Magnetna glave

Poštovani,

radi se o muškoj osobi, 33 godine. Inače nema nikakvih glavobolja, niti drugih zdravstvenih problema. Sportski aktivan.

Jedan dan se javila iznenadna probadajuća bol u glavi sa trnjenjem desne ruke, desne strane lica, te zamućenog vida. To je trajalo par minuta. Nakon toga prestaje utrnulost i ostaje bol u glavi. Osoba je otišla spavati te se drugi dan prijavila u hitnu jer glavobolja nije prestala.
Na hitnoj napravljen CT nalaz uredan, krvna slika uredna i zaključak je da je to bio intenzivan napad migrene. Preporuka da se obavi magnetna. Magnetna obavljena 6 dana nakon toga.

Nalaz magnetne kaže kortiko-subkortikalno frontalno lijevo vidljiv ovalni areal heterogenog intenziteta signala na T1 i T2 sekvencama “pop corn” izgleda, koji pokazuje izrazit gubitak intenziteta signala ne GRE sekvenci, te se postkontrastno ne imbibira mjeri oko 7×7 mm na aks 7×6 mm na kor.pr. Nema znakova perifokalnog edema. Opisano dif.dg može odgovarati kavernoznoj malformaciji (tip 2 po Zabramskom)
Supratentorijalno vertikularni sustav je primjereno širok, simetričan sa primjereno širokom i mediopaniranom III komorom i uredno širokim pericebralnim likvorskim prostorima.
Hipofizno-hipotalmičko područje, korpus kalosum i kraniocervikalni prijelaz su primjerenog izgleda. Područje pontocerebelarnih kuteva je bez patomorfoloških promjena.
Znakova akutne ishemije odnosno hemoragije se nije našlo.
Zaključak glasi: Lijevo frontalno koritko-subkortikalno vidljiva kavernozna malformacija

Zanima me vaše mišljenje. Koliko je ovo opasna situacija? I koliko utječe na normalan život? Te što bi preporučili za dalje?

Unaprijed hvala!

23.3.2020

Odgovara

Irena Matić-Trputec dr.med.

Poštovana,

kavernozne malformacije su abnormalno formirane krvne žile koje izgledaju kao mali plod duda u mozgu ili kičmenoj moždini. Ove malformacije mogu biti nasljedne ili se mogu javiti same od sebe. Mogu ispuštati krv, što dovodi do krvarenja, što može izazvati neurološke simptome, u ovisnosti od lokacije kavernozne malformacije u živčanom sustavu.

Simptomi mogu uključiti slabost ili utrnulost lica, ruke ili noge, nestabilnost, gubitak vida ili dupli vid, kao i teškoće u govoru i gutanju. Mogu se javiti i napadi. Ponovno krvarenje se može javiti ubrzo nakon prvog krvarenja ili malo kasnije. Osoba koja ima kavernozne malformacije ne mora imati nikakve simptome. Kada se simptomi jave, oni su obično povezani s mjestom na kojem je malformacija i jačinom zidova malformacije.

Simptomi se mogu javiti i povući kako malformacija mijenja veličinu uslijed krvarenja i reapsorpcije krvi. Javlja se neurološki deficit koji je povezan s dijelom mozga ili kičmene moždine koji je zahvaćen malformacijom. Bilo koji od ovih simptoma se mogu javiti: napadi, slabost ruku i nogu, problemi s vidom, problemi s ravnotežom, problemi s pamćenjem i koncentracijom, glavobolje, stalni ili prolazni neurološki deficit, krvarenje. Ako se kavernozna malformacija nalazi u frontalnom režnju, tada, zajedno s općim simptomima, pacijentu je teško kontrolirati svoje psihoemocionalno stanje. Prednji režanj je odgovoran za motivaciju, stavove prema akcijama i njihovu analizu, pa stoga, s ovim oblikom bolesti, pacijent ima problema sa socijalnom adaptacijom, utječe na pamćenje i motoričke sposobnosti. Rukopis postaje nečitak, zabilježen je nehotičan trzaj udova.

U vašem pitanju važna ćinjenica je i to da se radi o sportski aktivnoj osobi pa treba imati na umu mogu li aktivnosti vezane uz sport kojim se pacijent bavi uzrokovati dodatna prolazna ili čak trajna oštećenja mozga, što potencijalno može pogoršati neurološki i opći status pacijenta.

Potrebna je stručna konzultacija s neurologom i neurokirurgom koji će preporučiti eventualno potrebnu dodatnu dijagnostiku i razmotriti dostupne mogućnosti liječenja.

Svako dobro!

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Cluster glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCluster glavobolja je primarna glavobolja iz skupine trigeminalnih autonomnih cefalalgija za koju su karakteristični napadaji u nakupinama (eng. cluster) s tendencijom periodičkog ponavljanja nakon slobodnog intervala. To znači da se glavobolja javlja svakodnevno, obično u noćnim satima kroz nekoliko tjedana ili mjeseci, nakon čega prestaje te se ponavlja ciklički u slično doba godine. Poznata je […]

Obiteljska medicina

Možete li mi pojasniti nalaz krvne slike?

Obiteljska medicina

Egzacerbacija astme

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaAstma je kronična (dugotrajna) bolest dišnog sustava koja uzrokuje otežano disanje zbog suženja i upale dišnih putova u plućima. Ljudi koji boluju od astme često osjećaju zaduhu, stezanje u prsima, kašalj i piskanje pri disanju. Ti se simptomi mogu pojaviti povremeno, a ponekad se i pogoršaju – osobito tijekom noći, rano ujutro, pri naporu ili […]

Obiteljska medicina

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Obiteljska medicina

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Obiteljska medicina

Što znači ako su AST i ALT vrijednosti povišene?

Obiteljska medicina

Akne

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteAkne (acne vulgaris) su polietiološka dermatoza koja se pojavljuje na seboroičkim područjima kože, a obilježena je nastankom komedona, upalnih lezija (papula, pustula, nodusa) i ožiljaka. Akne su jedna od najčešćih kroničnih upalnih dermatoza. Pogađa oba spola i pojavljuje se u oko 80% adolescenata. Obično započinje u dobi između 12. i 14. godine života i najčešće […]

Obiteljska medicina

CVI (cerebrovaskularni inzult, moždani udar)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteMoždani udar (MU) označava heterogenu grupu poremećaja koji su definirani kao iznenadni, lokalizirani poremećaj moždane cirkulacije koji izaziva neurološki ispad. Moždani udar može biti ishemični (80 %) a u pravilu nastaje uslijed tromboze ili embolije te hemoragični (20 %) koji nastaje uslijed puknuća krvne žile (subarahnoidalno ili intracerebralno krvarenje). Simptomi moždanog udara koji traju <1 […]