom obliku.

Ove promjene na spolovilu uvijek zahtijevaju pregled kod dermatovenerologa kako bi se isključile i druge slične promjene kao što su: lihen, Erythroplasia Querat, Morbus Bowen ili psorijaza.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Vitiligo

Promjena u boji kože može biti u obliku pojačane pigmentacije ili gubitka pigmenta. Koža ima određenu boju za koju su zaslužne stanice melanociti, a kada boja nije ujednačena ili ako se ona na pojedinim dijelovima tijela gubi tada se govori o poremećajima pigmentacije. Melanociti su stanice koja se nalaze u bazalnom sloju epidermisa i proizvode […]

Dermatologija

Osip od trave – molim savjet i pomoć

Dermatologija

Hipertrihoza

Hipertrihoza je pojava pretjeranog rasta dlaka na tijelu na mjestima koja nisu uobičajena (hiper- + grč. θρίξ: dlaka, vlas + -oza, lat. hypertrichosis). Uočiti se može neposredno nakon rođenja kao vidljiva dlakavost ili se može razviti kasnije tijekom života. Jednako je zastupljen u muškaraca i u žena, jer ovaj poremećaj u rastu dlaka nije pod […]

Dermatologija

Ubodi insekata: prevencija, tretman i ublažavanje svrbeža

Tijekom ljeta ubodi insekata su česta pojava i mogu na koži ostaviti različite vidljive znakove i posljedice. Ubodi koji nastaju mogu biti u obliku malenih crvenih točkica na koži ili laganog uzdignuća i crvenila kože do jakih sistemskih alergijskih reakcija koje mogu biti i smrtonosnog ishoda. Time se i reakcija na ubode dijeli na lokalnu […]

Dermatologija

Zaštita kože tijekom ljeta: savjeti za pametno sunčanje

Ljetni mjeseci su nam pred vratima, vrijeme kada više boravimo na otvorenom. Odjeća postaje sve oskudnija pa je koža jače izložena sunčevim zrakama što na njoj može napraviti određene promjene. Boravak na otvorenom je pozitivan za zdravlje, no pretjerano izlaganje sunčevim zrakama koje vodi u opekline ili u oštećenje kože nije nikako prihvatljivo. Normalno je […]

Dermatologija

Hidradenitis suppurativa – liječenje

Hidradenitis suppurativa je kronična kožna bolest u kojoj nastaju upalni i bolni čvorovi na dijelovima tijela kao što su pazusi, prepone, ispod dojki, pubično, perianalno i genitalno.Smatra se da je uzrok bolesti zatvaranje izvodnog kanalića apokrinih žlijezda u koži radi poremećene keratinizacije folikula i time upale. Bolesti nije zarazna i nije uvjetovana lošom higijenom, ali […]

Dermatologija

Melasma – cjelogodišnji pristup

Melazma je dermatološki poremećaj, odnosno stanje kože koji se karakterizira pojavom tamnih mrlja na koži, posebno na licu. Te mrlje obično su smeđe ili sive boje i javljaju se uglavnom na čelu, obrazima, nosu i gornjoj usni. Često se pojavljuju simetrično. Najčešće se javlja kod žena, posebno tijekom trudnoće ili tijekom hormonalnih promjena, kao što […]

Dermatologija

Je li dezinfekcija lica visokom frekvencijom sigurna u trudnoći?