Gljivične infekcije noktiju česta su pojava, zahvaćajući oko 10% populacije. Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, češće na nogama nego na rukama. Početni simptomi uključuju žućkasto zadebljanje nokta, koji postaje lomljiv i krhak. Nokat može promijeniti boju, odvojiti se od baze nokta, a ponekad može biti i bolan. Infekcija se može proširiti i na kožu tabana, uz pojavu ljuskanja i crvenila na tabanima te između prstiju.
Razvoj gljivične infekcije noktiju potiče nošenje zatvorene obuće u kojoj se stopala znoje, stvarajući vlažno okruženje idealno za razvoj infekcije. Najčešći uzročnici gljivičnih infekcija su dermatofiti (poput Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes), kvasci (Candida albicans) i plijesni. Iako svi uzrokuju slične kliničke simptome, plijesni mogu izazvati izraženiju promjenu boje noktiju, od smeđe do zelene, što kod pacijenata može izazvati zabrinutost, jer boja može nalikovati madežu ili melanomu. Candida albicans često uzrokuje upalu okolnog tkiva nokta, koje postaje crveno, otečeno i bolno, kao i listanje nokta.
Važno je napomenuti da sve promjene na noktima nisu gljivičnog porijekla. Na primjer, žućkasta promjena može biti rezultat ozljede nokta ili pritiska uske obuće, a odizanje nokta od baze može nastati zbog ozljede, virusne bradavice ispod nokta ili različitih vrsta tumora. Promjene boje mogu biti posljedica hematoma ispod nokta, madeža, pigmentacije ili melanoma. Određene kožne bolesti, poput psorijaze, također mogu zahvatiti nokte, što se manifestira kao mala točkasta udubljenja, koja su često prvi znak psorijaze na tijelu. Nasljedne promjene na noktima također su moguće, poput cjevastog oblika ili zadebljanih, kratkih noktiju koji su prisutni kod članova obitelji.
Postoje mnogi faktori koji pridonose razvoju gljivičnih infekcija noktiju, uključujući pojačano znojenje, nedovoljnu higijenu stopala, nošenje vlažnih čarapa ili cipela, sintetičkih materijala, zatvorene obuće, kontakt s inficiranom kožom, korištenje zajedničkih ručnika i obuće, te zajedničkih kupaonica. Važno je prekinuti “začarani krug” stalne reinfekcije i loših navika kako bi se riješio problem.
Za liječenje gljivične infekcije potrebno je provesti mikološku obradu u specijaliziranom laboratoriju. Prema rezultatima kulture i strugotina nokta, može se utvrditi o kojoj vrsti gljivica se radi, a na temelju tih podataka, kao i anamneze (podataka o lijekovima koje pacijent uzima, drugim bolestima, životnom stilu i dermatološkim problemima), određuje se način liječenja. Terapija može biti lokalna (lak, sprej, krema) ili sistemska (antimikotici u tabletama).
Liječenje gljivične infekcije noktiju zahtijeva strpljenje, jer se infekcija ne može izliječiti za nekoliko dana. Nokti na stopalima rastu oko 1 mm mjesečno, pa je potrebno vrijeme da izraste zdravi nokat. Dobra vijest je da su gljivične infekcije noktiju izlječive uz pravilnu primjenu propisane terapije, te se uz dosljednost mogu postići izvrsni rezultati.
17.9.2024