Uzimanje lijekova i tablete za spavanje

Poštovani,

Prve ozbiljnije simptome zbog kojih sam se javila kod psihijatra u dom zdravlja osjetila sam nedugo nakon jakog potresa, a uz to jos uvijek smo bili i pod pandemijskim zatvaranjem.
Ono sto me mucilo su neprestana tuga, velika neshvatljiva krivnja i cudan osjecaj panike (kao da se nesto događa cak i kada je dan sasvim miran i u redu). Fizicki sam znala biti vrlo ukocena sa bolovima u plucima i vratu.
Javila sam se psihijatrici koja mi je dala Velafaxe( pola ujutro i pola navecer) plus normabel po potrebi. Kroz neko vrijeme terapija je pocela djelovati odlicno.
U međuvremenu, psihijatrica kod koje sam se lijecila otisla je u mirovinu…pa sam promijenila dva psihijatra koji su mi pojacali dozu (Velafax jedan ujutro i jedan popodne) plus normabeli po potrebi.
Sve je bilo u redu dok se muz nije razbolio, uz sve to u bolnici dobio i COV omikron. Nekoliko tjedana ciste borbe za zivot jer je dospio na respirator. Muz je prezivio, ali cijeli proces je cisti pakao.
U međuvremenu, ja sam se drzala ok i vrlo borbeno uz pojacanje vlastite doze gdje je Velafax ostao isti plus 4 nomabela do 5 po potrebi, sanval za spavanje.
Posljednjih dana niti to ne djeluje. Probudim se ujutro uz suze, popodne sam potpuno u krevetu ukocena, ne mogu jesti skoro nista osim malo kruha, ona ista tuga i krivnja je opet tu samo jos jaca.
Neki dan sam bila kod psihijatra u domu zdravlja koji je i sam pretrpan, dodao mi je sanvale i napisao da se vidimo za 3 mjeseca. Bojim se da ovako necu moci funkcionirati uopce niti obavljati svoj dan i duznosti. Fizicki i mentalno nisam sposobna za nista veliki dio dana. Molim pomoć, sto da radim??

12.6.2023

Odgovara

izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrije

Poštovana,

predložila bih da se uz uzimanje lijekova uključite i u psihoterapijsko liječenje. Puno se toga dogodilo što je na Vas ostavilo traga i još nije emocionalno prorađeno.

Srdačan pozdrav!

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Učinkovitost elektrostimulativne terapije

Nedavno istraživanje pokazuje kako elektrostimulativna terapija (EST) značajno poboljšava simptome depresije. Nalazi govore u prilog stajališta kako je EST sigurna i učinkovita metoda liječenja kada se primjenjuje kod odgovarajućim skupinama pacijenata, smatra voditeljica studije Julie Langan Martin. Također navodi kako unatoč očitoj učinkovitosti kod širokog raspona psihijatrijskih poremećaja uključujući veliku depresiju, bipolarni poremećaj i shizofreniju, […]

Psihijatrija

Kako pomoći osobi s graničnim poremećajem ličnosti?

Psihijatrija

Istraživanja korisnosti ketogene ishrane kod mentalnih poremećaja

Prema članku „Early Evidence Supports Ketogenic Diet for Mental Illness“ objavljenom u časopisu Psychiatric Research, pilot studija pokazuje kako bi ketogena dijeta mogla biti korisna u smanjenju simptoma bipolarnog poremećaja i shizofrenije te razrješavanju metaboličkog sindroma. Kod sudionika koji su se pridržavali dijete s visokim udjelom masti i malo ugljikohidrata za 30% su reduciranih psihijatrijski […]

Psihijatrija

Rane intervencije kod osoba oboljelih od shizofrenije – 2. dio

Jedno od važnih pitanje jest kako unaprijediti i poboljšati rano prepoznavanje prve epizode shizofrenije. Jedan od važnih čimbenika jest edukacija zajednice te razgovori o važnosti ranog prepoznavanja bolesti i destigmatizaciji koja uključuje pojašnjenje svih dostupnih metoda liječenja, prvim znakovima psihoze, alarmima koji mogu upućivati na razvoj bolesti, kome uputiti oboljelu osobu, posebice one koji nema […]

Psihijatrija

Rane intervencije kod osoba oboljelih od shizofrenije – 1. dio

Cilj ranih intervencija kod osoba oboljelih od shizofrenije jest promijeniti tijek bolesti i postići bolju integraciju tih osoba u zajednicu. Prediktori lošijeg ishoda bolesti su premorbidne poteškoće (usporen razvoj, lošija premorbidna prilagodba), teži simptomi na početku bolesti (posebno prisustvo negativnih simptoma) te dulje trajanje perioda neliječene psihoze. Pacijenti s lošijim ishodom bolesti gube više moždanog […]

Psihijatrija

Koronarna bolest i demencija

Odrasle osobe kojima je dijagnosticirana koronarna bolest srca pod povećanim su rizikom za razvoj demencije, uključujući sve uzroke, Alzheimerovu bolest kao i vaskularnu demenciju, koja nosi najveći rizik od oko 36% — ako se javlja prije dobi od 45 godina. Navedeno pokazuju rezultati velike opservacijske studije. Studija je uključila 432,667 ispitanika iz Velike Britanije, prosječne […]

Psihijatrija

Što bi se dogodilo da netko popije cijelu kutiju ovih lijekova?

Psihijatrija

Depresija i komorbiditeti

Depresija se često javlja u komorbiditetu (istovremena pojava dva ili psihičkih poremećaja ili prisustvo tjelesne bolesti uz psihijatrijski poremećaj). Najčešće tjelesne bolesti koje se javljaju uz depresiju su epilepsija, Parkinsonova bolest, multipla skleroza, degeneracijske bolesti mozga, Alzheimerova bolest, koronarna bolest, maligne bolesti, hipotiroidizam, hipertiroidizam, hiperparatiroidizam, Cushingov sindrom, Addisonova bolest, šećerna bolest, itd. Istraživanja pokazuju kako […]