Molim vas savjet vzan za bubrege!

Poštovani,

ljubazno bih vas molila mišljenje o prikladnosti čekanja tek urološkog pregleda u Zagrebu 14. rujna zbog razine oštećenja bubrega. Niže dostavljam cijeli nalaz, pacijentici rečeno da će morati vaditi bubreg ako oštećenje dosegne 10% rada pa vas molim informaciju o brzinama takve promjene sa trenutnih 25%. Također, molim vas svaki drugi savjet koji možete dati – prikladnost PCNL ili FURS metode i slično. Pacijentica ima 57 godina, boluje od hipertenzije i hiperlipidemije te zbog kamenca već 9 mjeseci traje urinarna infekcija. Također, je li prikladno cijepljenje prije zahvata na manjim dozama antibiotika trenutno?
Terapija: Concor 1,25 mg; Prylar 5/5 mg 1,0,0; antibiotik Ciprofloksacin, Trimetoprim sulfamets, Amoksicilin klav kis.

Puno hvala na svakoj pomoći.

NALAZ
Lijevi bubreg je manji od desnog bubrega, prikazan inhomogenom i vrlo blijedom raspodjelom nakupjanja aktivnosti sa oslabJenlm nakupljanjem u medijalnom dlijelu (područje pijelokaliksa). Renogramska krivuija lljevog bubrega pokazuje zakašnjenje sekrecijskog maksimuma i srednje teško funkcijsko oštećenje te teške smetnje u elimlnaciji radiotarmaka, prvenstveno zbog produljenja zadržavanJa u području funkdijski oštećenog parenhima lljevog bubrega.

Na primjenu diuretika dolazi do pozitivnog odgovora i postepene, ali nepotpune eliminacije aktivnosti što se objašnjava produljenim zadržavanjem u funkcijski oštećenom parenhimu, bez znakova mehaničke opstrukcije u njegovom kanalnom sustavu.
Desni bubreg je morfološki i funkcijski u granicama normale.

Normalizirani MAG3 klirens za lijevi bubreg iznosi 94 ml/min (25%).
Normalizirani MAG3 klirens za desni bubreg iznosl 282 ml/min (75%).

CT
Nalaz i mišljenje
učinjena MSCT pretraga bubrega u nativnim skenovima, arterijskoj I venskoj fazi pokazuje veće konkremente lijevog bubrega gdje se u lijevoj parenhimu vidi konkrement 18×11 mm te u gornjoj skupini vratova lijevog bubrega konkrement promjena 18×5 mm.
U desnom bubregu u srednjem dijelu vidljiva je avaskualrna parenhimna cista promiera 3 x 3,3 cm Bosniak I.
Dilatacije kanalnog sustava ne vidim.

Nešto su šire čašice u gornjoj skupini lijevog bubrega, a u kontrasnim skenovima slabiji je prikaz parenhima gorenjeg pola lijevog bubrega.
Zakašnjelo lučenje lijevog bubrega.
Ureteri u svom tijeku izgledaju primjereni.
Mokraćni mjehur bez intraluminalnih defekata punjenja, održane stijenke.
Slobodne tekućine patološkog uvećanja limfnih čvorova ne nalazim.
U koštanom prolazu ne vidi se patološke pregradnje koštane strukture.
Vidljive su degenerativne promjene.
Na multiplanarnim dekonstrukcijama u lijevom bubregu vidljiv je I u gronjoj skupini vratova konkrement promjena 18 mm.

ZAKLJUČAK:
Učinjena MSCT urograflja pokazuje u lijevom bubregu dve konkrementa, jedan u centralnom dijelu promjera oko 18 mm, a također u gornjoj skupini vratova lijevog bubrega konkrement promjera 17 mm. U arterijskoj fazi u gornjem polu lijevog bubrega vidljive su nešto šire čašice i sam parenhim je hipodezniji. Slabiji je prikaz jer su fragilne krvne žile pa je KS otišao para.

LIJEVOSTRANA NEFROLITIJAZA. Preporučam pregled u ambulanti Klinike za urologiju KBC Sestre milosrdnice radi mišljenja o PCNL ili FURS s obzirom na dužinu liste čekanja na zahvat na našem odjelu.

27.7.2021

Odgovara

prim. dr. sc. Ante Reljić dr. med., spec. urologije, subspec. urolitijaze i urološke onkologije

Bez pregleda bolesnice i SLIKA (ne čitanog nalaza!) urografije ne mogu Vam detaljnije mnogo reći.

