Mononukleoza

Poštovani,

14. 8. 2019. dijagnosticirana mi je infektivna mononukleoza ( AST 74, ALT 142, GGT 32). Serologija je učinjena 21.8.
EBV VCA IgM 160, IgG 478.1, EBV EA IgG 14.1, EBNA IgG negativna, CMV IgM. 24.1 – reaktivno ( lažno pozitivno) i CMV IgG 78.6
10 dana imala sam izraženu i jako bolnu upalu grla sa simptomima gnojne angine i povećane limfne čvorove iza SCM do 2 cm. Slezena malo bolna, 1 pp na dodir.
Nalazi 29. 8. 2019. bili su AST 24, ALT 29, GGT 18, LD 180. Liječnica mi je rekla da se mogu polako vraćati normalnim aktivnostima. Simptomi gnojne angine nisu se u potpunosto povukli (ostale su sitne bijele točkice, ali bol, gnoj i neugodan miris su se povukli). Unazad 3 dana imam simptome klasične prehlade: začepljen nos, glavobolja, blaga bol u mišićima, temperatura navečer 36,5, nadraženost i peckanje u grlu. Pri naporu osjećam laganu bol u slezeni i na lijevoj strani vrata napipala sam povećane limfne čvorove, sinagularne ne mogu procijeniti. Zanima me je li moguć povratak simptoma ove bolesti i trebam li se zabrinuti.

30.9.2019

Odgovara

Mirjana Žagar-Petrović dr.med.

Poštovana,

povratak bolesti je moguć, iako mi se u Vašem slučaju prije čini da se radi o virusnoj infekciji gornjih dišnih puteva koja se nadovezala na prethodnu infektivnu mononukleozu koja je oslabila imunološki sustav i time Vas učinila podložnom za nove infekcije. Vjerojatno se radi o prehladi, a kako bi bili sigurni da se bolest nije vratila, može se ponoviti krvna slika KKS i jetreni enzimi. U oba slučaja se radi o virusnoj infekciji koje su u principu samoizliječive – potrebno je mirovanje, lagana prehrana i simptomatska terapija – kapi za nos, Lupocet za temperaturu i pastile za grlo. Lijep pozdrav i brzi oporavak.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Terapija

Modrice i terapija – što da napravim?

Imunitet

Prehrana i psorijaza: saveznici ili neprijatelji?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Psorijaza je kronična upalna bolest kože koja uzrokuje ljuskanje i zadebljanja kože. Pogađa milijune ljudi diljem svijeta i vjeruje se da nastaje zbog problema s imunosnim sustavom. Osim kožne manifestacije, psorijaza je sustavna bolest koja često dolazi u kombinaciji s metaboličkim sindromom, bolestima srca i krvnih žila, dijabetesom tipa 2 te upalnim bolestima crijeva. Sve […]

Probavni sustav

Prehrana i emocije: osnovne činjenice koje trebate znati

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Poznato je da prehrana, odnosno naše prehrambene navike utječu na mozak putem probavnog sustava. Naime, naša crijeva predstavljaju dom milijardama živih mikroorganizama koji imaju mnogo važnih zadaća u našemu tijelu. Primjerice, sudjeluju u sintezi neurotransmitera, prijenosnika koji šalju poruke do našeg mozga i na taj način reguliraju naše raspoloženje, emocije, san, ali i apetit. Stoga […]

Proteini

Proteini i zdravo starenje: preporuke za osobe srednje dobi

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Prema nedavnoj analizi podataka iz istraživanja Nurses’ Health Study (NHS) unos proteina, posebno iz biljnih izvora, u srednjoj životnoj dobi između 40 i 60 godina, povezan je s većim izgledima za zdravo starenje te boljim mentalnim i tjelesnim zdravljem, kod starijih žena. Ova studija navodi se kao prva koja je istražila dugoročne učinke konzumacije proteina […]

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Nakon preboljenja korone ne osjećam se dobro, što da radim?

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Od 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Cijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Redovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade

Epidemiologija

Molim Vas komentar nalaza