Trnjenje ruku i nogu

Poštovani,

Prve tegobe u vidu blagih bolova u blizini desnog kuka, prepona, krsta i sjedalne kosti bilo je prije 10 godina (2010. godine). Nakon nekoliko mjeseci prošlo je. U tom periodu sam primjetio da što sam aktivniji, da su mi veći simptomi. Navedene tegobe nisu bile stalne niti izražene puno, nego bi npr. trajale 15 min ili nekoliko sati i mogli su se javljati više puta u toku dana (rijetko je trajalo cijeli dan ili više dana, i to samo ako sam npr. trčao ili više se bavio nekom aktivnošću).
Prije 4 godine (2016. godine) mi se javljaju slični simptomi, samo obostrano i isto nisu bile konstantne, nego bi bilo povremeno u toku dana, ali svaki dan. Prije pojave tih simptoma išao sam par mjeseci u teretanu.
Nakon nekoliko mjeseci, pored bolova i nelagode u donjem dijelu leđa, kuka, što sam gore naveo, osjetio sam blage bolove u gornjem dijelu kičme (između lopatica) uz trnce u rukama, naročito kad legnem (kao da se tad izvrši pritisak na kičmu i nerve i onda ruke obe trnu. Pri promjeni položaja ruke, trnjenje prestane, da bi odmah kada bih se smirio, krenulo dalje trnjenje) i kad kucam, te takođe ukoliko bi dizao neki manji teret rukama i slično.
Urađen je magnet kičme nakon 7-8 mjeseci od pojave tegoba (LS KIČME-nalaz upućuje na spondiloartrozu i bulging disk L4/L5; MR SI ZGLOBOVA-nalaz u granicama normale; MR TH KIČME- nalaz upućuje na spondiloartrozu i bulging disk TH6-TH7; MR CER. KIČME- nalaz upućuje na spondiloartrozu i bulging disk C3-C4 i protruziju diska od C4 do C7).
Išao sam na fizikalne terapije 2 puta po 10 dana u tom periodu (i od rađenja vježbi mi je čak bilo gore kada sam radio vježbe za jačanje mišića leđa, što se tiče trnjenja ruku i bolova između lopatica). Opet napominjem da nisu bili izraženi bolovi, više kao nelagoda i kao da bi trebalo da pukne u kičmi da bi to prošlo ili bilo lakše.
Obišao sam više fizijatara i rekli su mi da kičma ne bi trebala da je problem sa njihove strane, da mi uopšte nije loša, da se obratim neurologu.
Uradio sam EMNG ruku- nalaz ukazuje na blagu, hroničnu, neurogenu leziju korjena C/ desno. Nema znakova aktuelnog aksonskog trpljenja. Nema znakova kompresivnih neuropatija n.nedianusa i n. Ulnarisa, te da nalaz nije u korelaciji sa anamnezom i kliničkim pregledom.
Tegobe su se vremenom smirile, i javljali su se povremeno, naročito trnjenje ruku (prstiju po noći) i blagih bolova između lopatica, naročito ako bih digao nešto teže ili duže kucao na računaru (npr. 2 sata).
Uveo sam sedmično brzo hodanje (4 puta po 30 min).
Prije 1 mjesec prvi put sam osjetio da mi trnu noge (ovaj put bez popratnih nekih bolova koje sam imao prije u kuku, krstima) i ponovo istovremeno su mi ruke počele da trnu po noći (intenzivnije nego prije 4 godine, imam osjećaj kao da mi je neko stisnuo ruku blizu pazuha i prekinuo dotok krvi. Čim bih npr. ustao osjećaj bi nestao), a i po danu povremeno. Nakon par dana sam shvatio da mi noge počinju trnuti čim sjednem (a po noći ponekad i isto kao sa rukama-ako ležim na boku kao da nerv pritisnem. Ako legenem na leđa popusti odmah). Poslije 2 sedmice trnjenje nogu kad sjednem se počelo smanjivati, a trnjenje ruku ne (dan bude bolje, dan lošije). Bolova isto nemam nekih, nego jedino malo između lopatica, kao što sam imao i prije 4 godine.
Napominjem da sam bio promijenio patike za hodanje i prvi put trnjenje noge sam osjetio kad sam brzo hodao (4 do 5 puta sam hodao u novim patikama i noga je trnula). Testirao sam i između ta 4 do 5 puta sam hodao sa starim patikama i nije mi trnula noga, bar ne prvih par puta testa.

Nalazi krvi su svi u granicama,osim jetrenih (imam masnu jetru, te sam zato uveo brzo hodanje, i jetreni su u granicama kad redovno treniram).

Sad bih imao više pitanja:
1. Je li može uzrok ovaj put biti od patika?
2. Ima li možda nerv koji bi iz gornjeg dijela kičme mogao uzrokovati i trnjenje u rukama i nogama?
3. Kome bih moga da se javim (neurolog, reumatolog možda….)
4. Da li ovakvi simptomi mogu biti pokazatelj neke ozbiljnije bolesti (npr. Multiple skleroze)
5. Imate možda sumnju šta bi moglo da bude?

Hvala Vam puno na odgovoru unaprijed.

Zoran.

16.4.2020

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Poštovani, zahvaljujem na Vašim pitanjima.
Vidim da se dosta dobro obrađeni. Odnosno i EMNBG I MR cijele kralježnice. Promjene na cervikalnoj (vratnoj kralježnici mogu dati simptome i ruku i nogu.
Savjetujem pregled neurokirurga, pa da vidite je li tu šta za operaciju, ukoliko nije onda vam jedino fizikalna i vježbanje može pomoći. Ukoliko postoji sumna na druge neurološke uzroke tada vam u obradi nedostaje magnet mozga.
Lijepi pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Konzervativno (neoperativno) liječenje Kod većine ozljeda meniska nije potrebna hitna operacija. Uglavnom se preporučuje neoperativno liječenje po RICE protokolu. Navedena metoda je učinkovita kod većine sportskih ozljeda, a RICE je kratica za Rest (odmor), Ice (led), Compression (kompresija/pritisak) i Elevation (podizanje). • Odmor Preporuka je odmor od aktivnosti koja je uzrokovala ozljedu. Ponekad je potrebno […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Diferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]