Problemi sa štitnjačom
Poštovani,
Žensko sam, imam 23 godine, visoka sam 177 i imam 67 kg. Majka mi boluje od hipertireoze. Radila sam nalaze i rezultati hormona štitnjače su mi u redu (unutar referentnih vrijednosti; TSH-3), anti Tg je <20, a anti TPO je 50,9 (ref. vrijednost do 35). Radila sam i ultrazvuk, te je doktor rekao da je tkivo hipoehogeno i blago heterogeno. Da li to znači da i ja bolujem od hipertireoze ili blago povišenje anti TPO ne mora nužno ukazivati na to? Voljela bih da čujem Vaše mišljenje prije nego odem specijalisti.
Hvala unaprijed.
24.5.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Nalaz ultrazvuka u kojem se spominje relativno homogena distribucija odjeka govori o jednoličnoj strukturi štitnjače. To je uredan i dobar nalaz koji pokazuje da u Vašoj štitnjači nema formiranih čvorova. Kada se kaže da je štitnjača nejednolike strukture misli se na to da su nastale neke promjene u štitnjači. Te promjene nisu dovoljne da bi utjecalo na kvalitetu rada štitnjače što je vidljivo iz nalaza hormona koji su dobri. Također, u vašoj štitnjači nema formiranih čvorova niti ikakvih suspektnih znakova. Hipoehogena i blago heterogena slika štitnjače može upućivati na blago oštećenje tkiva štitnjače, a obzirom na obiteljsko opterećenje, svakako je potrebno napraviti kontrolni nalaz hormona fT4, ft3 te kontrolirati TSH, pa s obzirom na ukupnu kliničku sliku i hormonalni status donijeti odluku o eventualnom liječenju. Na odluku o terapiji hormonima štitnjače, osim nalaza hormona i UZV štitnjače, ponajviše utječe i kako se vi subjektivno osjećate. Ukoliko imate neke smetnje kao što su umor, manjak energije, dobivanje na masi, osjećaj stezanja u grlu te ako se nalazite u stresnom razdoblju ima razloga za terapiju te je sve navedeno potrebno uzeti u obzir prilikom određivanja doze terapije.
Najčešći autoimuni poremećaj u štitnjači dovodi do slabijeg rada štitnjače i poznat je pod nazivom Hashimotova bolest ili kronični limfocitni tireoiditis. U ovom poremećaju između ostalog u krvi bolesnika nalazimo povišeno jedno ili oba protutijela (anti-TPO i/ili anti-Tg). Anti-TPO je protutijelo usmjereno na blokiranje (uništenje) Tireoidne PerOksidaze (TPO) enzima neophodnog za proizvodnju (sintezu) hormona štitnjače, dok je anti-Tg protutijelo usmjereno na tireoglobulin (sastavni dio stanica štitnjače). Direktna posljedica ovakvih imunoloških reakcija je razaranje pogođene stanice štitnjače na čijem mjestu nastaje ožiljak, a do tada proizvedeni i uskladišteni hormoni štitnjače se nekontrolirano izlijevaju u krvotok pacijenta, što ponekada za posljedicu, ovisno o jačini upalnog procesa, može imati i višak hormona u krvi pacijenta. Dugoročno ovaj proces dovodi do uništenja cijele štitnjače i obično vrlo sporog i klinički teško prepoznatljivog razvoja hipotireoze (slabijeg rada štitnjače). Vrijednosti anti-TPO iznad 34 smatraju se povišenima i prvenstveno bi mogle ukazivati na autoimunu upalnu bolest štitnjače – Hašimotov tiroiditis, što svakako zahtijeva temeljit pregled štitnjače.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.