Bolne upale mjehura

Pozdrav uvaženi doktore.
Zamolio bih vas za savjet, razumijem da bez potpunog uvida u moje nalaze ne možete sa sigurnošću dati najbolji odgovor, ali ipak dajte mi neki savjet na osnovu teksta.
Možda će vam biti nekih nejasnoća jer moguće je da neke medicinske pojmove nisam pravilno shvatio .Ali nadam se da ćete moći dati neke savjete.
Pišem vam iz Bosne, iz jednog manjeg mjesta.
Imam 23 godine. Sa 17 godina sam imao povredu vratne kičme, fraktura vratnih pršljenova c5,c6.
Nakon toga sam ostao nepokretan i koristim invalidska kolica u pitanju je tetraplegija.
Samim tim sam izgubio kontrolu pražnjenja mjehura i crijeva.
Povreda se dogodila u Italiji te sam boravio tamo na rehabilitaciji 11 mjeseci.
U početku na intezivnoj njezi koristio sam prva 3 mjeseca stalni katerer.
Zatim sam imao preglede i urađena je urodinamika te su ljekari mi uveli intermitentnu kateterizaciju 4 puta u toku 24 h i tablete Oksybutynin 2 puta, s tim da sam morao ograničiti unos tečnosti na 1 do 1,5 l u toku 24 h.
U Italiji sam proveo 11 mjeseci i nisam imao nikakvih urinarnih tegoba.
Jednokratni kateteri koje sam tamo koristio su bili lofric hidrofilni, premazani, uz koje dođe sterilna voda koja se aktivira, tj. izlije otvaranjem katetera te je kateter spreman za upotrebu, također kateter ima lulicu koja se koristi za umetanje katetera kako ne bi došlo do onecišćenja prilikom dodira. Sastav katetera Hidrofilni površinski premaz: polivinil pirolidon (PVP).
Cijev katetera: elastomer na bazi poliolefina (POBE).
Bez PVC i ftalata.
Ti kateteri mi nisu stvarali boli zbog umetanja.
U početku perioda kateterizacije nisam nikako spontano (refleksno) mokrio.
Između kateterizacija sam zadržavao velike količine oko 500 ml čak i više te sam morao ograničavati unos tečnosti kako ne bi došlo do prepunjavanja mjehura i povrata prema bubrezima.
Nakon povratka u Bosnu nisam imao nikakve nove preglede kontrole mokrenja.
Ali došlo je do promjena počeo sam stalno refleksno mokriti, međutim, to refleksno pražnjenje nije potpuno, rezidualni urin stalno iznosi 200-300 ml, sad ne znam je li to bolje jer , kako sam čitao, vrlo vjerovatno je da imam detruzor-sfinkter disinergiju. U pitanju je prevelika aktivnost detruzora mjehura.
Mokraćni mjehur dodatno praznim koristeći crade manevar, tj. lupkajući kao i dubokim disanjem i napinjanjem. Ali i nakon takvog pražnjenja ostaje oko 200 ml urina. Čitao sam da je taj način izmokravanja štetan jer dolazi do visokog tlaka u mjehuru. Je li to tačno?
Sada mokrim refleksno te radim kateterizaciju ujutro i naveče to jest 2 puta u toku 24h.
S obzirom da živim u manjoj sredini sa ne baš razvijenim zdravstvenim sustavom, ljekari mi samo daju antibiotike kada imam upale veće.
Vjerovatno je potrebno ponovo uraditi urodinamiku.
Volio bi vase misljenje kako prazniti mjehur.
Sad neznam koji postupak pražnjenja je najmanje štetan pa bih želio čuti vaš savjet:

1.
Nikako se ne kateterizirati ,unositi tečnosti 3l, mokriti refleksno te lupkajući i dubokim disanjem,koristeći urinarni kondom.
S tim da bi stalna količina zaostalog urina u mjehuru iznosila 200-300ml ,te bi taj zaostali urin vjerovatno stvarao infekcije.
Te ako je prisutna detruzor-sfinkter disinergija to bi još više pravilo komplikacije.
Kako bi se poboljšao efekat refleksnog mokrenja pročitao sam da bi bilo dobro uraditi
sfinkteretomiju-transureteralni rez vanjskog mokraćnog sfinktera da bi se smanjio otpor na izlazu te da se smanji intravezikalni pritisak povezan sa detruzor-sfinkter disinergijom što bi eliminiralo potrebu za kateterom.
Da li bi to bilo korisno?

2.
Koristiti trajni foley kateter ,unositi 3l tečnosti.
te bih koristio silikonski bactiguard(bip foley kateter);
Ne znam da li ste upoznati s tim kateterima.
Tu vrstu katetera proizvodi švedska firma, mogu se nabaviti u Sarajevu.

