Pitanja o ekstrasistolama
Poštovana doktorice,
02.2019. sam prvi put počela osjećati povremene preskoke.
02.2019 holter: VES: 137 SVES: 26
UZV srca uredan, RTG srca i pluća uredno, kao i ergometrija te hormoni štitnjače.
09.2019. holter: VES: 220 SVES: 3
Opet sam ponovila EKG, UZV srca koji su bili uredni. U drugom holteru raspon pulsa je bio 50/min, max. 175/min (usisavanje kuće).
Inače imam slabu kondiciju i primijetila sam da kod težih fizičkih poslova srce mi se uzlupa. U snu (9 h spavanja) nije zabilježena ni jedna ekstrasistola.
Imam 25 godina, 171 cm, 56 kg. Kolesterol mi je blago povišen, ostali nalazi su u granicama normale. Mene jako zabrinjavaju ekstrasistole. Pojavile su se nakon jako stresnog razdoblja i traju već godinu dana.
Imam nekoliko pitanja ako mi možete odgovoriti jer jako sam zabrinuta.
1. Jesu li one opasne na zdravom srcu kao što je slučaj kod mene?
2. Mogu li prouzročiti neki problem u organizmu?
3. Mogu li dnevno popiti jednu kavu s mlijekom?
4. Otkuda ekstrasistole ako je srce strukturno zdravo?
5. Postoji li mogućnost da ih se trajno riješim?
6. Predstavlja li problem ovakav broj ekstrasistola u trudnoći?
Malo se priča i piše o njima, a vidim da mnogo ljudi ima s tim problema pa se jako uplaše, dok su one zapravo benigne naravi? Kardiolog mi je prepisao Propranolol iz razloga što ih intenzivno doživljavam, no on mi je jako spuštao puls u mirovanju do 42. Nisam na terapiji, zadnje je kardiolog rekao da zbog ovakvog malog broja nije ni potrebna terapija. Molim vas za odgovore i mišljenje.
Ispričavam se na opširnom tekstu, ali želim završiti sa strahovima vezano uz srce i ekstrasistole jer vidim da prelazi već u anksioznost i u osluškivanje rada srca.
Hvala i lijep pozdrav.
19.3.2020
Odgovara
prim. Sonja Frančula Zaninović dr. med., univ. mag. admin. sanit., spec. interne med., subspec. kardiologijePoštovana,
vrlo ste racionalno i objektivno razložili svoj problem. Prvo bih vam rekla da nema razloga za brigu. U strukturno zdravom srcu ekstrasistole se mogu javljati i ove koje vi imate su bezopasne i rijetke.
Manjak kondicije može biti uzrok naglom porastu pulsa kod već manjih tjelesnih opterećenja. Nije vam neophodna terapija, osobito ako planirate trudnoću.
Ako vam se i daje terapija kako bi se smanjile subjektivne tegobe, onda je bolje umjesto propranoloa uzimati malu dozu atenolola (manje rizičan za trudnice), ali ako imate nizak tlak i ukoliko vam puls već na minimalnu dozu pada ispod 50-55/min nemojte uzimati te lijekove (betablokatori).
Možete uzimati magnezij u tabletama i što više hodajte. Kavu 1-2 dnevno možete konzumirati, osim ako osjetite lupanja srca kad je pijete.
Ove tegobe koje imate znaju nestati, ponekad se opet javiti, a kod mladih zdravih žena znaju biti i hormonalno uvjetovane te se javljati u 2. fazi menstrualnog ciklusa.
Pozdrav
Vaše pitanje je odgovoreno.