Trebam ići na gastroskopiju, ali me jako strah. Postoji li neka druga pretraga koja ne uključuje gastroskopiju, a da daje iste rezultate?
Poštovani!
Laringektomirana sam osoba te mi je zbog toga malo sužen ulaz u jednjak. Imam GERB i kronični gastritis a u zadnjih mjesec i pol me želudac dosta boli iako redovno trošim emaneru.
Trebala bih pregledat nekako želudac a bojim se ići na gastroskopiju.
Moje pitanje je – kojom se pretragom može pregledat želudac a da daje pouzdane podatke ili baš moram na gastroskopiju.
Ca 15-3 mi je malo povišen a dojke nisu , mamografija i UZV u redu.
S poštovanjem i hvala na odgovoru
24.8.2022
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovana!
Gastroskopija nam pruža mogućnost izravnog pogleda i pretrage sluznice želuca i po potrebi može se uzeti i uzorak za analizu tkiva. Osim toga, važno je da Vaš liječnik uzme u obzir i druge potencijalne čimbenike rizika, kako biste razjasnili porast navedenog markera. O drugim modalitetima dostupne dijagnostičke obrade probavnog trakta posavjetujte se sa specijalistom gastroenterologom.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.