Treniranje nakon mononukleoze
Poštovani,
Prije 6 tjedana dobila sam simptome mononukleoze (grlobolju, samo 2 dana 37C temperatura te nakon 3 tjedna jako veliki osip zbog primanja antibiotika).
Već 2 tjedna nemam nikakve simptome, nalazi ultrazvuka slezene i jetre te krvne slike su uredni, ali nalaz mikrobiološke pretrage kaže da mi je infekcija akutna.
Imam 19 godina, inače se intenzivno bavim sportom i 8.9.2020. započinjem s plesnom akademijom.
Htjela sam pitati što mi preporučujete s obzirom na to da se na akademiji trenira otprilike 5 sati dnevno?
Neki liječnici mi kažu da smijem, a neki da ne bih smjela toliko trenirati…
Hvala unaprijed,
Marie
4.9.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Nema jednoznačnog odgovora i savjeta koliko dugo bi trebao oporavak od mononukleoze trajati. Većina tegoba uzrokovanih infektivnom mononukleozom prolazi u roku nekoliko tjedana, no neke osobe bolje se osjećaju tek nakon dva do tri mjeseca. Što odmor bude dulji, to će i oporavak biti brži. Postupno jačanje intenziteta aktivnosti preporučuje se i zbog toga što bolest i dugo mirovanje znatno slabe mišiće i opću kondiciju. U suprotnom, brz povratak uobičajenim aktivnostima povećava rizik od ponovnog vraćanja bolesti. Najozbiljnija komplikacija je puknuće slezene, a da bi se izbjeglo puknuće slezene, valja pričekati barem mjesec dana od prestanka simptoma do ponovnog povratka energičnom vježbanju, dizanju tereta, napornom radu po kući ili u vrtu i sličnim aktivnostima. Liječnik je taj koji vam treba upaliti zeleno svjetlo kad je vrijeme za naporne aktivnosti. Dok je puknuće slezene rjeđa komplikacija, češća je dehidracija, zbog nedovoljna unosa tekućine. Zabilježene su i anemija (smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina), žutica i neurološke smetnje. Strpljivo mirovanje uz pridržavanje liječničkih uputa najbolje je jamstvo da do komplikacija neće doći. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.