Štitnjača-prehrana
Poštovani,
Htjela bih smršaviti, ali ne želim započinjati nikakve dijete niti drastično to izgubiti, želja mi je to izgubiti najzdravije što mogu.
Naime, najveći problem je što nemam štitnjače i pijem hormone svaki dan. Zanima me najviše postoji li neka hrana koju bih trebala izbjegavati, kao što je primjerice soja, radi tableta. Najvažnije je pitanje povrća kao što je brokula ili kelj koji inače osobe sa hipotireozom trebaju izbjegavati. Je li mi bolje da se baziram na povrće u prehrani uz manje mesa ili više mesa s manje povrća?
Ne znam svoje granice s namirnicama jer nigdje ne piše može li što od namirnica smetati osobi bez štitnjače.
Imam 22 godine, visine sam 168 cm i imam 87 kg. Momentalno nisam ništa više aktivna od prosječne osobe, ali trudim se to promijeniti.
Operirala sam štitnjaču prije 5 godina i od tad ne uspijevam doći na svoju željemu težinu (što bi bilo 67 kg).
Imala sam također autoimunu bolest Hashimoto i nakon par godina sam shvatila da mi smetaju pekarski proizvodi i tjestenina, napuhnem se i osjećam kao da imam kamen u želucu te imam konstipaciju osim ako ne unesem jako malo količinu, primjerice jednog griza.
Hvala!
16.12.2019
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaBudući da mnoge osobe na nadomjesnoj terapiji hormonima štitnjače vode bitku i sa suvišnim kilogramima, a nerijetko pate i od slabije probave i konstipacije, postavlja se pitanje je li potrebno ograničiti unos namirnica bogatih prehrambenim vlaknima koje ubrzavaju proces probave i posljedično mogu smanjiti apsorpciju lijeka. Budući da vlakna imaju važnu ulogu za zdravlje probavnog sustava odgovor je negativan. Nužno je samo pripaziti na dosljednost odnosno učiniti namirnice koje obiluju vlaknima poput povrća, voća i cjelovitih žitarica svakodnevnim dijelom prehrane.
Prema nekim podacima kalcij se može uplesti u apsorpciju hormona štitnjače, zbog čega se preporuča unos hrane bogate kalcijem kao i dodataka prehrani koji ga sadrže barem dva do tri sata nakon uzimanja nadomjesne terapije.
Goitrogeni iz hrane
Kod bolesti štitnjače prehranu valja temeljiti na cjelovitim žitaricama, voću, povrću, ribi, peradi, grahoricama i orašastim plodovima. Nekoliko nutrijenata igra ključne uloge u funkciji štitne žlijezde i sintezi hormona štitnjače. Dodatak selena, cinka i bakra i odabir hrane koja je bogata ovim mineralima može biti korisna nutritivna strategija kod hipotireoze.
Ipak, kod hipotireoze valja izbaciti iz prehrane hranu koja koči korištenje joda u organizmu (koja sadrži goitrogene), a to su namirnice poput kupusa, brokule, karfiola, kukuruza, slatkog krumpira, gorušice, soje, kikirikija, pinjola, bresaka i krušaka. Posebice nije uputno konzumirati ove namirnice sirove, budući da kuhanje obično inaktivira goitrogene.
Dijetu za mršavljenje potrebno je krojiti prema vašim navikama i tjelesnoj aktivnosti te bih Vam preporučila da se obratite nutricionistu koji će Vam kreirati personalizirani program prehrane.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.