Ti kateteri su izrađeni od silikona koji za razliku od lateksa mnogo manje iritira sluznicu te smanjuje rizik od hematurije kod dugotrajne upotrebe.
Foley kateter za zaštitu od infekcije Bactiguard (BIP Foley kateter) je mokraćni kateter koji obitava s prevlakom zlata,srebra,paladija koj smanjuje bakteriuriju, simptomatske infekcije mokraćnog sustava i upotrebu antibiotika.
Prednosti ovog načina mokrenja je stalno potpuno pražnjenje ,mogućnost unosa mnogo tečnosti.

3.
Koristiti suprapubični kateter.
Da li je to dobar izbor?
Prednosti ovog načina mokrenja je stalno potpuno pražnjenje ,mogućnost unosa mnogo tečnosti,nema nelagode,boli,ostećenja uretre.

4.
Intermitentna kateterizacija 4 puta u toku 24h
To je dobra metoda pražnjenja kod neurogenog mjehura.
Samo želim navesti nedostatke u mom slučaju:

-više nemam mogućnost korištenja hidrofilnih katetera iz Italije,
kateteri koje dobijam u BiH su grubi, izazivaju trenje i bol od umetanja,
neophodno ih je dodirivati prilikom umetanja, nikakav lubrikant ne dobija se,
lidokain gel koji ima u ponudi bi koštao 600km mjesečno, sto je tesko za priustiti
alternativa tome je glicerinsko ili parafinsko ulje koje nije sterilno te naravno kao takvo stvara upale.

-s obzirom da imam pojačanu aktivnost detruzora mjehura,stalno refleksno nepotpuno mokrim ,
prilikom svake kateterizacije bih izmokrio oko 200-300ml ,to je oko 1l u toku 24h ,dok bih ostalo i dalje refleksno mokrio što predstavlja problem ako je prisutna sfinkter disinergija.
To bi se možda moglo djelimično riješiti upotrebom antikolinergičnih lijekova kao npr. driptane,
ili ograničiti unos tečnosti na oko 1l .

5.
Intermitentna kateterizacija 2 puta samo ujutro i navečer,dok bi ostatak refleksno mokrio.
Rezidualni urin iznosi 200-300ml.

Trenutne tegobe:
Posljednje 4 godine stalno imam uro infekcije, pio sam razne antibiotike,
broj bakterija je stalno 10⁶, prisutna je stalna blaga bol u dnu trbuha, u području mjehura ,
s vremena na vrijeme bol se poveća ,nemam nikako povisenu temperaturu.

Trenutno najveća tegoba mi je stalna bol između testisa i anusa,
Na osnovu simptoma vrlo je vjerovatno da je u pitanju prostatitis.
To mi je najveća tegoba iz razloga što ne mogu sjediti u kolicima samo 2-3 sata dnevno,
bol se sjedenjem pogorša, te nakon dužeg sjedenja bez obzira što puno popijem ne mogu mokriti dok nekoliko sati ne odležim na boku,urin je tada tamno žut i gust.

Na kraju posebno zelim vas upitati o sfinkteretomiji da li bi bila korisna .
Te da li dugotrajno sjedenje ima utjecaja na povecanje tegoba kod prostatitisa.
Kada dugo sjedim ne mogu mokriti da li je to zbog prostatitisa i da li mozda hemoroidi koje imam uticu na proces mokrenja neznam je li to povezano

22.11.2019

Odgovara

prim. dr. sc. Ante Reljić dr. med., spec. urologije, subspec. urolitijaze i urološke onkologije

Ovako kako ste opisali da sada praznite mjehur je najbolje što se u ovom trenutku može učiniti i nije štetno! Do sada ste postigli dvostruko manje kateterizacija/24 sata, a retencija (zaostali dio mokraće u mjehuru se smanjio na 200 ml – napredak i poboljšanje su evidentni!

S druge strane, ne možete očekivati (bar još za sada) posve normalno mokrenje jer “visoka” ozljeda leđne moždine neophodno nosi sa sobom određeni stupanj DS-disinergije.

“Čista povremena samokateterizacija” (CIC – clean intemitent cateterisation) nosi sa sobom prihvatljiv i neizbježan rizik povremene infekcije. Zato su antibiotici potrebni samo kad se upala manifestira nekim konkretnim simptomima.

Osim oxybutinina možete pokušati solifenacin (Vesicare 1 tbl dnevno od 5 mg). Nisam uvjerenja da bi sada ponovna urodinamika bila od veće koristi. 

