Štitnjača
Postovani, napravila sam pretragu stitnjace ali doktorica me uputila da napravim samo TSH, i nalaz je dosao 3,4 sto moja doktorica smatra normalnim. Ali ja i dalje mislim da nesto nije u redu… mislite li da bi trebala ici na daljnje prrtrage ili je ovo dovoljan pokazatelj? Sto se tice simptoma hvata me uzasan umor, blijeda i suha koza, malo dobitak tezine… malaksavost dekoncentracija, usporenost…
28.2.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Uz uobičajeno određivanje hormona TSH, T3 i T4 te slobodnog T3 i T4, funkcionalno testiranje štitnjače uključuje i određivanje tiroglobulin antigen (Tg) i tiroid-specifična peroksidaza IgG (anti-TPO). Mjereći u svakom navratu slobodne hormone štitnjače, dobiva se pouzdana slika rada štitnjače. Nešto je važnije njihovo mjerenje kod žena, s obzirom da varijacije u koncentraciji estrogena mogu utjecati na nalaze hormona štitnjače. Osobama koje imaju zdravu osovinu hipotalamus-hipofiza-štitnjača-nadbubrežna žlijezda, preporučuje se stoga samo kontrola tireotropina (TSH) i slobodnog tiroksina (fT4).
Obzirom da navodite simptome od kojih neki ulaze u sliku slabije funkcije štitnjače, što u isti čas nije nikakav dokaz da je to zaista tako, navest ću vam nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći da pokrenete metabolizam i da se bolje osjećate. Prehrana bi trebala biti bogata voćem, povrćem, ribom, cjelovitim žitaricama, peradi, mahunarkama i grahoricama. Namirnice koje su korisne za funkciju štitnjače: mrkva, špinat, šparoge, marelice, avokado, banana, suncokretove sjemenke, cjelovite žitarice, maslinovo ulje i riblje ulje. Namirnice čiji bi unos trebalo smanjiti, zbog mogućnosti ometanja apsorpcije joda: kupus, kelj, brokula, gorušica (senf), lima grah, lanene sjemenke, slatki krumpir, kikiriki, proizvodi od soje. Ograničite unos ovih namirnica na 2-3 puta tjedno, no ne trebate ih u potpunosti izbaciti. Izbjegavajte pića bogata kofeinom (kava, coca-cola, neki čajevi); izbjegavajte stimulanse kao što su pušenje i alkohol jer oni također utječu na funkciju štitnjače. Pojedinci koji su skloni slabijoj probavi i konstipaciji (zatvoru), trebali bi u prehranu uključiti namirnice bogate vlaknima (cca. 30g/dan), što poboljšava probavu i povećava sitost. Namirnice koje obiluju vlaknima su povrće, voće i cjelovite žitarice. Slabiji rad štitnjače direktno utječe na metabolizam te je neophodan unos vode. Najmanje 8-12 čaša vode na dan potrebno je za povećanje metaboličkih procesa. Stres je glavni factor koji pridonosi razvoju hipotireoze. Jedan od najboljih načina redukcije stresa je redovita fizička aktivnost. Budite redovito aktivni jer fizička aktivnost je neophodna za ubrzavanje metabolizma i povećanje aktivnosti štitnjače. Dovoljno je 30-45 minuta dnevne tjelovježbe. Redovito pregledavajte štitnjaču svakih 6 mjeseci, odnosno rjeđe po preporuci liječnika. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.