Da li je moguće, i što je bolje, učiniti FURS (malo vjerojatno) ili PCNL (više vjerojatno) u mnogome ovisi o slikama ali i o stavu i vještini potencijalnog potencijalnog operatera.

Lijevi bubreg je znatno smanjene funkcije, a postojeći kamenci u njemu i dalje podržavaju infekciju i upalu koja nadalje smanjuje njegovu funkciju – to je začarani krug. I nakon odstranjenja kamenaca funkcija tog bubrega, u dobi od 57 godina, se neće više oporavljati, a moguće je da se u tom bubregu ponovo stvore konkrementi.

Definitivno rješenje koje će bolesnici biti ponuđeno (sugerirana Vam je dobra adresa) gotovo u potpunosti ovisi o preferencijama i stavu potencijalnog operatera, naravno, u dogovoru i uz privolu same bolesnice.

 

Pozdrav!

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Urologija

Nalaz sedimenta urina – trebam li se zabrinuti?

Urologija

Poremećaji mokrenja

Općenite definicije stanovitih stanja znaju biti vrlo korisne u razumijevanju uzroka i manifestacija raznih bolesti i tegoba. Tako je i s mokrenjem. Premda ta je funkcija vrlo često, dok ne nastanu značajnije tegobe, ispod razine svijesti i obavlja se gotovo automatski pa ljudi na nju i ne obraćaju osobitu pozornost. Već tijekom razgovora s bolesnikom, […]

Urologija

Renovaskularna hipertenzija

Pod pojmom hipertenzija podrazumijevamo povišenje krvnog tlaka. Daleko najčešće se radi o tzv. esencijalnoj ili primarnoj hipertenziji. Drugim riječima, ne znamo joj uzrok. U malom broju slučajeva uzrok se može identificirati, kada govorimo o tzv. sekundarnoj hipertenziji, pa i ciljano liječiti, a u nekim slučajevima takva, sekundarna, hipertenzija se može i trajno izliječiti. Takvi su […]

Urologija

Komplicirane upalne promjene bubrega

Već smo, na ovim stranicama, pisali o apscesu bubrega kao eklatantnom primjeru gnojnog pijelonefritisa odnosno upalne, gnojne promjene bubrega. Takva stanja svakako spadaju u komplicirane infekcije mokraćnog sustava, odnosno bubrega, i nerijetko zahtijevaju kirurško (urološko) liječenje budući da sama konzervativna terapija antibioticima i suportivnim mjerama najčešće nije dovoljna. Situacije, odnosno bolesti bubrega, koje zahtijevaju kiruršku […]

Urologija

Oteklina skrotuma

Skrotum (mošnja) je kožna vreća unutar koje su smješteni testisi, a podijeljena je vezivnom pregradom – lat., septum scroti – na lijevi i desni hemiskortum. Tako je svaki testis smješten unutar svoje polovice skrotuma. Testisi su obavijeni ovojnicom (lat., tunica vaginalis) koja ima dva lista. Jedan omata sam testis, a drugi (kao izvrnuti prst rukavice) […]

Urologija

Možete li mi objasniti nalaz CT urografije?

Urologija

Potkovasti bubreg

Potkovasti bubreg (lat., ren arcuatus) je naziv za jednu od mogućih embrionalnih anomalija fuzije dvije, inače, razdvojene bubrežne mase odnosno dva bubrega. Drugim riječima, rano u fetalnom razdoblju (između četvrtog i osmog tjedna) dolazi do spajanja dvije bubrežne osnove. Tako nastaje potkovasti bubreg gdje dva bubrega čine jednu cjelinu koja je srasla donjim polovima bubrega […]

Urologija

Kamenci u prostati

Prostata je žlijezda s vanjskim izlučivanjem. Upravo suprotno od endokrinih žlijezda, poput štitne žlijezde, hipofize, pankreasa ili nadbubrežne žlijezde. Promatrajući u širem kontekstu, i bubreg je žlijezda s vanjskim izlučivanjem (egzokrina žlijezda), baš kao i npr. žlijezde slinovnice. Sve žlijezde s vanjskim izlučivanjem imaju tendenciju stvaranja kamenaca. Tako se kamenci mogu naći u bubregu (lat., […]