Davanje seruma
Dobar dan!
Ucim nesto vezano za seroterapiju, pa me zanima koja je razlika izmedju pasivne i aktivne zastite i sta one predstavljaju?
Hvala
25.9.2017
Odgovara
Mirjana Žagar-Petrović dr.med.Pasivna zaštita su gotova protutijela dobivena od osoba koje su preboljele neku zaraznu bolest ili dobivena imunizacijom(cijepljenjem ) ljudi ili životinja(najčešće konja).
Aktivna zaštita je ona koju je organizam sam stekao ili preboljenjem bolesti ili cijepljenjem protiv određenih zaraznih bolesti. Dakle kod aktivne zaštite organizam sam stvara protutijela dolaskom u kontakt sa virusom i/ili bakterijom(preboljenjem bolesti) ili cijepljenjem (gdje se unose oslabljene bakterije i virusi u organizam)čime se potiče stvaranje protutijela protiv određenih bolest (tj. uzročnika zaraznih bolesti).
Objasnit ću na primjeru ospica. Novorođenče stječe pasivno protutijela od majke preko pupčane vrpce u trudnoći i porodu. Tako pasivno prenesena protutijela traju otprilike 6 mjeseci. Nakon toga dijete više nema imunitet na ospice. Sa navršenih 12 mjeseci dijete se cijepi protiv ospica, kroz cjepivo mu se unosi u organizam oslabljeni virus koji će potaknuti stvarnje protutijela kod djeteta. Dakle dijete će AKTIVNO steći protutijela koja će ga štiti kroz određene godine života. Da bi produžili imunitet do kasne životne dobi vršimo DOCJEPLJIVANJE u 1. razredu osnovne škole.
Nadalje, prepostavimo da dijete ima 1 godinu i još nije cijepljeno protiv ospica, a došlo je kontakt sa ospicama da bi izbjegli bolest kod dijeteta dati ćemo mu gotova protutijela (PASIVNA ZAŠTITA) dobivena od osoba koje imaju visoku razinu protutijela protiv određene bolesti, u ovom slučaju ospica. Pasivnu zaštitu najčešće provodimo kod tetanusa, bjesnoće.
Nadam se da sam bar malo pomogla. Lijep pozdrav.
Vaše pitanje je odgovoreno.