Uzimanje lijekova i tablete za spavanje

Poštovani,

Prve ozbiljnije simptome zbog kojih sam se javila kod psihijatra u dom zdravlja osjetila sam nedugo nakon jakog potresa, a uz to jos uvijek smo bili i pod pandemijskim zatvaranjem.
Ono sto me mucilo su neprestana tuga, velika neshvatljiva krivnja i cudan osjecaj panike (kao da se nesto događa cak i kada je dan sasvim miran i u redu). Fizicki sam znala biti vrlo ukocena sa bolovima u plucima i vratu.
Javila sam se psihijatrici koja mi je dala Velafaxe( pola ujutro i pola navecer) plus normabel po potrebi. Kroz neko vrijeme terapija je pocela djelovati odlicno.
U međuvremenu, psihijatrica kod koje sam se lijecila otisla je u mirovinu…pa sam promijenila dva psihijatra koji su mi pojacali dozu (Velafax jedan ujutro i jedan popodne) plus normabeli po potrebi.
Sve je bilo u redu dok se muz nije razbolio, uz sve to u bolnici dobio i COV omikron. Nekoliko tjedana ciste borbe za zivot jer je dospio na respirator. Muz je prezivio, ali cijeli proces je cisti pakao.
U međuvremenu, ja sam se drzala ok i vrlo borbeno uz pojacanje vlastite doze gdje je Velafax ostao isti plus 4 nomabela do 5 po potrebi, sanval za spavanje.
Posljednjih dana niti to ne djeluje. Probudim se ujutro uz suze, popodne sam potpuno u krevetu ukocena, ne mogu jesti skoro nista osim malo kruha, ona ista tuga i krivnja je opet tu samo jos jaca.
Neki dan sam bila kod psihijatra u domu zdravlja koji je i sam pretrpan, dodao mi je sanvale i napisao da se vidimo za 3 mjeseca. Bojim se da ovako necu moci funkcionirati uopce niti obavljati svoj dan i duznosti. Fizicki i mentalno nisam sposobna za nista veliki dio dana. Molim pomoć, sto da radim??

12.6.2023

Odgovara

izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrije

Poštovana,

predložila bih da se uz uzimanje lijekova uključite i u psihoterapijsko liječenje. Puno se toga dogodilo što je na Vas ostavilo traga i još nije emocionalno prorađeno.

Srdačan pozdrav!

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Panični napadaj i tablete za smirenje?

Psihijatrija

Esketamin u liječenju depresije otporne na liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovo istraživanje pokazuje kako je esketamin u kombinaciji s inhibitorom ponovne pohrane serotonina (SSRI) i noradrenalina (SNRI) za depresiju otpornu na liječenje (TRD) bio je povezan sa značajno nižim stopama nekoliko štetnih ishoda u odnosu na esketamin uz selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina (SSRI). Prethodna istraživanja pokazala su da je esketamin u kombinaciji s bilo […]

Psihijatrija

Pretjerana pospanost – ozbiljan zdravstveni problem

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovoobjavljeni stav Američke akademije za medicinu spavanja (AASM) ističe pospanost kao ključni simptom poremećaja spavanja i budnosti te niza psihijatrijskih i neuroloških poremećaja stoga se smatra kako je procjena i liječenje pospanosti kod pacijenata od velike važnosti. Izjava je objavljena u Journal of Clinical Sleep Medicine. Pretjerana pospanost ima dalekosežne učinke na zdravlje. Ona predstavlja […]

Psihijatrija

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStudije o dugoročnim učincima in utero izloženosti SIPSS-u na pojavu poremećaja autističnog spektra i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti dale su proturječne rezultate. Dok neki sugeriraju umjereno povećan rizik za ove poremećaje, drugi nakon kontrole težine majčinog psihičkog poremećaja i genetske predispozicije nisu pokazali takvu povezanost. Što se tiče inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina kao što su […]

Psihijatrija

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZa žene koje boluju od depresije, anksioznosti, bipolarnog afektivnog poremećaja ili drugih psihijatrijskih poremećaja ili imaju rizik za razvoj depresije, briga o mentalnom zdravlju tijekom trudnoće i nakon poroda predstavlja važno pitanje. Najnovija istraživanja sugeriraju da rizici od recidiva bolesti, suicidalnog ponašanja i nepovoljnih opstetričkih ishoda zbog neliječene majčine depresije često nadmašuju relativno niske teratogene […]

Psihijatrija

Bipolarni afektivni poremećaj 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFarmakološki tretmani Samo je pet lijekova — kariprazin, lumateperon, lurasidon, kombinacija olanzapina i fluoksetina i kvetiapin — odobreno za liječenje akutne faze bipolarnog poremećaja. Korištenje antipsihotika i antikonvulziva — od kojih oba pomažu stabilizirati raspoloženje — raste, ali litij ostaje prvi izbor za ovo stanje, unatoč svojoj starosti i nepotpunom razumijevanju njegovog djelovanja. Usprkos tome, […]

Psihijatrija

Zašto se panični i depresivni poremećaji vraćaju?

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute