Teško disanje
Poštovani,
Moje ime je Jan. Već neko vrijeme se mučim s teškim disanjem i više ne znam što da radim. Meni je diagnosticirana astma i alergijski rinitis još od kad sam imao 11 godina i od tad sam je kontrolirao sa kortikosteroidima. Uzimao sam Alvesco 160 mikrograma svaki dan prije spavanja do svoje 18te. Od onda sam prestao koristiti Alvesco i sve je bilo super odnosno, nisam imao nikakve simptome osim kad sam bio pojačano izložen alergenima(alergičan sam na grinje, prašinnu i mačju dlaku najviše, a na neke trave nešto malo) ali sam redovito uzimao Letizen. Sada imam 22 godine što bi značilo da 4 godine nisam imao nikakvih problema sa disanjem (čak i kompletno bez terapije) sve do sad.
Da ne dužim. Sve je počelo u drugom mjesecu kada sam dobio naj obicniju virusnu prehladu i to me držalo par dana, no ostao mi je kašalj koji se samo pogoršavao. Dobio sam Azimed i doktorica me vratila na terapiju s Alvescom 2×1 potisak, s Ventolinom 3×2 potiska 3 dana. I onda sam nastavio samo s Alvescom 2×1 potisak (ujutro i navecer) i Emaneru 40mg 1x ujutro jer mi se prije znao javljati reflux i onda bi mi nastao granulom u grlu. Jedno vrijeme sam koristio Medrol ali nisam mogao spavati od tih tableta. Prestao sam kašljati ali osjećaj gušenja i kao da dišem na slamčicu mi je varirao i nije prestao sve do danas. Imam osjećaj kao da ne mogu udahnuti do kraja i kao da lovim dah. Kada dišem punim plućima ili ako malo potrčim imam jake bolove u plućima. Inače mi se to nije događalo. Jedino što mi malo pomogne je Ventolin ali to ne mogu uzimati kao stalnu terapiju. Jedno vrijeme me nešto probadalo na dnu lijeve lopatice kada mičem ruku ali ne znam jel to ima veze s tim. Išao sam u Specijalnu bolnicu za plućne bolesti na pregled i spirometrija mi je bila uredna s obrizom na zadnju kontrolu tamo u 9. mjesecu prošle godine. Tad mi nije bio toliko visok FENO i isto tako nisam imao taj povišen otpor u dišnim putevima i hiperventilaciju ali ovo ostalo je bilo slicno.
Nalaz:
FENO 39ppb porast
FEV1/FVC 77%, FEV1 85%, FVC 93%
RV/TLC 32% blaža hiperinflacija RV 142%, TLC 101% Raw 0.507 povišen otpor u dišnim putevima.
Znam da je duga poruka, stvarno sam zahvalan na Vašem izdvojenom vremenu. Istinski ne znam što da radim. Svakim udahom se mučim i već mi je dosta pošto to traje sad negdje 6 tjedana. Molim Vas za pomoć
19.3.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Napadaji astme mogu biti povremeni, ali je upala dišnih putova kronično prisutna. U samoj definiciji astme ističe se kronična upala dišnih putova, što dovodi do njihove preosjetljivosti na vrlo raznolike podražaje. Najčešći pokretači astme su virusne infekcije, alergeni kao grinje kućne prašine (u posteljini, tepisima, tapeciranom namještaju), peludi, plijesni i gljivice, duhanski dim, aerozagađenja, tjelesni napori, stres i jaki emocionalni podražaji, kao i kemijski iritansi. Nakon izlaganja određenim pokretačima, dišni se putovi zbog spazma mišića, čepova sluzi i naticanja sluznice sužavaju, a sam protok zraka je otežan. Na taj se način u sklonih osoba javljaju tegobe poput opetovanih napadaja zaduhe, piskanja, kašlja i napetosti u prsnom košu, osobito noću i/ili rano ujutro zbog osjećaja nedostatka zraka ili suhog kašlja. Ti simptomi obično su posljedica difuznog suženja (spazma) bronha koji je uglavnom reverzibilan – spontano ili liječenjem. Između napadaja može doći do potpune remisije bolesti, tako da se tada neke abnormalnosti dišne funkcije mogu otkriti samo osjetljivim testovima.
Astma je kronična bolest koja obično zahtijeva dugotrajnu terapiju i premda astmu ne možemo izliječiti, uz adekvatno liječenje nema potrebe za simptomatskim lijekovima, te je omogućen normalan i aktivan život. Povremena astma može se liječiti simpatomimeticima kratkog djelovanja (salbutamol po potrebi) prilikom pojave simptoma ili prije izlaganja pokretačima. Blaga trajna astma zahtjeva primjenu srednje visokih doza inhalacijskih kortikosteroida (ICS), a može se dati i antagonist leukotrijena pod nazivom montelukast (LTRA). Umjerena trajna astma liječi se kombinacijom srednjih doza ICS i simpatikomimetika dugog djelovanja (LABA) u jednom raspršivaču. U teškoj trajnoj astmi primjenjuje se kombinacija visokih doza ICS i LABA u jednom raspršivaču. U slučaju neadekvatne kontrole bolesti, dodaje se sustavni kortikosteroid, odnosno druge učinkovite terapijske kombinacije.
Kod Vas je očito virusn ainfekcij apokrenula novu epizodu aktivne astme. kako je kroničn aupla dišnih putova uvijek prisutna, logičn aposljedica je pojava simptoma zaduhe, pritiska i ostalog što navodite. Obratite se ssvom liječniku ili potražite drugo mišljenje specijalist pulmologa oko iznalaženja optimalne terapijske kombinacije u ovom času, kako biste postepeno smanjivali dozu i izostavili određenelijekove iz terapije, ovisno o napredovanju bolesti. Uz medikamentnu terapiju dobroj kontroli astme mogu pridonijeti sljedeće mjere: ako je poznat alergen koji je uzrok bolesti potrebno ga je izbjegavati u što većoj mjeri. To se može postići prozračivanjem i redovitim čišćenjem prostorija, redovitom zamjenom posteljine koju je potrebno prati na visokim temperaturama i slično. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.