Zbog vrtoglavice sam napravio MR mozga – možete li mi očitati nalaz?
Poštovani, unatrag 2-3 mjeseca imam osjećj lagane vrtoglavlice oscilatornog karaktera (trenutno je u fazi kada mi se slabije vrti) kao da me netko zavrtio u krug 1-2x te lagani tinitus u oba uha kad sam u prostoriji u kojoj je potpuna tišina (svakodnevno ne čujem tinitus radi zvukova iz okoline). Vrtoglavica mi ne uzrokuje mučnine niti probleme s ravnotežom već samo nelagodu.
Neurolog me uputio na MR mozga i vratne kralježnice te na još dodatne ORL pretrage (vHIT, VEMP te pregled vestibuloga s AVG-om).
U nalazu MR mozga (snimanje je rađeno s Simens Lumina 3T) je sve uredno osim sljedećeg: “Frontopareijatlno subkortiklano obostrano po nekoliko hiperintenzivnih promjena nespecifičnog karaktera.”.
Također od pojave vrtoglavice 3x sam vadio krv (jednom mjesečno), te su mi u sva 3 nalaza krvi bili povišeni limfociti (50.7%) i sniženi neutrofili (39,1%, 1.95x10e9/L). Prije sam imao normalnu krvnu sliku i navedeni parametri su bili uredni. Također sam vadio i vitamin B12, magnezij i vitamin D koji su bili uredni.
Možete li mi molim Vas objasniti što bi mogla značiti gore spomenuta rečenica u MR nalazu te postoji li možda korelacija nalaza MR mozga i parametara krvne slike koji odskaču od referentnih vrijednosti.
Unaprijed hvala!
10.10.2023
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovani hvala Vam na pitanju.Nespecifične promjene u bijeloj tvari na MR-u mozga odnose se na područja promjenjenog izgleda ili intenziteta signala u bijeloj tvari mozga koja nemaju jasan i specifičan temeljni uzrok. Bijela tvar sastoji se od živčanih vlakana prekrivenih mijelinom, što olakšava komunikaciju između različitih dijelova mozga. Nespecifične promjene u bijeloj tvari mogu se manifestirati kao male, raštrkane abnormalnosti koje se često vide kao svijetle ili tamne mrlje na MR snimci.
Ove su promjene relativno česte, osobito kako pojedinci stare, a mogu biti uzrokovane raznim čimbenicima, uključujući:
-promjene povezane s dobi. Kako ljudi stare, mogu se razviti nespecifične promjene bijele tvari zbog normalnog procesa starenja. Te se promjene često nazivaju “promjene bijele tvari povezane sa starenjem” ili “hiperintenziteti bijele tvari”.
-bolest malih krvnih žila. Stanja koja utječu na male krvne žile u mozgu, kao što je hipertenzija (visoki krvni tlak) ili vaskularni čimbenici rizika, mogu dovesti do promjena u bijeloj tvari.
– ostala stanja. Nespecifične promjene bijele tvari također mogu biti povezane s nizom medicinskih stanja, uključujući migrene, metaboličke poremećaje i genetske čimbenike.
Važno je napomenuti da se nespecifične promjene u bijeloj tvari obično ne smatraju specifičnim pokazateljima bilo koje određene bolesti ili stanja. Te se promjene mogu vidjeti kod asimptomatskih osoba i ne moraju nužno biti povezane s kliničkim simptomima. Međutim, u nekim slučajevima te promjene mogu biti povezane sa suptilnim kognitivnim ili neurološkim promjenama, pa može biti opravdana daljnja procjena od strane neurologa.
Kada se na magnetskoj rezonanci identificiraju nespecifične promjene u bijeloj tvari, one se često tumače u kontekstu cjelokupne povijesti bolesti pojedinca, simptoma i čimbenika rizika. Mogu se preporučiti dodatne evaluacije kako bi se bolje razumjelo njihovo značenje i potencijalni temeljni uzroci. Ako ste zabrinuti u vezi s rezultatima magnetske rezonance ili bilo kakvim neurološkim simptomima, važno je o tome razgovarati sa svojim liječnikom radi odgovarajuće procjene. Iz ovog možete i zaključiti da ne postoji nikakva korelacija između krvne slike i MR-a. Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom. Želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.