Zašto nastaju trnci

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Utrnutost je subjektivan doživljaj gubitka osjeta određenog dijela tijela.

Utrnutost je subjektivan doživljaj gubitka osjeta određenog dijela tijela. Često je popraćeno ili kombinirano s drugim promjenama  osjeta, poput osjećaja probadanja ili pečenja. Utrnulost se može pojaviti duž pojedinog živca s jedne strane tijela, ili se može javljati  simetrično, s obje strane tijela. Osjećaj utrnutosti može biti prisutan u jednom  dijelu tijela ili u čitavom tijelu. 

Što uzrokuje trnce udova?

Ukočenost i trnci u potkoljenici ili stopalu izuzetno su česti. Živci u tom dijelu tijela stisnu se dok osoba sjedi, gušeći dotok krvi u to područje, što uzrokuje utrnutost. Ovo je privremeno stanje koje nestaje pri ustajanju kada se omogući normalan protok krvi. Slično tome, tijekom intenzivnog vježbanja postoje mnogi čimbenici koji mogu inhibirati protok krvi u stopalima ili potkoljenicama i izazvati trnce.  Utrnutost potkoljenica tijekom trčanja ili vježbanja prilično je česta i trebala bi brzo nestati sama od sebe. Ponekad utrnutost  može biti povezana i s ozbiljnim stanjem poput  oštećenja živca, iritacije ili kompresije. Kada se utrnutost dogodi bez drugih simptoma, to obično ne predstavlja hitno stanje.

Simptomi utrnutosti se javljaju u nizu različitih stanja od kojih su neka:

-kompresija zbog osteoartritisa.

-kompresivne neuropatije, poput sindroma karpalnog tunela i išijasa. Išijas izaziva bol koji počinje u donjem dijelu leđa i širi se stražnjim dijelom jedne noge. Također može uzrokovati širenje boli po stražnjici i bokovima. Ovo stanje obično pogađa samo jednu stranu tijela. Iako je bol početni simptom išijasa, može se također osjetiti utrnutost i slabost mišića u nozi ili stopalu. U blažim slučajevima išijas prođe sam od sebe.

– dijabetička neuropatija je stanje oštećenja živaca izazvano dijabetesom. Simptomi se obično prvo osjete na nogama i stopalima, ali mogu se proširiti na ruke,  i druga područja tijela. Iako u nekim slučajevima simptomi dijabetičke neuropatije mogu biti blagi, ovo stanje može biti vrlo ozbiljno. Dijabetička neuropatija može se spriječiti dobrom kontrolom šećera u krvi.

-fibromialgija.

-Guillain-Barréov sindrom.

-multipla skleroza. Multipla skleroza je autoimuni poremećaj koji utječe na  središnji živčani sustav. Ima mnogo simptoma, uključujući i pojavu utrnutosti pojedinih dijelova tijela.  Trnci u donjem dijelu tijela često su jedan od prvih znakova.

– bolest perifernih arterija. Nakupljanje naslaga na arterijama može ograničiti protok krvi u potkoljenicama i uzrokovati utrnutost. Ako se radi o bolesti perifernih arterija obično je zahvaćeno mjesto hladno na dodir.

-bolesti štitnjače.

-nedostatak vitamina B12.

Trudnice u trećem tromjesečju trudnoće  često imaju  trnce i utrnutost udova zbog oteklina  koje vrše pritisak na živce.

Međutim, utrnutost može biti simptom ozbiljnog hitnog stanja ako se javlja uz simptome kao što su:

-utrnutost  jedne strane tijela

-obješeno lice

– gubitak svijesti

-poteškoće u govoru.

U takvim slučajevima uzrok može biti moždani udar koji je   hitno stanje i traži hitnu medicinsku pomoć kako bi se spriječile trajne posljedice.

Dijagnostička obrada utrnutosti udova

Budući da utrnutost udova može biti posljedica različitih čimbenika, dijagnostička obrada je često vrlo opsežna kako bi se utvrdio  uzrok tegoba. Dijagnostička obrada uključuje uzimanje detaljnih podataka o tome gdje se javljaju tegobe, koliko dugo traju, što ih provocira te je bitno vidjeti koje sve lijekove osoba uzima kao i popratne bolesti. Fizikalni  pregled vrlo često obuhvaća i procjenu neuroloških  funkcija. Ponekad za postavljanje dijagnoze mogu biti potrebne daljnje pretrage.  To uključuje MR ili CT snimke mozga kao i laboratorijske pretrage poput kompletne krvne slike, elektrolita, testova bubrežne funkcije, mjerenje glukoze, test razine vitamina B12, hormone štitnjače i drugo.

Što napraviti kada se javljaju trnci?

Ako se trnci javljaju u stopalima i ometaju hod  nošenje čarapa i cipela koje dobro pristaju, čak i kod kuće, mogu spriječiti daljnje ozljede i oštećenja stopala. Osobe s utrnutošću u stopalima također mogu zahtijevati trening hodanja što je  metoda rehabilitacije fizikalnom terapijom.

Oni koji osjećaju utrnutost prstiju i ruku također bi trebali poduzeti mjere predostrožnosti kako bi spriječili opekline. To uključuje izbjegavanje tople vode i drugih izvora topline jer utrnutost može utjecati na sposobnost osjeta vrućih predmeta.

Također ne treba zaboraviti zdrave životne navike poput  zdrave prehrane, redovitog vježbanja, adekvatne tjelesne kilaže i nošenja ugodne, široke odjeće.

Privremena obamrlost stopala ili potkoljenice zbog predugog sjedenja sasvim je normalna i nema razloga za brigu. Mnogo je potencijalnih uzroka utrnutosti udova od kojih su neki rezultat ozbiljnih i hitnih stanja te je bitno da ako trnci ne prolaze već se pogoršavaju da se javite svom liječniku kako bi se ustanovio uzrok tegobe i započelo liječenje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Gdje trebam otići ako imam česte glavobolje?

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Koje pretrage trebam napraviti zbog glavobolja?

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]