Bolovi u donjem dijelu trbuha

Lijep pozdrav,
prvo moram napomenuti da već otprilike pola godine patim od IBS-a (najizraženiji simptom su bolovi u donjem dijelu trbuha, poput šetajućih bolova u crijevima). Uz to većinom imam normalnu stolicu, ovisi koliko pazim na prehranu koju mi je doktor preporučio.
No već četiri dana imam vrlo kašastu stolicu, žućkasto- zelenkaste boje s izrazitim mirisom. Imam je jednom dnevno uvečer, dok tijekom dana imam bolove u donjem dijelu trbuha.
Prvi dan je bilo najobilnije, žute boje. Drugi dan sam nakon velike nužde popila medicinski ugljen te sljedeći dan je poprimila žuto-zelenu boju koju imam još uvijek. Treći dan sam popila prah od pelina u kapsuli što mi je malo smirilo bolove. Danas opet imam bolove, stolica je još uvijek kašasta ali znatno manja. Sad, može biti ili da se očistilo ili zato što nemam puno teka ovih dana. Danas sam se probudila i s blagim bolovima u donjem dijelu leđa i osjećajem kao da me odjednom cijela probava boli, naravno najviše u donjem dijelu. Uz to osjećam veliki umor, kao da sam tek sad dobila neku virozu. Ne povraćam, vjetrovi nisu toliko izraženi. Tjelesna temperatura je zasad normalna.
Zanima me radi li se o virozi? Koliko bi još moglo trajati i imate li neki savjet vezan uz prehranu, neke lijekove koji bi mi ublažili simptome ili slično?
Isto tako, je li moguće da je stolica poprimila zelenkastu boju zbog ugljena?

6.2.2018

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

IBS je bolest koja može biti praćena proljevom, i/ili zatvorom,bolovima  u trbuhu, nadutošću, kao što i sami znate. 

Moguće uzrok proljeva su i bakterije, virusi i paraziti, što treba potvrditi bakteriološki. No u većini slučajeva simptomi se spontano povlače kroz nekoliko dana i nakon primjene čajne dijete. 

Kod IBS se savjetuju lijekovi poput Rudakola ili Colospe Retarde za što se morate posavjetovati sa svojim liječnikom, kod bolova i grčeva u trbuhu pomaže Spasmex ili Buscol. 

No, najvažniji je dijetni režim prehrane i izbjegavanje stresa koliko je moguće. 

Medicinski ugljen nije rješenje osobito kod infektivnih proljeva, eventualno dolati u obzir loperamid, ali s oprezom i probiotičke kulture poput Linex, Normia, Probalans… 

Lijep pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bakterije

Mikrobiota: ključ zdravlja cijelog organizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjudsko crijevo dom je nevjerojatnoj zajednici mikroorganizama, poznatoj kao crijevna mikrobiota, koja igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Procjenjuje se da ljudsko tijelo sadrži oko 100 bilijuna bakterija, što nadmašuje broj ljudskih stanica. Ukupna masa mikrobiote u crijevu iznosi približno 1–2 kilograma. Ova kompleksna zajednica ne samo da pomaže u probavi, već ima dalekosežne učinke […]

Dijagnostika

Molim pojašnjenje za moj HLA nalaz

Umor

Prehlada, gripa ili korona – pitanje je sad…

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRazlika između gripe, prehlade i COVID-19 Zima donosi često obolijevanje od sezonskih bolesti poput prehlade, gripe i COVID-19. Iako dijele mnoge simptome, važno je znati prepoznati razlike kako biste na vrijeme reagirali i spriječili komplikacije. Prehlada Prehlada je zarazna infekcija gornjih dišnih puteva koja zahvaća nos, grlo, sinuse i dušnik. Uzrokuje je više od 200 […]

Lijekovi

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Nakon preboljenja korone ne osjećam se dobro, što da radim?

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteU Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteOd 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteKoronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteCijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Obiteljska medicina

Molim Vas komentar nalaza

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteRedovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade