Melasma – cjelogodišnji pristup

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Melazma je dermatološki poremećaj, odnosno stanje kože koji se karakterizira pojavom tamnih mrlja na koži, posebno na licu. Te mrlje obično su smeđe ili sive boje i javljaju se uglavnom na čelu, obrazima, nosu i gornjoj usni. Često se pojavljuju simetrično.

Najčešće se javlja kod žena, posebno tijekom trudnoće ili tijekom hormonalnih promjena, kao što su uzimanje oralnih kontraceptiva.

Vjerojatno i nasljedni čimbenici imaju određenu ulogu pa se u pojedinim obiteljima viđa češće. Iako je rijetka u muškaraca, također u malom postotku opaža se i u njih.


Melazma se najčešće pojavljuje na područjima koja su izložena suncu, posebno na licu. Tipično zahvaća:

  • Čelo: Melazma može pokriti cijelo čelo ili se pojaviti kao pojedinačne mrlje.
  • Obrazi: Tamne mrlje mogu se pojaviti na obrazima, obično simetrično na oba obraza.
  • Gornja usna: Područje oko gornje usne također je često zahvaćeno melazmom.
  • Nos: Mrlje mogu zahvatiti nos i okolno područje.


Melasma se obično dijeli na nekoliko vrsta ovisno o različitim faktorima, kao što su uzroci ili područja zahvaćanja:

  • Epidermalna melazma: Ovo je najčešći tip melazme. Pigmentacija se događa u gornjem sloju kože, epidermisu. Obično se manifestira kao smeđe mrlje.
  • Dermalna melazma: Ovaj tip melazme događa se u dubljim slojevima kože, dermisu. Mrlje su obično plavkaste ili sivkaste boje.
  • Mješovita melazma: Ovaj tip kombinira oba prethodna tipa, epidermalnu i dermalnu pigmentaciju.
  • Trudnička melazma: Pojavljuje se tijekom trudnoće zbog hormonalnih promjena. Često se naziva “trudnička maska” i obično se javlja na licu.
  • Melazma izazvana suncem: Pojava melazme može biti potaknuta izlaganjem suncu. Ovaj tip može biti posebno težak zbog čestog izlaganja suncu na licu.
  • Hormonalna melasma: Hormonalne promjene, poput uzimanja oralnih kontraceptiva ili hormonske terapije, mogu izazvati melasmu.

Prema zastupljenosti pigmenta u određenom sloju kože dijeli se u površinsku gdje je povećano nakupljanje melanina u najgornjem sloju kože ili epidermisu, miješani oblik kada je to i u epidermisu i dermisu te dermalna melazma kada je pigment u dubokom sloju kože. Ovo je bitno jer to određuje način na koji će se melazma liječiti i uspješnost samog liječenja.

Prilikom pregleda uvijek je potreban detaljan razgovor s pacijentom kako bi se utvrdilo kada je melazma nastala i što bi moglo biti u pozadini njezinog nastajanja. Tijekom pregleda koža se pregleda s posebnom lampom koja se naziva Woodova lampa koja može otkriti na kojoj dubini se nalazi pigment. Prema tome se određuje način liječenja.

U liječenju melazme kombiniraju se preparati za izbjeljivanje kože, kemijski pilinzi i laserski postupci. Najdjelotvorniji preparati za izbjeljivanje su hidrokinon, tretionin, azelaična kiselina, kojična kiselina, vitamin C, arbutin. Hidrokinon je jedan od najduže primjenjivih preparata jer sprečava sintezu melanina, ali radi određenih nuspojava ne primjenjuje se u Europi, dok je u Americi i dalje odobrena njegova primjena. Arbutin jedan od ključnih sastojaka u proizvodima za posvjetljivanje kože u Aziji, hidrokinon u Americi, kojična kiselina u Japanu, glikolna kiselina, retinoična kiselina i vitamin C u Europi.

Od biljnih preparata u svrhu izbjeljivanja se koristi arbutin koji je ekstrakt biljke medvjetke (lat. Arctostaphylos uva-ursi) – višegodišnje zimzelena biljke iz porodice vrijesova. Arbutin je dobra zamjena za hidrokinon jer posvjetljuje kožu bez nuspojava.

U dermokozmetici postoje preparati za liječenje melazme i hiperpigmentacija koji imaju svoje patentirane sastojke koji djeluju u tretiranju kože s ovim pojavama. Pristup u tretiranju melazme je bitan kroz cijelu godinu pa je osim liječenja vrlo je bitno i ponašanje na suncu i dnevnoj svjetlosti kako bi se izbjeglo njihovo djelovanje na kožu. Liječenje i tretiranje kože lica s melazmom traje cijelu godinu i ne bi se smjelo to zanemariti niti jedan dan u godini.

Vrlo je bitna fotozaštita sa visokim zaštitnim faktorima kroz cijelu godinu, a od fotozaštitnih sredstava preporučuju se oni koji sadrže mineralne zaštitne faktore kao što je cink oksid ili titan oksid. Oni se nanose svakodnevno bez obzira koje je godišnje doba. Uz to nošenje šešira širokog oboda, šilterica kao oblik mehaničke zaštite bitni su, pa se osim nošenja na plaži preporučuje nosititi ih i u svakodnevnom životu. Potrebno je, obratiti pažnju da li je koža u autu jako izložena direktnom djelovanju sunca kao i na radnom mjestu.

Kako bi se postigli što bolji rezultati u liječenju melazme bitan je cjelogodišnji pristup koji obuhvaća stogu fotozaštitu kroz cijelu godinu kao i oblik liječenja koji će odrediti dermatolog.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Koža

Čine mazati kožu pretjerano iritiranu tretinoinom?

Koža

Kako tretirati akne na leđima?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Akne na leđima česta su pojava koja ne mora uvijek biti vezana za razdoblje puberteta, pa nastaju i u odrasloj dobi. Mogu izgledati kao sitni maleni crveni prištići, ali i kao bolne kvržice koje cijele ožiljcima. Akne na leđima vrlo često su vidljive u mladih osoba no ovaj oblik akne može trajati cijeli život. Koža […]

Koža

Dermatološki pregledi pacijenata sa tetoviranom kožom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Veliki broj pacijenta koji dolaze na dermatološke preglede imaju na koži tetovaže. Ponekad se one usputno opažaju i nisu razlog pregleda, a nekada je reakcija na tetoviranje baš razlog dolaska dermatologu. Vrlo često tetovaža obuhvaća veliku površinu kože pa time i nosi određeni rizik za zdravlje, pogotovo ako nastanu nove pigmentne promjene na mjestu tetoviranja […]

Imunomodulatori

Vitiligo

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Promjena u boji kože može biti u obliku pojačane pigmentacije ili gubitka pigmenta. Koža ima određenu boju za koju su zaslužne stanice melanociti, a kada boja nije ujednačena ili ako se ona na pojedinim dijelovima tijela gubi tada se govori o poremećajima pigmentacije. Melanociti su stanice koja se nalaze u bazalnom sloju epidermisa i proizvode […]

Koža

Kako si pomoći kod kontaktnog dermatitisa?

Kormarac

Ubodi insekata: prevencija, tretman i ublažavanje svrbeža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Tijekom ljeta ubodi insekata su česta pojava i mogu na koži ostaviti različite vidljive znakove i posljedice. Ubodi koji nastaju mogu biti u obliku malenih crvenih točkica na koži ili laganog uzdignuća i crvenila kože do jakih sistemskih alergijskih reakcija koje mogu biti i smrtonosnog ishoda. Time se i reakcija na ubode dijeli na lokalnu […]

Iz iste kategorije

Dermatologija

Problem sa svrbežom nakon tuširanja, što da poduzmem oko toga?

Dermatologija

Najčešći uzroci i faktori rizika za gljivične infekcije noktiju

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Gljivične infekcije noktiju česta su pojava, zahvaćajući oko 10% populacije. Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, češće na nogama nego na rukama. Početni simptomi uključuju žućkasto zadebljanje nokta, koji postaje lomljiv i krhak. Nokat može promijeniti boju, odvojiti se od baze nokta, a ponekad može biti i bolan. Infekcija se može proširiti i na […]

Dermatologija

Zdravlje kože i prehrana – kako hrana utječe na vašu kožu?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Na kožu, kao na najveći organ, snažno djeluje način na koji se hranimo i što unosimo u svoje tijelo. Užurbani način života često ne ostavlja dovoljno vremena za pripremu redovitih obroka, a i kvalitetne namirnice sve su skuplje i mnogima nedostižne. Visoko na rang ljestvici omiljenih obroka su slatkiši, prerađena hrana, pekarski proizvodi, alkohol, slatki […]

Dermatologija

Hipertrihoza

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Hipertrihoza je pojava pretjeranog rasta dlaka na tijelu na mjestima koja nisu uobičajena (hiper- + grč. θρίξ: dlaka, vlas + -oza, lat. hypertrichosis). Uočiti se može neposredno nakon rođenja kao vidljiva dlakavost ili se može razviti kasnije tijekom života. Jednako je zastupljen u muškaraca i u žena, jer ovaj poremećaj u rastu dlaka nije pod […]

Dermatologija

Zaštita kože tijekom ljeta: savjeti za pametno sunčanje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ljetni mjeseci su nam pred vratima, vrijeme kada više boravimo na otvorenom. Odjeća postaje sve oskudnija pa je koža jače izložena sunčevim zrakama što na njoj može napraviti određene promjene. Boravak na otvorenom je pozitivan za zdravlje, no pretjerano izlaganje sunčevim zrakama koje vodi u opekline ili u oštećenje kože nije nikako prihvatljivo. Normalno je […]

Dermatologija

Hidradenitis suppurativa – liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Hidradenitis suppurativa je kronična kožna bolest u kojoj nastaju upalni i bolni čvorovi na dijelovima tijela kao što su pazusi, prepone, ispod dojki, pubično, perianalno i genitalno.Smatra se da je uzrok bolesti zatvaranje izvodnog kanalića apokrinih žlijezda u koži radi poremećene keratinizacije folikula i time upale. Bolesti nije zarazna i nije uvjetovana lošom higijenom, ali […]

Dermatologija

Važnost primjene retinoida u liječenju akne

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Jedna od najčešćih kožnih bolesti su akne i vrlo čest razlog dolaska dermatologu na pregled. Prve promjene u obliku akne mogu nastati u pubertetu, ali i u odrasloj dobi. Sama pojava na koži može biti blaga poput jedva vidljivih promjena, ali i izrazito teška što uvijek zahtijeva liječenje. Akne nastaju na dijelovima kože koja je […]

Dermatologija

Istisnula sam madež misleći da je to prištić – trebam li biti zabrinuta?