Nasljednost Hodginkovog limfoma
Poštovani, zanima me da li je Hodginkov limfom nasljedan i da li će dijete sigurno naslijediti od roditelja koji je to imao? Unaprijed hvala.
10.6.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Hodgkinova bolest je posljedica klonske pretvorbe stanica B–limfocitnog podrijetla, od kojih nastaju patognomonične, velike binuklearne Reed– Sternbergove stanice. Uzrok je nepoznat, no stanovitu ulogu igraju nasljedna sklonost i okolišni čimbenci (npr. rad u drvnoj industriji, izlaganje fenitoinu, radio– ili kemoterapiji, infekcije s Epstein–Barrovim virusom, Mycobacterium tuberculosis, herpesvirusom tipa 6, HIV–om). Rizik je nešto veći uz neke oblike imunosupresije (npr. transplantirane osobe koje primaju imunosupresive), uz urođene imunodeficijencije (npr. ataksija–telangiektazija; Klinefelterov, Chédiak–Higashi ili Wiskott– Aldrichov sindrom) te uz neke autoimune bolesti (RA, netropska spru, Sjögrenov sindrom, SLE).
Kao i kod velike većine malignih bolesti, dolazi do zloćudnog bujanja stanica što se ne može uzročno-posljedično povezati samo s jednim faktorom pa niti nasljednim faktorom. Postoji vrlo malo bolesti za koje poznajemo genetski uzrok i tada nije uvijek sigurno da će doći do manifestacije bolesti. U određenoj mjeri postoji nasljedna sklonost, međutim, kao i kod mnogih drugih i nemalignih bolesti, postoji potreba udruživanja nekoliko uzročnih faktora da bi se manifestirala bolest. U svakom slučaju, potrebno je izbjegavati okolišne i druge faktore rizika za zdravlje uopće jer na to možemo utjecati, a time ćemo doprinijeti boljem ukupnom zdravstvenom statusu. Nažalost, ne možemo unaprijed predodrediti genetski status i rađamo se s određenim kombinacijama gena koje smo povukli od naših predaka, ne samo roditelja. Ukoliko mislite da u vašoj obitelji postoji neko genetsko opterećenje, možete potražiti dodatni savjet kod kliničara koji se bave genetskom dijagnostikom i savjetovanjem. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.