Srce
Poštovani,
molila bih Vas za mišljenje.
Imam 46 godina. Godinama imam promjene u EKG-u, nekad manje, nekad više izražene i opisane (nespecifične st-t promjene, nespecifične smetnje repolarizacije, st-depresije, negativan T val u dIII…).
Bila sam kod 2 kardiologa i mišljenja su da sam zdrava, da nema koronarne bolesti, da je takav EKG nalaz čest kod žena, promjene nespecifične.
Čak sam 2012. godine bila na MCST koronarografiji koja je isključila ishemijsku bolest srca, nađen je samo kraći, plići bridging.
Kako sam anksiozna i imam problema s kralježnicom, dosta često odem na hitnu, gdje me ostave i na monitoringu i isključe koronarno zbivanje. UZV je uvijek uredan.
Zadnji sam radila u 10/2019 u sklopu predoperativne obrade (operacija bruha). Na hitnoj sam bila u 12/2019 i opet naravno
promjene u EKG-u, ali doktor veli ok. Dva mjeseca nakon toga sam opet otišla na hitnu zbog osjećaja nedostatka zraka. Na tom EKG-u piše:
SR, 92/min, silazna ST depresija za 1 mm u II, negativan T val u III, silazna ST depresija za 1 mm u V4-V6 (u usporedbi s EKG-om iz 2018. godine bez promjena).
Jucer sam ipak otišla kardiologu i na ergometriju, gdje je EKG naravno
opet isti, a ergometrija uredna. Piše:
Funkcijska klasifikacijA (NYHA):
I, visoka kardiorespiratorna sposobnost, Test koronarne rezerve negativan, tijekom i nakon testa nije zabilježena ektopična električna
aktivnost. Zaključak tegobe su ekstrakardijalne geneze.
Molim Vas mišljenje vezano za te EKG promjene, znači li da zbilja
nisam srčani bolesnik s ishemijskom bolesti srca, zašto mi se one
javljaju, moram li brinuti? Što to znači nespecifične? Trebam li uzimati kakvu terapiju, biti fizički aktivnija? Inače ne pušim, ne pijem, zbog anksioznosti pijem Brintelix. Imam hijatalnu herniju i gastritis, multiple protruzije diskova na vratnoj kralježnici te torakalni sindrom zbog lošeg držanja.
Hvala i srdačan pozdrav
10.2.2020
Odgovara
prim. Sonja Frančula Zaninović dr. med., univ. mag. admin. sanit., spec. interne med., subspec. kardiologijePoštovana,
Ne morate se brinuti jer ste doista isključili dosadašnjom obradom koronarnu bolest srca.
Kardiolozi su vam dobro objasnili da nespecifične repolarizacijske promjene u EKG nalazu nisu neobične u zdravom srcu.
“Bridging” koji se opisuje u MSCT nalazu ponekad može stvarati tegobe kod psihofizičkih napora.
Važno je da primjenjujete zdrave životne navike kako i navodite te da kontrolirate arterijski tlak, masnoće i šećer u krvi (faktore kardiovaskularnog rizika).
Pozdrav.
Vaše pitanje je odgovoreno.