Napravila sam MR lumbalne kralježnice. Molim savjet kako postupiti vezano uz nalaz, postoje li neke vježbe ili masaže koje se ne smiju izvoditi te kratko objašnjenje nalaza i preporuka za daljnje liječenje.

Poštovani!
Molim savjet kako postupiti vezano uz nalaz, postoje li neke vježbe ili masaže koje se ne smiju izvoditi, te kratko objašnjenje nalaza i preporuka za daljnje liječenje.
Iz nalaza MR po protokolu na spondiloartritis:
U segmentu TH12_L1 degenerativno promijenjen i.v. disk sa blagom protruzijom bez kompromitacije medularnog konusa koji je urednog intenziteta signala. Schmorlova hernija kaudalne plohe TH12. U ventralnoj trećini segmenta je subhondralno povišen intenzitet signala korpusa kralješka kod hiperemije -Modic 1.
U segmentu L1-L2 se vidi u dorzalnoj trečini korpusa L2 kralješka paracentralno desno sovalna ograničena tvorba kraniokaudalnog promjera 21 mm, umjereni povišenog intenziteta signala u T 1 sekvenci kao i u STIR sekvenci, a koja se nastavlja u područje desnog pedikula. Unutar tvorbe se vide punktioformne zone gubitka signala. Po morfološkim karakteristikamaće prvenstveno odgovarati hemangiomu.
U centralnoj trećini korpusa L4 tvorbe istih karakteristika signala promjera cca 8 mm.
U segmentu L5-L6 blaga centralna protruzija degenerativno promijenjenog i.v. diska, bez značajnogpotiskivanja intraduralnih struktura. Schmorlove hernije pokrovnih ploha korpusa kralježaka.
U segmentu L5-S1 degenerativno promijenjen disk sa zonama vacuum fenomena u centralnom dijelu. Subhondralne promjene intenziteta signala kralješka – Modic 2.
Divertikulozno proširenje ovojnice nervnog korijena u segmentu TH10-TH 11 lijevo i u manjoj mjeri desno.
Rođena sam 1958. godine. Duže vrijeme trpim bolove u lumbalno-sakralnom dijelu, intenzivnije ujutro, teže se krećem, hodna pruga kratka, osjet kao da je cijelo područje stalno u grču, te teže mogu napraviti iskorak pri kretanju.

Srdačan pozdrav

11.10.2022

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Poštovana, zahvaljujem na Vašem pitanju.

Navedeni MR govori u prilog degenerativnih promjena. Ne znam je li isključena spinalna stenoza u drugim dijelovima kralježice ili postoji li sumnja na istu?

Fizikalna terapija i vježbe koje naučite kod fizioterapeuta su vam moja preporuka.

Lijepi pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim pojašnjenje nalaza

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 7. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRehabilitacija nakon ozljede meniska Fizioterapiju s individualno prilagođenim programom vježbanja bilo bi poželjno započeti čak i prije operacije. Potrebna je redovita tjelovježba za vraćanje pokretljivosti i snage koljenskog zgloba. Nakon operacije se prvo kreće s vježbama za poboljšanje raspona pokreta, a zatim se vježbe jačanja mišića postupno dodaju rehabilitacijskom planu. U početku je cilj minimizirati […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Koji je uzrok kvržice na koljenu?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]