Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Pandemija bolesti Covid-19 do 19. travnja  2020. proširila se u 210 zemalja svijeta. Od bolesti Covid-19 uzrokovane SARS-CoV-2 virusom trenutačno su u svijetu oboljele 2.360.183 osobe, umrlo je 161.985, a potpuno se oporavilo i smatraju se zdravim 606.984 osobe.  U ovom trenutku ukupna stopa smrtnosti je 6,8 %. Zemlje s najvećim brojem oboljelih su:

1.     Sjedinjene Američke Države gdje je registrirano 740.928 oboljelih, 39.084 umrle osobe te je trenutačna stopa smrtnosti 5,3 %;

2.     Španjolska sa 195.944 oboljela, 20.453 umrle osobe (stopa smrtnosti 10,4 %),

3.     Italija sa 175.925 oboljelih osoba, umrlih 23.227 (stopa smrtnosti 13,2 %),

4.     Francuska sa 151.793 oboljele osobe, umrle 19.323 (stopa smrtnosti 12,7 %) te

5.     Njemačka sa 144.348 oboljelih osoba, umrlih 4.547  (stopa smrtnosti 3,2 %).

Na današnji dan u svijetu od Covida-19 boluje 1.591.214 osoba, od čega 1.536.669  (97 %), dakle većina, ima blagu kliničku sliku, a 54.545  (3 %) ima težu i ozbiljnu  kliničku sliku.

U Republici Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %. Svi preminuli imali su teške i kronične bolesti.

 

 SARS-CoV-2 virus

Koronavirusi su skupina virusa odgovornih za infekcije dišnih puteva kod čovjeka. Šest je poznatih koronavirusa koji uzrokuju bolest kod čovjeka. Četiri tipa (HCoV-OC43, HCoV-229E, HCoV-NL63, HCoV- HKU1), uz rinoviruse, glavni su uzročnici prehlade i respiratornih infekcija gornjih dišnih puteva.

Virusi SARS-CoV i MERS uzrokuju tzv. akutni respiratorni distres sindrom (ARDS ili eng. SARS). Od 2019.  pridružio im se i SARS-CoV-2 uzrokujući novu bolest Covid-19 s kojom se cijeli svijet bori proteklih mjeseci.

Do danas još uvijek sa sigurnošću ne možemo reći kako je krenuo i koji su putevi prijenosa virusa SARS-CoV-2 sa životinje na čovjeka. Vjeruje se da su rezervoar virusa  životinje. Putevi prijenosa virusa u humanom prijenosu dobro su poznati, kao i genom novog koronavirusa.

Genom virusa SARS- CoV-2  građen je od jednolančane molekule RNA i sadrži 29 903 nukloetida. Skupina znanstvenika sa Sveučilišta Cambridge, koristeći se složenim modelima, algoritmima i kompjuterskim simulacijama pratili su genetske mutacije i rekonstruirali kretnje virusa SARS-Cov-2 iz Wuhana u Europu i Sjevernu Ameriku. Njihovo istraživanje otkrilo je tri tipa SARS-Cov-2 virusa koje su nazvali A, B i C.

Tip A genomski je najbliži tipu koronavirusa  koji se mogu naći kod šišmiša i ljuskavaca, dviju vrsta koje se smatraju odgovornim za transmisiju SARS-CoV- 2 virusa sa životinja na čovjeka. Znanstvenici su utvrdili da se tip A proširio na stanovništvo Wuhana, ali nije glavni tip koji je dominirao u tom gradu. Virus tipa A mutirao je u tip B koji je dominirao kod oboljelih u Wuhanu, dijelovima Kine i Istočne Azije. Podtipovi virusa B nađeni su u Singapuru, Hong Kongu, Južnoj Koreji i nekim drugim dijelovima Istočne Azije.

Tip B je mutirao u tip C koji se raširio po Europi. Tip C izoliran je među  prvim oboljelim iz Francuske, Italije, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Tim znanstvenika je, analizirajući prvih 160 virusnih genoma oboljelih osoba, proučavao mutacije virusa i kretanje po svijetu s ciljem otkrivanja nedokumentiranih izvora zaraze kako bi se na vrijeme izolirale oboljele osobe, onemogućilo širenje virusa i izbijanje novih žarišta infekcije.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Depresija

Osobe rizične za razvoj depresije tijekom pandemije

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema istraživanjima, osobe koje su već ranije imale depresiju, češće su ponovo razvile depresiju krajem 2020. godine. Istraživanje provedeno na više od 22.000 ispitanika u Kanadskoj longitudinalnoj studiji o starenju, osobe s poviješću 3.79 puta su češće imale depresiju tijekom pandemije, u odnosu na osobe koje nisu imale depresiju (studija je objavljena u International Journal […]

Bol

Bol u glavi i vratu – koje pretrage trebam napraviti?

COVID-19

Možemo li u potpunosti vratiti osjet okusa i mirisa nakon covida?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Doslovno iščezne preko noći – tako oboljeli od bolesti COVID-19 najčešće opisuju gubitak osjeta mirisa i/ili okusa, jednog od popularnih simptoma ove bolesti. Ni autorica ovih redaka nije bila pošteđena ovog simptoma. Već tri dana nakon pojave prvih simptoma infekcije koronavirusom, pojavio se gubitak njuha i okusa. Jabuka odjednom više nije imala okus (i miris) […]

Trudnoća

Cjepljenja u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Razgovori o cjepljenju općenito, a pogotovo u trudnoći, nikada ne prolaze bez povišenih tonova, a nerijetko i prelaze granice kulturnog komuniciranja. Nečemu takovom svjedočimo zadnjih mjeseci, čak već i godinu dana, odnosno preciznije od kada se počelo govoriti o cjepivu protiv Covida-19, a rasprave su dovedene do usijanja s početkom cjepljenja protiv Covida-19. U osvrtu […]

Testiranje

Kada je potrebno dijete testirati na COVID 19?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute S dolaskom hladnije sezone i početkom školske godine 2021./2022. u Hrvatskoj bilježimo očekivani porast oboljelih od COVIDa 19. Roditeljima, zdravstvenim djelatnicima i svima koji skrbe o djeci u interesu je smanjiti širenje virusa u dječjim kolektivima, kako bi se nastava i sve ostale dječje aktivnosti mogle neometano nastaviti. Postupanje s djecom koja su bila u […]

Korona

Ako je osoba dobila koronu, a treba ići na kemoterapiju – koja je procedura?