TBC
Dobar dan,sestri je pronadjen neznatan broj bacila TBC(oko 20) u isecku(radjena je biopsija)ali u sputumu ih nema niti u ispirku iz pluca,trenutno je na lecenju,koliko je to opasno i da li je ona zarazna obzirom da su bacili nadjeni samo u isecku?
27.8.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Tuberkuloza može zahvatiti bilo koji organ u tijelu, a najčešće su to pluća. Osoba je zarazna za okolinu ako ima aktivnu tuberkulozu, što znači da u svom iskašljaju ima mikroskopski vidljive tuberkulozne mikobakterije koje, npr. kašljanjem, kihanjem, govorom ili pjevanjem može prenijeti na svoje bližnje. Bliski kontakti su osobe s kojima je bolesnik svakodnevno u kontaktu poput članova obitelji, bliskih prijatelja ili kolega na radnom mjestu.
Bolesnici s tuberkulozom koji nemaju mikroskopski vidljive uzročnike u iskašljaju nisu zarazni za okolinu, ali se moraju liječiti, da ne bi došlo do daljnjeg širenja bolesti na druge organe poput mozga, bubrega, kralježnice odnosno do razvoja milijarne tuberkuloze kod koje su bolešću zahvaćena dva ili više organa, što može završiti smrtnim ishodom.
Oboljeli s izvanplućnim oblikom tuberkuloze u pravilu nisu zarazni za okolinu.
Zbog mogućeg širenja infekcije sa bolesne osobe potrebno je osobe koje su u bliskom kontaktu obraditi (PPD testirati, Quantiferon test, prema potrebi RTG pluća) kako bi se na vrijeme započelo s liječenjem eventualno oboljelih.
Cijepljenje protiv tuberkuloze kao preventivna mjera (obavlja se u rodilištu) ili najkasnije do navršene godine života, štiti djecu od ozbiljnih oblika tuberkuloze (meningitisa i milijarne tuberkuloze), dok je zaštita od plućnog oblika bolesti oko 50 %.
Nažalost, cjepivo ne štiti od obolijevanja u odrasloj dobi, niti trenutno postoji bolje cjepivo od BCG-a.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.