Hipoehogene žlijezde
Pozdrav, imam 23 godine i zanima me možete li mi pobliže pojasniti nalaz:
UZV gl submandibularis: obje žlijezde hipoehogene u cijelosti bez nadoznih promjena.
Kontrola za 6 mjeseci.
Moj ORL doktor nije bio bas riječit kad me pregledavao, samo mi je to napisao.
Usmeno mi je rekao da su mi glasnice promijenjene i da su mi sve žlijezde hipoehogene.
Pitala sam ga što to znači i nažalost nisam dobila odgovor. Samo je rekao da se ne trebam brinuti nego se kontrolirati redovno. Bila bih vam jako zahvalna kada bi malo pobliže objasnili značenje hipoehogene žlijezde i što mogu očekivati u budućnosti sa tim žlijezdama.
Unaprijed hvala
3.5.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Ultrazvuk je jednostavna i neinvazivna metoda, neškodljiva za bolesnika i omogućuje brz uvid u morfologiju (izgled i građa) tkiva koji se istražuje. Ultrazvučni aparat je uređaj koji daje slike presjeka unutrašnjosti ljudskoga tijela ravninom kojom se ultrazvučni snop širi. Ultrazvučni aparat emitira kratke impulse ultrazvuka visoke frekvencije (između 2 i 10 MHz) u unutrašnjost tijela uz pomoć odgovarajućeg pretraživača. Sama metoda se temelji na transmisiji energije u tkivo, primanju te energije, pošto je ona bila reflektirana od tkiva (odjek ili eho) te njezina bilježenja, tako da se može interpretirati (na slici). Budući da se kod bolesti mijenja veličina, oblik i histološka (tkivna) građa, mijenja se i ehostruktura na temelju koje se zaključuje da je li riječ o patološkom ili nekom drugom procesu. Ljudski organi i tkiva imaju različite strukture i gustoće. Kroz neke od njih, ultrazvuk prolazi slobodno, a da se ne odražava od njih (na primjer tekućina). Kod tkiva visoke gustoće, zvuk se od njih odražava velikom brzinom. Taj se fenomen zove povećana ehogenost. To je karakteristično za kosti ili kod nakupljanje kalcijevih soli (kamenci), upale ili ožiljke nakon upale, nakupljanje masti u tkivima i drugo. Na temelju ehogenosti može se razlikovati akutna od kronične upale, kao i različite promjene u tkivima kao što su ciste, tumori i drugo. Na primjer, kod akutne upale tkivo je smanjene ehogenosti (hipoehogeno), a kod kronične upale pokazuje pojačanu ehogenost (hiperehogeno). Ultrazvučna slika pokazuje lokaciju, veličinu, ograničenost strukture i odnos tvorbe s okolnim tkivima i organima. Uspješnost ultrazvučne pretrage ovisi prvenstveno o kakvoći uređaja i pretraživača, a zatim o vještini liječnika i o vrsti patoloških promjena. Također je pod kontrolom ultrazvuka moguća ciljana punkcija pri kojoj se igla koso uvodi u tkivo ispred pretraživača u snop ultrazvučnih valova. Iako ultrazvučna dijagnostika na spada u temeljne i uobičajene metode pretrage praksi, ona pomaže da se na osnovi ultrazvučne slike lakše spozna etiologija (uzrok) promjene ili procesa, odredi dijagnozu i po potrebi uputi pacijenta na daljnju specijalističku obradu.
Dakle, hipoehogenost je tehnički termin i stoga je najbolje da slijedite savjet liječnika koji vas je pregledao jer je njegova procjena očigledno takva da u ovom trenutku nema razloga za zabrinutost, nema razloga za daljnju dijagnostiku, već je potrebno napraviti kontrolu nakon 6 mjeseci i pratiti eventualne promjene koje će liječniku dati kriterije za eventualno daljnje postupanje.
Što se tiče glasnica, možda bi bilo dobro da potražite savjet subspecijalista ORL iz plastične kirurgije glave i vrata ili subspecijalista ORL iz fonijatrije, koji će procijeniti potrebu eventualnog daljnjeg dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.