Bol u anusu
Poštovani, već par godina imam problem sa obavljanjem velike nužde, obavljam je svaki 3 ili 4 dan, i cesto imam proljev i mučnine te nakon obavljanja nužde sve prestane. Već mjesec dana nakon tvrde stolice , ili proljeva dobijem bol u anusu , bol nije jaka ali ne prisutna 2 dana , ponekad imam i kao grč. To mi se desipo 2 puta. Kad imam normalnu nuždu bol se ne javlja, samo nakon proljeva ili napinjana. Krv nikad do sad nisam primijetila.
Imam “bolove” i grčeve sa desne strane stomaka godinama, nekad se javljaju citav mjesec nekad nisu prisutni više od mjesec dana, radila sam.4.puta ultrazvuk u tih par godina zadnji ultrazvuk prije 4 mjeseca i sve je uredno. Doktor mi nije dao da radim kolonoskopiju jer sam po njegovom mlada za to, imam 20 godina. Gastroskopiju nisam uradila jer se bojim . Doktor kaže ako ne primijetim krvi da se ne brinem te sumnja na iritabilni kolon. S obzirom da sam godinama pod stresom i da se ti bolovo od tad javljaju.
Mene sad brine zašto se nekad pojavo taj osjećaj u anusu, malo peckanje i blaga skoz bol. Ako nema krvi da li je opasno?
To mi se posebno desi nakon jakog naprezanja. Hvala.
9.6.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
Bolovi u anusu nakon stolice, obično su naznaka problema sa stolicom, odnosno zatvora ili proljeva. Bolovi prilikom vršenja velike nužde javljaju se kao posljedica tvrde stolice ili neredovitog obavljanja velike nužde. Bol u anusu se može pojaviti ako su prisutni hemoroidi. Hemoroide je vrlo lako prepoznati zbog blagog krvarenja. Međutim, krvarenje mogu izazvati i analne fisure, analne fistule, razne infekcije ili čirevi. Liječenje ovisi o vašim simptomima, te rezultatima dijagnostičkih pretraga. Kod gastrointestinalnih bolesti bit će potrebno promijeniti životne navike i način prehrane. Lijekovi u suštini neće pomoći ako ne budete vodili brigu o drugim stvarima. Bitno je spomenuti kako su prejedanje, loš izbor namirnica, te neujednačen ritam pražnjenja jedni od glavnih uzroka gastrointestinalnih poremećaja. Premda je liječenje namijenjeno otklanjanju odnosno liječenju bolesti, u nekim slučajevima to jednostavno neće biti moguće te će liječnik propisivati lijekove za kontroliranje neugodnih simptoma. To se posebno odnosi na funkcionalne poremećaje kao što je sindrom iritabilnog kolona. Posebnu pažnju treba obratiti izboru namirnica kojima ćete umanjiti probavne tegobe i regulirati konzistenciju i ritam pražnjenja stolice. Koliko je to u vašoj mogućnosti, smanjite količinu stresa i usvojite neke od tehnika opuštanja, manje sjedite i uvrstite umjerenu tjelesnu aktivnost u vašu dnevnu rutinu. Liječniku se bez odgađanja trebate javiti ako se bolovi jave tijekom obavljanja nužde neovisno o koegzistenciji stolice, ako se bolovi manifestiraju na lijevoj ili desnoj strani trbuha bez obzira na kretanje ili mirovanje, ako se bolovi pojavljuju kao posljedica dugotrajnog sjedenja, ako uočite krv na stolici ili promjenu boje stolice, ako imate analni iscjedak,
ako osjetite neizdrživu bol koja se širi i koja je praćena groznicom, ako osjetite potrebu za čestim obavljanjem velike nužde, a takvo stanje nije kod vas uobičajeno. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.