Nepoznat uzrok boli
Poštovani, djete skoro od rođenja ima neke smetnje, bol koja se dosad nije uspjela konkretno dijagnosticirati. Prvobitno je bila sumnja na GERB te je rađena gastroskopija. PH metrija bez ukazanja na tu bolest. Također svi alergotestovi rađeni, sve negativno. Krvna slika većinom uredna, osim trombocita koji su oko 550 već mjesecima i hemoglobina koji je na granici 109. Neuropedijatar opisuje da je dijete plačljivo, iritabilno, sa stereotipnim mahanjem ručica.
Dijete ima sad 13 mjeseci, muško je i od rođenja je već bio dosta nemirna beba, porod uredan, trudnoća uredna, 2.dijete, s prvom curicom nije bilo problema, standardne životne pojave, jaki grčići, no sve sve smiruje do 4.mj.života.
Dijete ima sljedeće simptome skoro cijelu godinu života:
često tvrd stomak, često reagira na dodir stomaka, često mu se može čuti jako sadržaj želuca kako se mućka u trenutku ljuljanja, često podrigivanje, nekad od 3-7 puta nakon jela u periodu od čak sat-dva nakon hranjenja, suhi kašalj, također isključivo nakon jela, bez ikakvih znakova drugih bolesti te poteškoće kod spavanja. Dijete se nekoliko puta preko noći migolji, nekad u trajanju od 5 minuta, nekad pola sata, uz izvijanje te zabacivanje glave nazad i plač i suho kašljanje nakon buđenja. Ukoliko to migoljenje postane prebolno, dijete se skoči i probudi se, ili nađe na majci odgovarajući položaj te se opet smiruje. Za sat- dva opet ista epizoda. Dijete često odbija jesti i piti; nekad nakon popijene doslovno jedne kapi vode, dijete podriguje te se unervozuje mašući ručicama, što često čini kad je nervozno. Ponekad nakon noćnog hranjenja ga uhvati toliki kašalj, da je nekoliko puta i povratio. Prije noćnog hranjena NE KAŠLJE, samo se migolji.
Porođajna težina 3450g, 56 cm, kroz prva 3 mjeseca dobio gotovo duplu težinu, no od 4. do 9.mjeseca života je imao totalnu stagnaciju tjelesne težine, te je imao 7600 g. tih 4 ipo-5 mjeseci. Dojen do 10 ipo mjeseci života uz napomenu da nikad nije mirno jeo, nego je uvijek mlatio nogama i rukama prilikom dojenja, uz podrigivanje i do ČAK 10 PUTA između dva podoja. Kruta hrana uvedena sa 5 mjeseci. Dijete do 6-7 mjeseci nije spavalo NIJEDNOM PREKO DANA, dijete bi zaspalo, poleglo se i u roku 5 minuta bi se budilo, te nastavljalo podrigivati, i tako nebrojeno puta preko dana. Sad kad je veći to mlataranje je nekad prisutno, ali nije izražajno kao prije. Dijete je ODBIJALO ležeći položaj do 10. mjeseca života, nošeno je na rukama 90% vremena. Također čim se počelo okretati, pa sve do sada često se odbija presvlačiti, pa većinom vršim presvlačenje dok dijete sjedi. Preko noći bi bilo budno po nekoliko sati uz kronični plač,koji se nije mogao smiriti. i jako izvijanje i bacanje nazad, sada jakog plača nema, ali se dijete svako nekoliko sati uznemiruje i jako migolji. Inače spava na boku ili nekad leđno, no nakon okretanja na stomak, ubrzo se skače i počinje plakati i grčiti se i stenjati u snu. Dijetetu je tek nedavno otkrivena i neuravnoteženost tonusa zbog koje ima kašnjenja u motorici, na što sam već prije aludirala, jer je dijete vuklo lijevu nogu, nekako se mučilo dok sjedi, mahalo ručicama, ali nijedan fizijatar u skoro godinu dana nije pregledao dijete. Dijete je općenito veselo i zainteresirano za vanjski svijet, no često ga NEŠTO ometa i uzrokuje mu bol, te se unervozi i dekoncentrira se. Dijete je trenutno kod tete čuvalice, jer sam se ja vratila na posao, i kod nje se ponaša slično, sa tim kašljanjem, podrigivanjam, stenjanjem kod spavanja. Nekad joj spava 30-40 minuta, a nekad sat ipol, mislim da je to uvjetovano time nakon koliko nakon hranjenja ide spavati.
Kako se simptomi djeteta ne smiruju, čak se i pogoršavaju, radiološkom pretragom je otkriveno sljedeće:.”Unutar 2-3 minute skeniranja EG prelaza želudca,. isključivo ventralnim pristupom i izvan bilo kojeg napona stomaka (dijete mirno, ne plače, nakon buđenja zainteresirano gleda i sluša), evidentira se najmanje 5 refluksih pokreta koji značajno vizualno skraćuju prijelaz i dilatiraju distalni odsječak jednjaka na cca 11-12 mm. U kolonu je dosta formirane stolice i zračnog sadržaja…. Imam i slike ultrazvuka gdje se jasno vidi da se djetetu uporno vraća hrana iz želudca.
Doktorica je stavila sumnju na mogućnost prisustva hijatalne hernie (gastroskopijom isključeno) ili pojavu akalazije. Moje pitanje, ima li pomoći djetetu? Rade li se operacije sfinktera kod tako male djece u Hrvatskoj uopće?
LP
1.8.2019
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovana,
preporučila bih Vam da se s ovim pitanjima obratite pedijatrijskom gastroenterologu.
Vaše pitanje je odgovoreno.