Sport

Kardiologija

Sport i prirođene srčane greške

Tjelesna aktivnost bi trebala biti dio svakodnevnog života svih osoba. Ona donosi mnoge tjelesne i emocionalne koristi, smanjuje rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti, ali i smanjuje anksioznost, depresiju. Redovita tjelesna aktivnost za 35% smanjuje rizik kardiovaskularnog mortaliteta i za 33% ukupnog mortaliteta. Smjernice Europskog kardiološkog društva (EKD) preporučuju minimalno 150 minuta tjedno umjerenu tjelesnu […]

Pedijatrija

Sport i zdravlje djece: kada se dijete treba početi baviti sportom?

Fizička aktivnost je nužna za normalan rast i razvoj djece svih dobnih skupina. Djeca koja se bave sportom su zdravija, postižu bolje rezultate u školi, te imaju bolje razvijene socijalne vještine. Zašto je kretanje važno? Kretanje treba biti sastavni dio života djeteta. Fizička aktivnost omogućava usvajanje i razvoj novih motoričkih vještina, izgrađuje koštanu i mišićnu […]

Obiteljska medicina

Treba li sin napraviti dodatne pretrage prije nego počne trenirati?

Ginekologija

Sport i „oni dani u mjesecu“

U ovom tekstu pozabavit ćemo se onime što se u organizmu žene dešava za vrijeme menstruacije, zašto su žene u „te dane“ drugačije raspoložene prema vježbanju i sportu uopće, te kakve posljedice sport u „te dane“ ima za ženu.

Kardiologija

Preporuke za tjelesnu aktivnost koronarnih bolesnika nekad i danas – 2.dio

Krajem prošlog stoljeća koncept rehabilitacije srčanih bolesnika bio je dobro utemeljen u zemljama zapadne Europe i u SAD-u. Program rehabilitacije bio je definiran s nekoliko faza…

Kardiologija

Tjelesna opterećenja u 49. godini života – mogu li se i koliko naporno rekreativno baviti sportom?

Fizijatrija

Sportska rekreacija danas je nužnost u prevenciji bolesti

Razgovor s prof. dr. sc. Mirnom Andrijašević, voditeljicom Katedre za kineziološku rekreaciju i kineziterapiju na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.