Prijateljica u problemu
Poštovani doktore/doktorice.
Javljam Vam se vezano uz problem moje bliske prijateljice. Naime, dotična se već tri godine ,vrti u krug’ s čovjekom za kojeg je očito da boluje od neke vrste poremećaja ponašanja/ličnosti. Shodno stručnoj literaturi koju sam nabavila, rekla bih da se konkretno radi o graničnom poremećaju.
Taj gospodin s njom već godinama igra crno-bijelu igru, konkretno ili je obožava ili je ona najgora na svijetu, ili je stalno s njom ili ga po nekoliko tjedana nema, stalno prekida pa obavlja kontakte s njom, a verbalno i psihičko nasilje koje nad njom izvršava tijekom svojih “crnih faza” je nemjerljivo. I tako već godinama u krug. Bilo je i nekoliko fizičkih konflikta. Cijela situacija na prijateljicu ostavlja teške psihičke, kao i socioekonomske posljedice, no ona nikako da shvati da je on bolestan i poguban za nju. Razgovaram s njom o tome već tri godine i na sve moguće načine sam joj pokušala objasniti da on nije zdrav, nabavila joj stručnu literaturu, napisala seminar, sto puta joj rekla i molila da se obrati psihijatru, no ona jednostavno ne shvaća ozbiljnost situacije i svog propadanja, kao ni toga da s njim (a sad već moguće i njom) nešto istinski nije u redu. Molim Vas dajte mi neki savjet, kako i na koji način da ju uvjerim da ode razgovarati sa nekim stručnim i/ili kako da joj pomognem? Treba li joj uopće pomoć?
Puno Vam hvala unaprijed…
10.12.2018
Odgovara
izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrijePoštovana,
da, nije jednostavno pružiti nekome pomoć tko to odbija. Promjene su događaju kada je osoba sama motivirana za to. Uvijek je također pitanje zbog čega netko ostaje u nekom patološkom odnosu, što on “dobiva” od toga. Vrlo često određena obostrana patologija zapravo omogućava da se takvi odnosi dugotrajno održavaju. Njeno uporno odbijanje ukazuje na njenu nespremnost za rješavanje tog pitanja. Vrijedno je što ste pokušali ju osvijestiti putem “educiranja”, ožete pokušati i dalje. No, da li će biti rezultata ipak ovisi o njenoj spremnosti i njenim psihološkim karakteristima i “potrebama”.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.