Stomak
Poštovanje,
Imam 18 godina,visoka sam 167-168cm a teska oko 56kg. Imam sledeci problem,imam stomacic,vise je donji tj. lokalizovan na donjem delu trbuha,i jako se nerviram zbog toga.Stresiram se previse poslednjih par dana,a imam neredovne menstrualne cikluse.Cula sam da je stomak napet i nadut i kad smo pod stresom i kad menstruacije nema.Problem je u tome sto se meni kukovi poznaju,i rebra su pocela vec malo da se poznaju,a stomak imam.Znam da ne treba to da radim,ali kad sam pod stresom izbegavam hranu,imam dorucak normalan ,ali ostali obroci su jako mali ili ih preskacem,a vise posvetim paznju na slatkise i grickalice.Radim vezbe za stomak nekad ali retko .Pa Vas pitam za neki savet sto se tice ishrane i kako da se resim stomaka?
I da napomenem da oduvek imam takav stomacic,stolice su mi normalne( jedna u dva dana),ali skoro sam imala problema sa crevima i pila probiotike ,pa mi je stolica i jednom dnevno,najcesce posle dorucka.
22.1.2019
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovana,
Mogu Vam jedino preporučiti uravnoteženu prehranu s 5 dnevnih obroka te redovite vježbe za trbušne mišiće.
Omjeri hranjivih tvari u prehrani trebaju biti adekvatno zastupljeni, a valja odabirati hranu visoke nutritivne gustoće (to su najčešće niskokalorične namirnice s visokim udjelom vitamina, minerala, prehrambenih vlakana i fitokemikalija). Poželjna je konzumacija hrane u manje masnim varijantama iz svih skupina namirnica – voće, povrće, žitarice, meso te mlijeko. To znači da treba ograničiti unos namirnica s visokim udjelom masti (ulja, maslac, margarin, majonezu, mesne prerađevine, masno meso itd.), kao i načine pripreme hrane kod kojih je udio masnoća visok (pržena hrana). S druge strane, dobre masti se preporučuju, pa u prehranu treba uvrstiti maslinovo ulje, sjemenke, orašaste plodove, avokado i hladno prešana ulja. Hrana se priprema se kuhanjem, kuhanjem na pari, pečenjem, na roštilju, odnosno u posudama koje osiguravaju minimalno dodavanje masnoće.
Valja unositi jednostruko i višestruko nezasićene masnoće zastupljene u uljima (maslinovo, repičino, lanenih sjemenki, suncokreta, kukuruznih klica, soje) te iste masnoće iz hrane kao što je badem i drugo orašasto voće. Navedene masnoće pridonose unosu vitamina A, D, E i K te esencijalnih masnih kiselina.
Potrebno je povisiti unos voća i povrća tako da se dnevno konzumira barem 3 komada voća (ili proizvoda) i 2 serviranja povrća. Npr. dnevno konzumiranje 2 naranče, 1 jabuke, 100 g mrkve, i dvije veće zdjelice zelene salate dat će samo 330 kcal.
Ukupni unos ugljikohidrata treba se kretati najviše do 55%, a poželjno oko 40% – tu se ubrajaju žitarice i proizvodi, mahunarke, voće i povrće (te dodani šećer čija količina treba biti minimalna).
Kao izvore proteina treba birati krto (nemasno) meso, meso peradi, ribu, soju i mahunarke, a izbjegavati izvore proteina koje u sebi «kriju» i veće količine zasićenih masnoća, primjerice masno meso.
Odrasle osobe trebaju unositi 1,5l tekućine dnevno, a ako su tjelesno aktivne, i više. U izbor ulaze: obična voda, mineralna negazirana voda, gazirana voda, čajevi bez dodanih šećera, svježe iscijeđeni voćni sokovi razrijeđeni vodom. Treba izbaciti zaslađena gazirana pića koja sadrže visok udio dodanih šećera.
Zajutrak je obavezan. Brojna su istraživanja koja povezuju redovito zajutarkovanje i poželjnu tjelesnu masu. Prvi obrok može biti obilan i za zajutrak se ne obazirite na nikakva ograničenja. Večeru ne treba preskakati, ali neka bude skromnija. Iako istraživanja pokazuju da je važniji ukupan unos energije od toga kako hranu rasporediti tijekom dana, dobro je držati se ovih savjeta.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.