Suportivna njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Psorijaza je kronična kožna bolest koja može započeti u bilo kojoj životnoj dobi. U njezinoj podlozi postoji genetska predispozicija, tj. naslijeđe, zbog čega se može javiti kod više članova uže ili šire obitelji. Psorijaza se može pojaviti samo na određenim dijelovima tijela, poput laktova, koljena ili vlasišta, ali i zahvatiti veće površine kože. Način i trajanje liječenja ovise o njezinu izgledu i zahvaćenosti kože.

Iako su do sada razvijeni različiti lijekovi za liječenje psorijaze – od lokalne terapije koja se nanosi na kožu, preko fototerapije, pa sve do suvremene biološke terapije – sve se veći naglasak stavlja na potporu koži, osobito u fazama poboljšanja.

Razni preparati dostupni na tržištu često nisu dovoljni za njegu kože s psorijazom jer nisu dovoljno masni pa ih koža brzo upije i ostaje suha i ljuskava. Ponekad ne potiču ni cijeljenje kože, zbog čega sitne pukotine – koje se golim okom često ne vide – ostaju nezacijeljene, što može uzrokovati svrbež. Preparati za psorijazu često sadrže ureu ili salicilnu kiselinu, no ti sastojci ne odgovaraju svima jer kod osjetljive kože mogu izazvati svrbež i nelagodu.

Budući da psorijaza ima kroničan tijek i može se očitovati u različitom intenzitetu tijekom cijelog života, važno je razumjeti da je njega kože s psorijazom neizostavan dio svakog oblika liječenja.

Kako psorijaza često zahvaća samo pojedine dijelove tijela, njezi se često pristupa selektivno – njeguje se samo zahvaćena koža – što je pogrešno. Emolijentna sredstva trebala bi se nanositi na cijelo tijelo, bez obzira na to postoji li na nekom dijelu psorijaza ili ne. Time koža postaje elastičnija, manje suha i manje se peruta.

Prije nanošenja emolijensa, važna je pravilna higijena kože. Iako postoji uvriježeno, ali pogrešno mišljenje da kupanje ili tuširanje isušuje kožu i šteti psorijazi, takvo razmišljanje nije točno. Kupanje ili tuširanje toplom vodom pomaže u smanjenju plakova i uklanjanju prethodno nanesenih proizvoda poput krema i ljekovitih sredstava.

Kožu je potrebno prati blagim sredstvima – šamponima ili sapunima – koji omekšavaju ljuske. Za vlasište su učinkoviti šamponi namijenjeni eritemoskvamoznim promjenama jer uklanjaju ljuskice i smanjuju upalu.

Nakon sušenja kože nanose se odgovarajući proizvodi. Posebno koncentrirani emolijensi mogu se nanositi isključivo na psorijatične promjene, jer nisu predviđeni za zdravu kožu te bi je mogli nadražiti.

Svakodnevna njega kože cijelog tijela može značajno utjecati na tijek psorijaze i smanjiti učestalost pogoršanja. Idealni su preparati u obliku losiona, emulzija ili gelova koji se mogu koristiti i na vlasištu i na koži tijela, čime se pojednostavljuje primjena. Također, njihovo brzo upijanje štedi vrijeme prilikom nanošenja na cijelu površinu kože.

Ključna je redovita svakodnevna primjena, jer se koža obnavlja gotovo svaki dan, a svaka vanjska pomoć koja doprinosi njezinu zdravlju – dobrodošla je.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Iz iste kategorije

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Kvržica na prstu – što mi je činiti dalje?

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Dermatologija

Zima – neprijatelj kože

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteZima kao godišnje doba donosi niske temperature, hladnoću, boravak u grijanim prostorijama i suhom zraku, a svi zajedno snažno djeluju na kožu. Zimski klimatski uvjeti i hladan vjetar isušuju kožu, što utječe na zaštitni hidrolipidni sloj kože. Boravkom u zatvorenom prostoru koža je izložena suhom i toplom zraku, ali i radi velikih temperaturnih razlika u […]

Dermatologija

Uzroci alopecije kod žena kroz različitu životnu dob

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteIspadanje kose u žena vrlo je česta pojava koja može biti vidljiva već u djetinjstvu, ali i kasnije tijekom života. Ova pojava čest je razlog dolaska dermatologu na pregled kako bi se ispadanje kose zaustavilo. Roditelji su vrlo često jako zabrinuti radi ispadanja kose svoje u djevojčice kako ne bi neki ozbiljniji zdravstveni problem bio […]

Dermatologija

Problem s kožom penisa – što da napravim?

Dermatologija

Može li jak imunitet poboljšati zdravlje kože?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKoža je naš najveći organ koji ima mnogobrojne funkcije. Ona nije neki pokrivač koji nas štiti od vanjskog svijeta i njegovog utjecaja već ima ulogu i kao veliki imunološki organ. Kako bi koža bila zdrava i lijepa potrebno je o njoj brinuti tijekom cijele godine, no ako smo stalno u stresu, loše se i neredovito […]