Bol u donjem dijelu ledja

Postovani,

vec godinama imam povremene blage tegobe u donjem dijelu ledja, ali je to uvijek bilo u nekim podnosljivim granicama i nije uticalo na moje fizicke aktivnosti.
Zadnjih 7 dana imam jake bolove u lumbalnom dijelu ledja koji me cak sprecavaju da stojim. Bol mi ne udara u noge, vec zbog bola u ledjima tesko hodam i stojim.

Snimio sam RTG, a u nalazu pise:
“Na standardnom radiogramu torakalne kicme ispravljena fizioloska kifoza. Ocuvana visina tijela torakalnih prsljenova, uz uredan izgled pripadajucih pokrovnih ploca. Na kostanoj strukturi ne vidi se Rtg patoloskih promjena. Ocuvana visina i.v. prostora.

Na standardnom radiogramu LS kicme konveksitet iste u desno, desnokonveksna skolioza. Ocuvana visina tijela lumbalnih prsljenova, uz uredan izgled pripadajucih pokrovnih ploca. Na kostanoj strukturi ne vidi se Rtg patoloskih promjena.
Lako konkavna donja pokrovna ploca L5 prsljena u njegovom straznjem segnemtu, sto bi upucivalo na pocetne diskopatske promjene nivoa L5-S1.”.

Fizijatar mi je rekao da prvo cekamo da bol prodje (da pijem BARCA SR + THIOFLEX), pa da idemo sa fizikalnom terapijom. Da li je to ispravna preporuka ili bi mi vi preporucili jos neke preglede ili sta vec?

11.2.2019

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Postovani,

imate dobru preporuku, odnosno prvo smanjiti jaku bol i upalu a onda fizikalnu, ali ne cekajte dugo da krenete s fizikalnom. Lijepi pozdrav. 

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 7. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRehabilitacija nakon ozljede meniska Fizioterapiju s individualno prilagođenim programom vježbanja bilo bi poželjno započeti čak i prije operacije. Potrebna je redovita tjelovježba za vraćanje pokretljivosti i snage koljenskog zgloba. Nakon operacije se prvo kreće s vježbama za poboljšanje raspona pokreta, a zatim se vježbe jačanja mišića postupno dodaju rehabilitacijskom planu. U početku je cilj minimizirati […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim pojašnjenje nalaza

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Koji je uzrok kvržice na koljenu?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]