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Ekrani

Bol u vratu

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Bol u vratu pogađa milijune ljudi diljem svijeta i postala je uobičajena pritužba, osobito u modernom dobu, gdje sjedilački način života, dugo vrijeme pred ekranom i okruženja visokog stresa dominiraju svakodnevnom rutinom. Bol u vratu vodeći je uzrok izostanaka s posla. Uporna bol u vratu može značajno utjecati na kvalitetu života. Bol u vratu utječe […]

AMR

Antibiotici – brzi spas od zaraznih bolesti ili…

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Antimikrobni lijekovi Antimikrobni lijekovi liječe bolesti izazvane mikrobima (mikroorganizmima). Po svom djelovanju mogu usporiti rast i razmnožavanje mikroba ili ih ubiti. Dijele se na antibiotike (protiv bakterijskih upala), antimikotike (protiv gljivičnih upala), antivirotike (protiv virusnih infekcija) i lijekove protiv parazitskih infekcija. Neki od antimikrobnih lijekova mogu djelovati na više različitih vrsta mikroorganizama. Ovi lijekovi spašavaju […]

Bol

Pritisak i tupa bol pri mokrenju – što mi je činiti?

Nepotrebna upotreba antibiotika

Antibiotici – brzi spas ili potencijalna prijetnja?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Antimikrobni lijekovi ključni su za liječenje infekcija uzrokovanih mikroorganizmima. Prema djelovanju, dijele se na: Njihova ispravna uporaba spašava milijune života. Međutim, nepravilna upotreba stvara ozbiljan problem – antimikrobnu rezistenciju (AMR). Povijest antibiotika Prvi antibiotik, penicilin, otkrio je Alexander Fleming 1928. godine, što je označilo početak masovne proizvodnje i kliničke primjene. Tijekom 20. stoljeća, otkriće drugih […]

Iz iste kategorije

Urologija

Bijeli iscjedak na penisu – molim savjet

Urologija

Upalne promjene sjemenika i pasjemenika

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Odmah na početku uputno je naglasiti kako upalne promjene pasjemenika (lat.-epididymis) odnosno epididimitis ovdje zauzimaju mnogo češće i klinički značajnije mjesto od upale samog sjemenika (grč.-orhidos, lat.-testis) odnosno orhitisa. Epididimis je mali organ smješten sa stražnje strane testisa gotovo čitavom njegovom duljinom, a sastoji se prektički od jedne jedine mikroskopske cijevčice koja mnogostruko izvijugana. U […]

Urologija

Retrogradna pijelografija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Pod nazivom retrogradna pijelografija podrazumijevamo radiološku pretragu kanalnog sistema jednog od bubrega. Sam naziv „retrogradna“ dolazi od činjenice da se kanalni sustav bubrega (bubrežne čašice, pijelon i ureter) ispunjavaju radiološkim kontrastom u suprotnom smjeru od tijeka biološke tekućine – krvi. Tijekom intravenske urografije, kad se kontrast aplicira intravenski, kanalni sustav se puni antegradno – dakle, […]

Urologija

Biljni preparati za zdravlje prostate

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Posljednjih godina smo preplavljeni reklamama za razne medikamentozne proizvode koji općenito poboljšavaju zdravlje prostate i u svakom smislu djeluju blagotvorno na donji mokraćni sustav. Takvim informacijama, zapravo reklamama, pretrpani smo preko javnih medija (televizija, radio, novine itd.), a osobito putem društvenih mreža. Na društvenim mrežama se fizički pojavljuju, svojevoljno ili protiv svoje volje, i razni […]

Urologija

Povećana prostata – je li operacija nužna?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvijek me pitaju bolesnici, nakon digitorektalnog ili/i ultrazvučnog pregleda, kad im kažem da imaju uvećanu prostatu: “Doktore, a što sad s tim? Je li to opasno, da li je potrebno operirati, postoje li kakvi lijekovi koje trebam uzimati, što će biti nakon operacije, je li ona baš neophodna, kakav je rizik impotencije ili inkontinencije, hoću […]

Urologija

Hidronefroza ili hidronefroza?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sama riječ hidronefroza se može doslovno prevesti kao „vodeni bubreg“. Ovdje, međutim, postoji stanovita nedosljednost u nazivlju i barem dvije-tri bolesti, koje se dijagnosticiraju i liječe različito, nose isto ime. Nastane li kakva opstrukcija uretera (mokraćovoda), na primjer mokraćnim kamencem, iznad tog mjesta opstrukcije normalnog protoka mokraće će se stvoriti proširenje (dilatacija) kanalnog sustava bubrega. […]

Urologija

Prostatitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Iako je Movember sada već prošao još ćemo malo pažnje posvetiti muškom zdravlju s jednom temom koja je pomalo zapuštena. Upala prostate (lat. – prostatitis) je donekle tajanstvena bolest. Međutim, javlja se u muškaraca često i malo je njih koji nisu nikada u životu stekli dijagnozu nekog oblika prostatitisa. Najčešće se radi o spolno aktivnim […]

Urologija

Upit – erekcija