Palpitacije

Poštovani,
zbog nedostatka zraka, pritiska u prsima (i leđima) te palpitacija, obratio sam se liječnici opće prakse, koja je predmetno povezala sa alergijama (prijašnih godina alergijski rinitis) te pripisala lijek Avesco 160 (koji nisam počeo koristiti).
Opći pokazatelji (tlak, zasićenost krvi kisikom, ‘slušanje’ i EKG) uredni.
Spirometrija, čitam ‘čudna’ tj. glavni pokazatelj se dodatkom ventolina poboljšao 6%, no ostali (sporedni pokazatelji) imaju veća odstupanja.
Analiza seruma (rist) dala je rezultat od 92,2 sa specific d1=1,11 i t9=0,904.
RTG srca i pluća:
– vidi se hiperinflacija plućnog parenhima, bez znakova svježih infiltracijskih i zastojnih promjena,
– hilusi su vlaskularni uz grublji hilobazalni rasplet,
– kupole dijafragme su oštro konturirane, slobodni lat.f.c. sinusa,
– srčanožilna sjena je u morfološkim granicama.
Od posjeta liječnici prošla su dva tjedna, općenito se osjećam bolje, pritisak je neznatan, nedostatak zraka povremen i manji, no palpitacije su tu.
Molio bih Vaše cijenjeno mišljenje u vezi svega prethodno navedenog, osobito u pogledu vezanja palpitacija uz pluća i alergije te da li bih trebao učiniti dodatne pretrage (koje).
Napomene:
– 35 godina, bez drugih oboljenja, i bez povijesti bolesti srca i pluća u obitelji
– u prosincu 2020. prebolio covid 19
– u proljetno vrijeme (godinama) skloniji tegobama, uz rinitis, sklon glavobolji/osjećaju vrtloglavice.
Unaprijed najljepše zahvaljujem.

13.4.2021

Odgovara

prim. Sonja Frančula Zaninović dr. med., univ. mag. admin. sanit., spec. interne med., subspec. kardiologije

Poštovani,

Budući ste preboljeli COVID-19 i imate palpitacije , savjetujem da učinite 24h holter srca , te da se javite kardiologu s nalazom.

Holter će pokazati da li imate poremećaje srčanog ritma koji uzrokuju osjećaj palpitacija. Kardiolog će nakon pregleda ustanoviti da li je potrebna daljnja obrada, a osobito ako se dokažu poremećaji srčanog ritma, tada će ići u traženje uzroka.
Neki lijekovi za liječenje alergija mogu izazvati palpitacije, ali kako ne uzimate nikakve lijekove one se s tim ne mogu povezati.

S obzirom na na radiološki nalaz hiperinflacije pluća, savjetujem da se javite pulmologu koji će točno definirati da li se radi o bronhalnoj astmi/KOPB-u.

Lijepi pozdrav

 

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

RTG srca i pluća – što ovo navedeno znači na mom nalazu?

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

Aneurizma aorte – koji su mi daljnji koraci?

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]